Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Polski Ład. Na jaki dodatek mogą liczyć emeryci? Nie są to kokosy

11
Podziel się:

Rząd chce zachęcić seniorów do pracy. Jeżeli nie zrezygnują oni z działalności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą liczyć w przyszłości na większą wypłatę z ZUS-u. Ile dokładnie można otrzymać? Okazuje się, że dodatek będzie bardzo niski.

Polski Ład. Na jaki dodatek mogą liczyć emeryci? Nie są to kokosy
Emeryci mogą liczyć na niewielki dodatek do emerytury (Getty Images)

Seniorzy, którzy nie zdecydują się od razu na emeryturę, będą zwolnieni z podatku dochodowego. Dostaną także wyższe świadczenie w przyszłości. Kwota należnego podatku ma bowiem trafić na konto emerytalne. O jakich pieniądzach mówimy?

Zerowy PIT dla seniorów. Ile można zyskać?

Osoba zarabiająca na rękę 2000 złotych przy kwocie wolnej od podatku na poziomie 30 tys. złotych i tak PIT nie zapłaci. Nic zatem nie oszczędzi dzięki reformie.

Inaczej jest już jednak w przypadku osoby zarabiającej 3000 złotych netto. Po wszystkich zmianach jej podatek wyniesie 138 zł miesięcznie. Zatem przez rok zbierze na emeryturę 1656 zł.

Jak wyliczył "Fakt", dzieląc tę kwotę przez dalsze prognozowane życie na emeryturze, świadczenie nie wprowadza wcale żadnej rewolucji. Okazuje się, że dodatek będzie bardzo niski. Kobiety otrzymają miesięcznie więcej o 6,94 zł, a mężczyźni – o 8,44 zł.

Podwyżka będzie bardziej odczuwalna dopiero w przypadku pensji w wysokości 4 tys. zł miesięcznie. Tutaj dodatkowy rok pracy zwiększy emeryturę u kobiet o 17,39 zł, a u mężczyzn – o 21,17 zł.

Polski Ład i zerowy podatek dla seniorów. Trzynasta emerytura bardziej opłacalna?

Eksperci nie są pewni, czy zerowy PIT dla seniorów to korzystne rozwiązanie. Wątpliwościami w rozmowie z "Faktem" podzielił się Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Dzisiaj osiągnięcie wieku emerytalnego pozwala na otrzymywanie co miesiąc emerytury, w tym trzynastej i czternastej, zatem dla wielu osób zmiany te mogą nie być opłacalne – powiedział.

"Fakt" w swoich wyliczeniach nie uwzględnia wzrostu emerytury wynikającego z odprowadzania składek emerytalnych. W przypadku każdego dodatkowego przepracowanego roku emerytura rośnie o około 8 proc. To jednak efekt już obowiązujących przepisów, a nie Polskiego Ładu.

Obejrzyj także: Emerytura. Opłata od OFE jednak niższa? Minister kluczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Rita
4 miesiące temu
Najbardziej pokrzywdzeni czują się leworęczni!
Taaa
12 miesięcy temu
Lepiej ,, pieniędzy nie ma i nie będzie? ,, łopozycje znowu zalała żółć .
Juli
12 miesięcy temu
To przykre, że tak się na starość ludzi traktuje :(
Aeredsj
12 miesięcy temu
BRAWO Nowy Ład! Ja już go chcę! Nie mogę się doczekać taj podwyżki pensji o te 21,17zł po pierwszym roku.Super! Bedę maił na pampersy jak się z radości posikam!
Adam N 1973
12 miesięcy temu
Fakt jak zwykle mija się z faktami, jeśli (celowo) pomija efekt kumulacji składek emerytalnych
beemen
12 miesięcy temu
a święte krowy mundurowe
Bat Chłopski
12 miesięcy temu
Czego się spodziewać po dzisiejszym rządzie, którego premierem jest były doradca w rządzie Tuska? Przecież to jedno i to samo.
Bat Chłopski
12 miesięcy temu
Czego się spodziewać po partii, której prezes Jarosław jako swego następcę widzi premiera Morawieckiego, który był doradcą Tuska? Czy naprawdę nie widzicie, że PIS i PO to jedno i to samo?
Anka
12 miesięcy temu
Co to za dodatek? Śmiechu warte. Pracowałam do 60 ruku życia i ani dnia dłużej. Lepiej pożyć sobie w zdrowiu, niż charowac za jakieś obiecanki
Emeryt
12 miesięcy temu
Agitacja do OFE 20 lat do tylu byla troche mniej agresywna jak do PPK teraz. Jedna opcja zabrala polowe a druga zabiera druga polowe. Niczym sie nie roznia tylko literkami. Za dwadziescia lat bedzie tak samo jak dzisiaj. Nie dajcie sie oszukac MLODZI LUDZIE
emeryt
12 miesięcy temu
Dodatek powinien być taki sam dla wszystkich. Znowu Ci najmniej zarabiający sa pokrzywdzeni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić