Podwyżka 500 plus? Jarosław Kaczyński zabrał głos

221

Inflacja mocno drenuje budżety Polaków. Zjawisko doprowadziło m.in. do tego, że znacznie spadła wartość świadczenia 500 plus. Czy wobec tego rząd zdecyduje się na podwyższenie tego wsparcia?

Podwyżka 500 plus? Jarosław Kaczyński zabrał głos
Jarosław Kaczyński (Getty Images, Ukrinform / Future Publishing)

Zwiększenia 500 plus oczekuje wiele osób. Eksperci, ale i rodzice podkreślają, że aktualnie rzeczywista wartość świadczenia jest znacznie niższa niż wtedy, kiedy było ono wprowadzane.

Instytut Emerytalny donosił, że gdyby 500 plus waloryzowano tak, jak emerytury i renty, to powinno być warte już przeszło 600 zł. Jedynie wtedy zachowałoby swoją siłę nabywczą.

W sieci zaczęły krążyć spekulacje, że PiS zaspokoi oczekiwania i podniesie 500 plus. Przed czerwcowym kongresem partii rządzącej pojawiały się informacje, że wsparcie może zostać podwyższone do 700 zł.

500 plus. Jarosław Kaczyński rozwiewa wątpliwości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz zaznaczył, że podwyżka ani waloryzacja 500 plus nie jest planowana. Polityk ocenił, że doprowadziłoby to do jeszcze większej drożyzny.

700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin - podkreślił Kaczyński.

Mówił też o tym, że PiS nie zamierza "spełniać życzeń opozycji" w zakresie 500 plus. Właśnie ona domaga się podwyżki świadczenia. Lider partii rządzącej wyjaśnił poza tym, że celem rządu jest aktualnie "bronienie kieszeni Polaków", natomiast za priorytet obrano sobie "zduszenie inflacji".

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Dla kogo świadczenie?

Wnioski o świadczenie 500 plus można składać za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Dla kogo 500 plus? Świadczenie jest wypłacane na każde dziecko do kończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.

Popularność świadczenia 500 plus sprawiła, że postanowiono wprowadzić również 500 zł wsparcia dla seniorów. Jest to świadczenie, które mogą otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Środki wypłacane są co miesiąc, jeśli spełni się odpowiednie warunki.

Aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniora, należy wypełnić formularz dostępny w ZUS-ie lub na stronie internetowej urzędu. Można go wysłać drogą elektroniczną lub złożyć w oddziale ZUS-u. Wnioskujący nie musi go składać w urzędzie osobiście, można do tego upoważnić (na piśmie) inną osobę.

Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić