Podatki dla Polaków wracających do kraju. Minister zapowiada

121
Podziel się:

Polacy, którzy do tej pory mieszkali i pracowali za granicą, a którzy zdecydują się na powrót do kraju, będą mogli liczyć na atrakcyjne ulgi podatkowe. Nawet przez najbliższe 4 lata nie zapłacą ani grosza podatku — wskazuje wiceminister finansów i zachęca do powrotów.

Podatki dla Polaków wracających do kraju. Minister zapowiada
pieniądze (money.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)

Wiceminister resortu finansów został zapytany w poniedziałek na antenie Programu l Polskiego Radia o nowe prawa wynikające z Polskiego Ładu – m.in. o ulgi zachęcające Polaków do wchodzenia na rynek pracy. Wiceszef ministerstwa odpowiedzialnego za stan kasy państwowej wskazał m.in. na tzw. ulgę na powrót.

Zobacz także: Polski Ład nadciąga. Semeniuk: Infolinia już działa. Można dzwonić

Jan Sarnowski poinformował, że rozwiązanie to zacznie obowiązywać już od stycznia 2022 r.

"Dla osób, które przynajmniej przez trzy lata nie rozliczały podatków w Polsce, pracowały i działały za granicą, w przypadku powrotu do kraju funkcjonować będzie przez cztery lata od powrotu do Polski bardzo wysoka ulga podatkowa" – powiedział.

Specjalna ulga podatkowa dla powracającej Polonii

Wiceminister podkreśla, że poza granicami Polski, w innych krajach UE, mieszka obecnie ponad 2 mln Polaków.

"Mamy bardzo dużą grupę Polaków w Wielkiej Brytanii. To osoby, które muszą się mierzyć z niedogodnościami związanymi z brexitem" – kontynuował.

Minister zaznacza, że dużo Polaków pojechało także do krajów Europy Południowej, "które szczególnie mocno zostały dotknięte przez epidemię koronawirusa" i utrzymuje się wysoki tam, dwucyfrowy, poziom bezrobocia.

O co chodzi z ulgą

Już od 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, program powrotu do kraju kapitału w formule Polskiego Ładu kierowany jest do Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju. Jego celem jest skłonienie Polaków do powrotu do Polski.

"Obywatele Polski i osoby dysponujące Kartą Polaka, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które zdecydują się na powrót do kraju, skorzystają z ulgi PIT-0 dla powracających, w wyniku działania której przez cztery lata od powrotu do Polski będą płacili niższy podatek dochodowy" - komenntuje ministerstwo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić