Polacy rozwodzą się na potęgę. Ta liczba może przerażać

398

W pierwszym półroczu roku do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło 38,7 tys. spraw o rozwód w pierwszej instancji. To blisko o 14 proc. więcej niż rok wcześniej i o ok. 10 proc. mniej w porównaniu z I połową 2019 roku. Te statystyki mogą niepokoić.

Polacy rozwodzą się na potęgę. Ta liczba może przerażać
Od stycznia do czerwca tego oraz 2019 roku więcej spraw załatwiono niż wpłynęło (East News, Piotr Kamionka)

Od stycznia do czerwca tego oraz 2019 roku więcej spraw załatwiono niż wpłynęło. Co ciekawe, odwrotną sytuację zaobserwowano w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku.

Liczba spraw rozwodowych zauważalnie rośnie. Pandemia wpłynęła na tempo ich rozpoznania, ale nie miała przełożenia na ilość przyjmowanych przez sądy pozwów. Dane resortu tylko z trzech półroczy lat 2019-2021 pokazują, że łącznie do sądów wpłynęło ponad 115 tys. spraw o rozwód. Eksperci uważają, że to dość wysoki wynik. Ale w kolejnych latach, należy spodziewać się wzrostów, zwłaszcza że w I połowie zeszłego roku nastąpił zastój.

Zobacz także: "To obrzydliwe". Kontrowersyjna poprawka PiS. Posłanka KO alarmuje

Michał Murgrabia, psycholog, założyciel i prezes platformy ePsycholodzy.pl, wskazuje, że powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

Wzrost liczby spraw o rozwód mógł być spowodowany m.in. izolacją społeczną i pracą zdalną. To były prawdziwe testy dla małżeństw. Niektóre pary musiały razem pracować w domu i pilnować małych dzieci. Przez to z miesiąca na miesiąc rosło napięcie, które w pewnym momencie było już nie do wytrzymania. Część osób w wyniku tej nagłej zmiany w życiu zdecydowała się na rozstanie

Z kolei w porównaniu z I połową 2019 roku w analogicznym okresie br. nastąpił spadek o ok. 10 proc. liczby spraw. Wcześniej odnotowano ich 42 790, a ostatnio - 38 662. W rozmowie z Interią mec. Dziedzic tłumaczy, że ta różnica może wynikać z zawieszenia decyzji o złożeniu sprawy o rozwód w czasie pandemii, charakteryzującym się niepewnością. Według eksperta, dało się to również zauważyć we wszystkich sprawach cywilnych.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić