Polski Ład. Na jaki dodatek mogą liczyć emeryci? Nie są to kokosy

14

Rząd chce zachęcić seniorów do pracy. Jeżeli nie zrezygnują oni z działalności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą liczyć w przyszłości na większą wypłatę z ZUS-u. Ile dokładnie można otrzymać? Okazuje się, że dodatek będzie bardzo niski.

Polski Ład. Na jaki dodatek mogą liczyć emeryci? Nie są to kokosy
Emeryci mogą liczyć na niewielki dodatek do emerytury (Getty Images)

Seniorzy, którzy nie zdecydują się od razu na emeryturę, będą zwolnieni z podatku dochodowego. Dostaną także wyższe świadczenie w przyszłości. Kwota należnego podatku ma bowiem trafić na konto emerytalne. O jakich pieniądzach mówimy?

Zerowy PIT dla seniorów. Ile można zyskać?

Osoba zarabiająca na rękę 2000 złotych przy kwocie wolnej od podatku na poziomie 30 tys. złotych i tak PIT nie zapłaci. Nic zatem nie oszczędzi dzięki reformie.

Inaczej jest już jednak w przypadku osoby zarabiającej 3000 złotych netto. Po wszystkich zmianach jej podatek wyniesie 138 zł miesięcznie. Zatem przez rok zbierze na emeryturę 1656 zł.

Jak wyliczył "Fakt", dzieląc tę kwotę przez dalsze prognozowane życie na emeryturze, świadczenie nie wprowadza wcale żadnej rewolucji. Okazuje się, że dodatek będzie bardzo niski. Kobiety otrzymają miesięcznie więcej o 6,94 zł, a mężczyźni – o 8,44 zł.

Podwyżka będzie bardziej odczuwalna dopiero w przypadku pensji w wysokości 4 tys. zł miesięcznie. Tutaj dodatkowy rok pracy zwiększy emeryturę u kobiet o 17,39 zł, a u mężczyzn – o 21,17 zł.

Polski Ład i zerowy podatek dla seniorów. Trzynasta emerytura bardziej opłacalna?

Eksperci nie są pewni, czy zerowy PIT dla seniorów to korzystne rozwiązanie. Wątpliwościami w rozmowie z "Faktem" podzielił się Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Dzisiaj osiągnięcie wieku emerytalnego pozwala na otrzymywanie co miesiąc emerytury, w tym trzynastej i czternastej, zatem dla wielu osób zmiany te mogą nie być opłacalne – powiedział.

"Fakt" w swoich wyliczeniach nie uwzględnia wzrostu emerytury wynikającego z odprowadzania składek emerytalnych. W przypadku każdego dodatkowego przepracowanego roku emerytura rośnie o około 8 proc. To jednak efekt już obowiązujących przepisów, a nie Polskiego Ładu.

Obejrzyj także: Emerytura. Opłata od OFE jednak niższa? Minister kluczy

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić