Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Szybsze rozwody, ale tylko dla niektórych. Jest projekt zmian

4

Aby nie dokładać pracy sądom, rozwody mogłyby być orzekane w urzędach stanu cywilnego. Z taką propozycją wyszła Lewica. Dotyczyłoby to jednak tylko jednej konkretnej sytuacji.

Szybsze rozwody, ale tylko dla niektórych. Jest projekt zmian
Lewica chce, by o rozwodach orzekały Urzędy Stanu Cywilnego (Pixabay)

Rozwody w urzędzie stanu cywilnego?

Jak podaje RMF24, posłowie Lewicy chcą zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Ich zdaniem o rozwodach za zgodą obu stron powinny orzekać urzędy stanu cywilnego (USC). Projekt zmian został już złożony w Sejmie.

To miałoby przyspieszyć rozwody i odblokować sądy – powiedział cytowany przez RMF24 poseł Marek Dyduch, który odpowiada za projekt.

Według Lewicy nie ma przeciwwskazań, by rozwody za zgodą obu stron były orzekane w USC. W ten sam sposób są tam przecież zawierane śluby. Po co sprawą rozwodu, gdy obie strony wyrażają na niego zgodę, obarczać sądy, które i tak są zawalone pracą.

Sądy są zatłoczone i te sprawy się teraz toczą latami, a można to usprawnić. Jak przychodzą dwie strony, które wyrażają wolę w urzędzie stanu cywilnego o zawarciu małżeństwa, to dlaczego nie mogą takiego samego oświadczenia złożyć o rozwodzie, jeśli obie strony się na to godzą - powiedział poseł Marek Dyduch.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić