Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Podwyżka 500 plus? Jarosław Kaczyński zabrał głos

145
Podziel się:

Inflacja mocno drenuje budżety Polaków. Zjawisko doprowadziło m.in. do tego, że znacznie spadła wartość świadczenia 500 plus. Czy wobec tego rząd zdecyduje się na podwyższenie tego wsparcia?

Podwyżka 500 plus? Jarosław Kaczyński zabrał głos
Jarosław Kaczyński (Getty Images, Ukrinform / Future Publishing)

Zwiększenia 500 plus oczekuje wiele osób. Eksperci, ale i rodzice podkreślają, że aktualnie rzeczywista wartość świadczenia jest znacznie niższa niż wtedy, kiedy było ono wprowadzane.

Instytut Emerytalny donosił, że gdyby 500 plus waloryzowano tak, jak emerytury i renty, to powinno być warte już przeszło 600 zł. Jedynie wtedy zachowałoby swoją siłę nabywczą.

W sieci zaczęły krążyć spekulacje, że PiS zaspokoi oczekiwania i podniesie 500 plus. Przed czerwcowym kongresem partii rządzącej pojawiały się informacje, że wsparcie może zostać podwyższone do 700 zł.

500 plus. Jarosław Kaczyński rozwiewa wątpliwości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz zaznaczył, że podwyżka ani waloryzacja 500 plus nie jest planowana. Polityk ocenił, że doprowadziłoby to do jeszcze większej drożyzny.

700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin - podkreślił Kaczyński.

Mówił też o tym, że PiS nie zamierza "spełniać życzeń opozycji" w zakresie 500 plus. Właśnie ona domaga się podwyżki świadczenia. Lider partii rządzącej wyjaśnił poza tym, że celem rządu jest aktualnie "bronienie kieszeni Polaków", natomiast za priorytet obrano sobie "zduszenie inflacji".

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Dla kogo świadczenie?

Wnioski o świadczenie 500 plus można składać za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Dla kogo 500 plus? Świadczenie jest wypłacane na każde dziecko do kończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.

Popularność świadczenia 500 plus sprawiła, że postanowiono wprowadzić również 500 zł wsparcia dla seniorów. Jest to świadczenie, które mogą otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Środki wypłacane są co miesiąc, jeśli spełni się odpowiednie warunki.

Aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniora, należy wypełnić formularz dostępny w ZUS-ie lub na stronie internetowej urzędu. Można go wysłać drogą elektroniczną lub złożyć w oddziale ZUS-u. Wnioskujący nie musi go składać w urzędzie osobiście, można do tego upoważnić (na piśmie) inną osobę.

Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(145)
Kkk
miesiąc temu
Główne przyczyny inflacji zresztą wywołane na czym swiecue: ceny energii sztucznie podwyższone przez pakiet klimatyczny, drukowanie tarcz antykryzysowych podczas niepotrzebnie zamykanej gospodarki, sankcje na Rosję czyli drogie paliwo, a dopiero potem polityka socjalna. Zobaczcie czy inflacja jest też w USA, Niemczech, w.brytani czy w Azji itp. Analfabeci zamiast książki czytać to jadą z netflixem.
nnk
miesiąc temu
Ale wymyślił co miał zrobić to zrobił. Nic dobrego Ze swoich niech rozdaje.
Tht
miesiąc temu
Ja chcę 13 i 14 500+
Polka
miesiąc temu
Dla Ukrów jest i to nie podnosi inflacji. Obłuda
Fan pis
miesiąc temu
To pierwsza dobra decyzja PiS od 8 lat rzadzenia
KowalskiJanus...
miesiąc temu
Narobili długów, nakradli, wywołali inflację a teraz gaszą pożary i będą zbawiać z maryją i chrystusem królem polski naród...
wstyd pis
miesiąc temu
podwyżki wszystkiego 100% +.już wprowadzono w rzycie.
kot
miesiąc temu
Dzisiaj mówi jako Jarek a jutro będzie Balbiną.
Goldengecko
miesiąc temu
Tu co jak co w 100% zgadzam się z Jarkiem
Lolek
miesiąc temu
PIS P LOGIA DOSTAŁA NOTEBOOKI Z PROGRAMU PLUS TAK TO KLIKAMY ZA PIS GRABIEŻCAMI WARTO CZY NIE WARTO ALE MAMY NOTEBOOKI GRATIS
Lolek
miesiąc temu
UKRY DO ROBOTY PIENIĄDZE DLA POLAKÓW NIE DARMOCHA
Radoslaw
miesiąc temu
I to już jasne. Wiem dlaczego moja radiomaryjna babcia opluła zdjęcie kaczora.potem spuściła wodę.
Oko
miesiąc temu
Polska w ruinie i pieniędzy nie będzie a okraść przedsiębiorców już nie ma jak
Niepełnospraw...
miesiąc temu
To jest kupowanie głosów do wyborów To jest tak jak z tymi ludźmi co są niby za życiem ale jakoś ci ludzie nie pomagają jak się chore dziecko urodziTeraz bardzo dużo osób niepełnosprawnych poszukiwali wolontariuszy jakoś z fundacji Godek nikt się nie zgłosił Może Godek się zgłosić do mnie potrzebuje na wakacje wolontariusza Kaczyński to człowiek który rozdaje pieniądze nie tam gdzie trzeba zamiast dać na lek dla dzieci za 9 milionów to Rydzykowi daje Wam podnosi Nie mam przeciwko 500plus tylko to powinno być dla rodziców którzy pracują Już niedługo będzie mieć więcej niż emeryt który przepracowała 35 lat Nie wstyd Wam że zerujecie na własnych dziadkach
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić