Reforma OFE. Kolejny chaos w emeryturach

10

Rząd wciąż przekłada reformę OFE. Publikacja Polskiego Ładu temu nie zaradziła, a nawet zaszkodziła - wynika z niego bowiem, że pierwotne obietnice w postaci 157 mld zł trzymanych w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą stać się... niewiele warte.

Reforma OFE. Kolejny chaos w emeryturach
Mateusz Morawiecki (PAP)

Reforma OFE miała być wprowadzona w 2020, ale to się nie udało. Pod koniec kwietnia projekt miał znów wrócić do Senatu, ale i to się nie powiodło. Teraz natomiast okazało się, że ogłoszony w końcu w sobotę Polski Ład (zwany pierwotnie Nowym Ładem) jest sprzeczny z projektem ustawy dotyczącej OFE.

Polski Ład sprzeczny z OFE

PiS przedstawił dwa sposoby na OFE. Pierwszy to taki, że Otwarte Fundusze Emerytalne przekształcą się w IKE (Indywidualne Konta Emerytalne - przyp.red.). Osoby, które nie chciałyby tego robić, mogłyby oszczędzone pieniądze przenieść na konto w ZUS. Z pierwszą opcją wiąże się tzw. opłata przekształceniowa, z drugą natomiast - podatek dochodowy od emerytury.

Głównym problemem zmian w systemie emerytalnym w Polsce jest jednak temat kwoty wolnej podatku. W Polskim Ładzie zaprezentowano wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, który sprawia m.in. że emerytury do 2,5 tys. zł stałyby się nieopodatkowane.

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 PLN. To zmiana podnosząca o nawet 2000 PLN rocznie świadczenia dla 65 proc. emerytów. Termin przyjęcia przez Radę Ministrów: wrzesień 2021 r. - czytamy w projekcie.

Od lat wiadomo, że likwidacja OFE nastąpi, prędzej czy później. Nie wiadomo jednak w tym momencie, w jaki sposób. Ale teraz, gdy projekt jest zupełnie sprzeczny z nowymi ustaleniami, można spodziewać się tego szybciej, niż można by pierwotnie przypuszczać.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić