Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Nowe 500 plus dla większego grona osób. Znane zasady

6
Podziel się:

Świadczenie 500 plus stało się sztandarowym programem rządu Zjednoczonej Prawicy. Jego popularność sprawiła, że postanowiono wprowadzić tzw. 500 plus dla seniora. Aby otrzymać wspomniane środki, należy spełnić kilka warunków. Podstawowy to niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Nowe 500 plus dla większego grona osób. Znane zasady
Nowe 500 plus dla większego grona osób. Znane zasady (Adobe Stock)

Tzw. 500 plus dla seniora to świadczenie, które mogą otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Środki wypłacane są co miesiąc, jeśli spełni się odpowiednie warunki. Sama nazwa programu może być jednak myląca, bo o tzw. 500 plus dla seniora ubiegać mogą się nie tylko osoby starsze. Równocześnie, nie każdy senior ma do niego prawo.

Nowe 500 plus dla większego grona osób. Znane zasady

Podstawowe kryterium uprawniające do wypłaty świadczenia to niezdolność do samodzielnej egzystencji. Na dodatkowe środki mogą liczyć uprawnieni do emerytury czy renty, ale również osoby młodsze, które nie otrzymują emerytury/renty.

Świadczenie uzupełniające (tzw. 500 plus dla seniora) otrzyma osoba, która ukończyła 18 lat i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Równocześnie nie jest uprawniona do emerytury ani renty, nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, nie jest uprawniona do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych.

Równocześnie świadczenie uzupełniające może otrzymać osoba, która jest uprawniona do emerytury/renty, ale łączna wysokość brutto tych świadczeń nie przekracza 1896,13 zł. Taka osoba musi mieszkać w Polsce, mieć polskie obywatelstwo lub prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce - jeśli jest obywatelem jednego z państw członkowskich UE albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jest obywatelem państwa spoza UE albo EFTA).

Nowe 500 plus. Jak otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniora, należy wypełnić formularz dostępny w ZUS-ie lub na stronie internetowej urzędu. Można go wysłać drogą elektroniczną lub złożyć w oddziale ZUS-u. Wnioskujący nie musi go składać w urzędzie osobiście, można do tego upoważnić (na piśmie) inną osobę.

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (które wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych właściwy dla miejsca zamieszkania, na podstawie dostarczonych dokumentów medycznych i zawodowych świadczących o stanie zdrowia),
  • lub wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
  • lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Zobacz także: Koszmarny wypadek w Kwidzynie. Policja publikuje nagranie ku przestrodze
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Stan
miesiąc temu
Więc to proste, pamiętajcie młodzi pracujący. Nie płaccie składek na ZUS od wszystkich dochodów. Tylko tyle aby otrzymać min emeryture, resztę dołoży państwo i będziecie mieć tyle samo co frajerzy płacący składki, a może i więcej. Bo jeżeli PiS dokłada 500 zł tym co mają 1,8 tys to co powie ten który ma 2,3 tys tylko dlatego że dłużej pracował i płacił większe składki. Kiedyś zbawca narodu zaczął dzielić polakow na l i ll sort i tak robią cały czas od kilku lat. Nie dlatego że dbają o tzw biednych tylko tak wynika z matematyki wyborczej. Ci tzw biedni dostają 14, emerytury bez podatku a teraz jeszcze 500 zł i śmieją się z tych co pracowali 40lat starali się o godną emeryture na starość.
Iskra
miesiąc temu
Jestem seniorem i osobą niesamodzielnych przysługuje mi dwa świadczenia??
wsad
miesiąc temu
zadbajmy o ludzi, którzy pracują i wpływają na PKB, a oni sami zadbają o swoich najbliższych. Nierobów, leni i cwaniaków do utylizacji - rodzina albo utrzymuje swojego krewniaka albo won. Skoro żenię się i np. żona utrzymuje dom a ja rezygnuję z pracy na rzecz dzieci, to budujemy relacje na zaufaniu. W innym przypadku system walnie jesli już nie walnął tylko tego nie widzimy
Wdowa
miesiąc temu
Niby się należy ale komu? Polski emeryt w 90%to jest wrak człowieka.W aptekach leków brak proponują zamienniki a to jakieś podróby. Opał drogi leki drogie a jeść też coś trzeba. Zostaje nam chrust,szczaw,mirabelki i powoli czołgać się w stronę cmentarza.Czemu w innych państwach rencista czy emeryt żyje na poziomie.
Waldi
miesiąc temu
DLA DZIECI DAJĄ KAŻDEMU A STARY DO PIACHU BO EMERYTURA POTRZEBNA TAK JEST U ZLODZIEI ODKŁADASZ KASE PRZEZ 40 LAT UMIERASZ A ZUS ZACIERA RĘCE JAK MOZNATAK KRAŚĆ PRZECIEZ TA KASA POWINNA BYĆ DZIEDZICZONA
Waldi
miesiąc temu
DLA DZIECI DAJĄ KAŻDEMU A STARY DO PIACHU BO EMERYTURA POTRZEBNA TAK JEST U ZLODZIEI ODKŁADASZ KASE PRZEZ 40 LAT UMIERASZ A ZUS ZACIERA RĘCE JAK MOZNATAK KRAŚĆ PRZECIEZ TA KASA POWINNA BYĆ DZIEDZICZONA
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić