Podatek od darowizny

12

Podatek od darowizny jest uzależniony od grupy podatkowej, do której przynależy osoba obdarowana. Czym są grupy podatkowe i ile rzeczywiście przyjdzie zapłacić za darowiznę? Kiedy otrzymanie darowizny nie wiąże się z żadnym kosztem?

Podatek od darowizny
Podatek od darowizny (zdjecie ilustracyjne) (Pixabay)

Podatek od darowizny - co to jest? 

Według artykułu 888 kodeksu cywilnego, darowizna to rodzaj umowy, "w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku".

W rzeczywistości polega to na tym, że właściciel przekazuje darowiznę w postaci rzeczy materialnych, pieniędzy bądź określonego prawa (np. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, prawo użytkowania wieczystego, czy prawa autorskie) innej osobie. Darowiznę może stanowić również umorzona pożyczka. Dla przykładu - rodzice pożyczają swojemu dziecku pieniądze, ale po jakimś czasie decydują, że nie chcą zwrotu tej kwoty i nie mają innych roszczeń wobec dłużnika. Takie umorzenie zobowiązania to również przykład darowizny. 

Ile wynosi podatek od darowizny? 

Wysokość podatku od darowizny oraz kwota wolna od podatku ustalona zostaje na podstawie informacji o przynależności do danej grupy podatkowej. Zaszeregowanie do konkretnej grupy podatkowej jest uzależnione od stopnia pokrewieństwa. Mowa tu o trzech głównych grupach podatkowych. 

W I grupie wymienia się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zięcia, synową, pasierba, teściów, rodzeństwo, ojczyma, macochę. 

Jeśli chodzi o II grupę podatkową, to przynależą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Do grupy III zalicza się innych nabywców. 

W skład I grupy wchodzi tzw. grupa 0, do której należą: małżonek, rodzeństwo, zstępni, jak syn, córka, wnuki, prawnuki, wstępni tacy, jak matka, ojciec, dziadkowie, pasierb, ojczym i macocha. Dla tej grupy darowizny mogą być zwolnione z podatku niezależnie od ich wartości. 

Jaki jest podatek od darowizny? 

Podatek od darowizny zależy od grupy podatkowej, do której należy obdarowany. Przypisanie zaś do konkretnej grupy wiąże się ze stopniem pokrewieństwa, bądź powinowactwa obdarowanego względem darczyńcy.

Podatek oblicza się w odniesieniu do nadwyżki podstawy opodatkowania - chodzi o wartość przekraczającą kwotę wolną od podatku danej grupy podatkowej. W przypadku I grupy wynosi ona 9 637 zł, w II grupie 7 276 zł zaś w III 4 902 zł.

Zobacz także: Poseł PiS szczerze o "lex Kaczyński". Powiedział, co mu się nie podoba
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić