Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Podwyżki cen wody i ścieków. Kluczowa decyzja zapadła

32
Podziel się:

Od 1 września Wody Polskie rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - wynika z wspólnego komunikatu spółki oraz Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie". Otwiera to furtkę do zmienienia stawek, o czym mówi się od kilku miesięcy. Czeka nas wzrost cen wody?

Podwyżki cen wody i ścieków. Kluczowa decyzja zapadła
Czekają nas podwyżki wody i ścieków? Kluczowa decyzja zapadła (Adobe Stock, caifas)

W ostatnich miesiącach doszło do znacznego wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce, co z kolei utrudniło funkcjonowanie spółkom zajmującym się wodociągami w poszczególnych miastach. Dlatego też Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zwróciła się w imieniu większości firm wodociągowo-kanalizacyjnych do wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka ws. uruchomienia nowego procesu weryfikacji i zatwierdzania taryf przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnych.

Czekają nas podwyżki wody i ścieków? Kluczowa decyzja zapadła

We wspólnym komunikacie Wody Polskie i Wodociągi Polskie poinformowały, że już 1 września rozpocznie się ponowny proces taryfikacji, co pozwoli zmienić dotychczasowe stawki za wodę i ścieki.

Minister Marek Gróbarczyk przychylił się pozytywnie do prośby wystosowanej przez Izbę Gospodarczą 'Wodociągi Polskie', reprezentującą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki. Odbędzie się on w trybie szczególnym - art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - poinformowano w oświadczeniu prasowym.

Zgodnie z przytoczonym artykułem, jeśli spółki wodociągowo-kanalizacyjne wykażą, że doszło do znaczącego pogorszenia warunków ekonomicznych oraz oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, to w trakcie obowiązywania danej taryfy mogą one złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie czasu ich obowiązywania. Otwiera to tym samym furtkę do ustanowienia nowych stawek.

Obie strony podkreśliły, że chcą, aby proces ustanawiania nowych taryf przebiegł jak najszybciej. Dodatkowo prezes Wód Polskich zwrócił uwagę na fakt, że trudna sytuacja gospodarcza i wzrost cen doprowadziły do tego, że samorządy zaczęły zmniejszać koszty i inwestycje związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.

Jak wyjaśniła Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", do głównych przyczyn, wpływających na konieczność szybkiej korekty taryf, zaliczono wzrost cen energii elektrycznej i gazu, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, inflację (określając jej referencyjny poziom), konieczność wzrostu płac (w oparciu o ściśle określone zasady i wskaźniki) oraz szereg innych elementów.

Podkreślam, że proces odbywa się w trybie szczególnym 24j, dlatego przedsiębiorstwa będą musiały przyłożyć wielką wagę do właściwego skonstruowania wniosków. Tak, by nie zawierały one błędów formalnych. To, że wznawiamy proces, nie oznacza też, że będziemy ślepo akceptować wszystkie propozycje. Będziemy dokładnie analizować wszystkie czynniki. Szczególnie fakt wypłacania przez przedsiębiorstwa wod.-kan. dywidend samorządom, co miało wcześniej miejsce - przekazał w komunikacie prasowym Przemysław Daca, szef Wód Polskich.

Daca zaproponował też czasowe obniżenie podatków i opłat dzierżawnych przez władze samorządowe. Zaprezentował też przykład 200 gmin, które dopłacają mieszkańcom do rachunków za wodę i ścieki, by w ten sposób pomóc osobom mniej majętnym. Daca zalecił, by pozostałe samorządy również pomyślały nad takim rozwiązaniem.

Zobacz także: O 50 proc. więcej za kawalerkę w Warszawie. Ceny najmu poszybowały
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Thx
2 miesiące temu
Przeciez ci co głosowali na pis powinni być zadowoleni. Naród z partią, partia z narodem.
Jacek-3
2 miesiące temu
Podwyżki opłat, a i tak pieniędzy wystarczy tylko na to, aby wzrosły pensje członków zarządu. ;-)
Enzo
2 miesiące temu
Minister od razu do dymisji!!! Jak tak można? Czy czyta zanim coś podpisze?
Gertruda
2 miesiące temu
Kupili limuzyny teraz odrabiają zaległości. Wstydu nie mają ci z PiS tak łupić społeczeństwo.
bagno
2 miesiące temu
Zastanawiam się, ile różnych opłat ma zdrożec ???? Czy rząd z Kaczyńskim na czele zdaje sobie sprawę, że nędza obejmie coraz więcej Polaków ???. Myślę, że w końcu trzeba będzie wyjść na ulicę -- bo ludzie tego nie wytrzymają!! W jakim okropnym kraju ja żyję ?!?!?!?
To ja
2 miesiące temu
Wodę trzeba oszczędzać a dziś mało kto to robi
Wrocławianin
2 miesiące temu
Jakie podwyżki a firmy świadczące usługi zieleni miejskiej we Wrocławiu czerpią wodę z chydrantów p. Poż i podlewają drzewka w runku i nie tylko a mieszkańcy mają za to płacić i im się reglamentuje wode
Manek
2 miesiące temu
Pasożyty są w Sejmie W Senacie Posłowi Senatorowie to Oni okradają Obywateli dotacje Milionowe na Parti biura samochody luksusowe wynagrodzenie co się Pracownikom nie śni Przywileje premie to Twierdzą że 13 14 to rozrzutność Państwa Wynagrodzenie Posła to 20 pracowników ciężkiej pracy z jego Podatku zakładek a Pasożyt uwlaszczony Majątku Narodowego zmniejszyć wynagrodzenie do realnej płacy średniego wynagrodzenia to bezwstydne Warchoły że im się należy ale za co że nie umieją zarządzać Państwem dlaczego nie odejdzie tylko kombinują wyborami z listy wyborczych do koryt Polacy To My Ulica aby pozbawić tego Warcholstwa wybrać Nowych Godnych zaufania publicznego Wyborców wykształconych bez Parti Politycznych z działaczy że składek związkowych Parti bez finansowanie przez Obywateli i zposzanowaniem Prawa Konstytucji Rządu
Emerytka70
2 miesiące temu
Okradają nas Polaków z wszystkiego pozostanie nam juz tylko pętla na szyję kto te podwyżki wytrzyma a Ukraincy mają sie dobrze może by sie już wyniesli do siebie czas odbudować swoja Ukrainę
pawel-
2 miesiące temu
no i co że podwyżki wody , najważniejsze że na konkordat, religie w szkołach, fundusz kościelny i kapelanów pieniędzy z budżetu nie brakuje !
Lech
2 miesiące temu
Więcej.ukrów będzie taniej. A tak serio Mateuszek okradł was z miliardów,i miliardy kosztują nas ukry miesięcznie a tak suwerena,1/3 głosowało więc..będą płacić.
babina
2 miesiące temu
Ciekawe po ile teraz święcona będzie?
zenek
2 miesiące temu
doprowadzicie do tego ze ludzie nie beda gotowac jesc prac myc sie itd byliscie jestescie i bedziecie slowianskimi polskim nedzarzami tak wyglada wasza polityka tylko podnoszenia cen i nie zastanawiania sie skad ludzie maja wziac na te waze zlodziejskie podwyzki samymi podwyzkami nic nie uratujecie i nic nie zrobicie tylko potraficie jako ciemni polacy wlasnie jedno dno
zenek
2 miesiące temu
doprowadzicie do tego ze ludzie nie beda gotowac jesc prac myc sie itd byliscie jestescie i bedziecie slowianskimi polskim nedzarzami tak wyglada wasza polityka tylko podnoszenia cen i nie zastanawiania sie skad ludzie maja wziac na te waze zlodziejskie podwyzki samymi podwyzkami nic nie uratujecie i nic nie zrobicie tylko potraficie jako ciemni polacy wlasnie jedno dno
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić