oprac. JKY,APS| 

W Polsce rozwód za rozwodem. Prawniczka potwierdza, psychoterapeutka tłumaczy

33

Coraz więcej par decyduje się na rozwód, co szczególnie odczuwalne jest w styczniu. Taką informację potwierdza prawniczka Joanna Hetman-Krajewska. Spośród wielu małżeństw, które planują w niedalekiej przyszłości definitywnie się rozstać, niektórzy dostrzegają jeszcze cień nadziei i decydują się na pomoc terapeutów par.

W Polsce rozwód za rozwodem. Prawniczka potwierdza, psychoterapeutka tłumaczy
Niektórzy próbują walczyć o związek. (123RF)

Wiele małżeństw szuka w terapii sposobów na wspólne dogadanie się. Psychoterapeutka Joanna Godecka dodaje także, że pary przede wszystkim oczekują pewnych kompromisów, a wspólna terapia pomaga w obniżeniu napięcia podczas rozmowy i zapomnieniu o ciągłych oskarżeniach.

Pandemia sprzyja rozwodom?

Wiele wskazuje na to, że pandemia koronawirusa pogłębiła problemy w związkach. Na szczęście więcej osób rozumie potrzebę wspólnego dogadania się i dostrzega minimalną szansę na ratowanie małżeństwa. Dzięki temu zauważalny jest wzrost zainteresowania terapią ze specjalistą, który pomaga parom w kryzysie.

Z podobnej terapii skorzystali Dominika i Marek. Ich małżeństwo zaczęło przechodzić kryzys w momencie, gdy na świecie pojawiła się ich córeczka. Byli po ślubie zaledwie 3 lata, kiedy Dominika zauważyła symptomatyczne zmiany w postawie męża. Kobieta była w domu z małym dzieckiem, a jej mąż codziennie pracował do późna. 30-latka miała olbrzymi żal do Marka, że nie troszczy się ani o nią, ani o dziecko i nie dopytuje o wizyty u lekarza.

Potem mężczyzna przeniósł się do innego pokoju i zaprzestał inicjować seks. Dominika będąc w depresji poporodowej czuła się całkiem sama, nieatrakcyjna i niekobieca. Na dodatek myślała, że mąż ją zdradza.

"Czarę goryczy przelało, gdy przejrzałam jego telefon. Na Instagramie miał polajkowane same panie z wydętymi ustami - szczupłe, wyidealizowane kobiety, którym ja po porodzie zupełnie nie dorastam do pięt" - dodała kobieta.

O swoich podejrzeniach i problemach opowiedziała swoim najbliższym przyjaciółkom, które poleciły jej terapię dla par. Choć Dominika była gotowa wyrzucić męża z domu, postanowiła skorzystać z rady i zawalczyć o małżeństwo. Terapia pomogła jej na nowo poczuć własną wartość. Jej mąż także pozytywnie odniósł się do tego pomysłu i zaczął uczęszczać razem z nią na sesje terapeutyczne.

Warto pamiętać, że wspólna rozmowa i wola walki o małżeństwo jest bardzo ważna. Jednak niektórzy liczą na to, że terapeuta od razu poda złoty środek na udaną relację. Przede wszystkim musi istnieć dobra wola obu stron, a wtedy związek można odbudować.

Zobacz także: Dr J. Pobocha: "Kobiety posługują się trucizną"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić