Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Pożegnanie Getin Noble Bank. Klienci banku panikują

11
Podziel się:

30 września została podjęta decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. 3 października Getin Noble Bank, którego głównym akcjonariuszem był Leszek Czarnecki, oficjalnie został przejęty przez nowy Bank BFG. Cała ta sytuacja nie uspokoiła jednak klientów dawnego Getin Banku.

Pożegnanie Getin Noble Bank. Klienci banku panikują
Klienci Getin Noble Banku w panice przed utratą swoich środków finansowych, masowo wycofują swoje pieniądze z banku. (Getty Images, Jaap Arriens)

Przejęcie Getin Noble Bank

3 października powołany został nowy Bank BFG, w którym 51 proc. udziałów ma Bankowy Fundusz Gwarancyjny, 49 proc. udziału zaś ma spółka System Ochrony Banków Komercyjnych, która została powołana przez 8 największych banków komercyjnych w Polsce: Alior Bank, Millenium, Bank Pekao, BNP Paribas Polska, ING Bank Polska, mBank, PKO BP i Santander Bank Polska. Bank BFG przejął wówczas Getin Noble Bank. Zmianom nie ulega natomiast nic oprócz nazwy banku i właścicieli. Wszystkie banki zlokalizowane na terenie Polski będą działać w ten sam sposób, co wcześniej. Zmianom nie ulegają również ani numery kont, ani hasła i loginy do logowania. 

Panika klientów Getin Noble Bank

Klienci Getin Noble Banku w panice przed utratą swoich środków finansowych, masowo wycofują swoje pieniądze z banku. Obsługa kasowa klientów w dawnym Getin Banku realizowana jest od godziny 9:30. Mimo padającego deszczu w Krakowie, grupy klientów ustawiały się już w kolejkach od godziny 8:00. Większość osób chciała wypłacić środki, zrywając nawet lokaty terminowe. 

Klienci narzekali jednak na brak informacji na temat tego, że wypłaty gotówkowe realizowane są w odniesieniu do polskiej waluty wyłącznie do wysokości 10 tys. zł. W przypadku walut obcych z kolei 1 tys. euro oraz 1 tys. dolarów amerykańskich. Wyższe wypłaty muszą być natomiast awizowane trzy dni wcześniej. 

Umorzenie akcji i obligacji Getin Noble Bank

Restrukturyzacja Getin Noble Bank wymusiła jednocześnie umorzenie akcji i obligacji banku. W przypadku akcji chodzi o kwotę 150 mln zł, przy czym 95 mln zł dotyczyło papierów Leszka Czarneckiego. Obligacje GNP były warte z kolei 680 mln zł. Wszyscy obligatariusze GNP stracili wówczas cały kapitał ulokowany w obligacje podporządkowane, mimo tego, że byli zapewniani o wysokim bezpieczeństwie inwestycji. 

Na skutek restrukturyzacji Getin Noble Bank niektórzy klienci banku stracili oszczędności swojego życia. Osoby te założyli grupę na Facebooku, na której dzielą się swoimi historiami. Jak się okazuje, jest również część klientów, którzy także stracili swoje oszczędności, jednak mieli oni świadomość wysokiego ryzyka związanego z obligacjami podporządkowanymi. 

Czy wierzyciele mogą liczyć na odszkodowanie? Jeżeli zostanie dokonane stwierdzenie, że wierzyciele zostali obciążeni w większym stopniu, niż miałoby to miejsce w przypadku upadłości, Bank BFG wypłaci im odszkodowania w wysokości różnicy między tym, co otrzymali w przymusowej restrukturyzacji, a tym co mogliby uzyskać podczas postępowania upadłościowego. 

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Plomien
2 miesiące temu
Gdy podawali w ulotkach iż inwestycje dużego ryzyka grożą utrata 50% wkładu .To kto tam lokuje?
Poczeba
2 miesiące temu
Niech bank przejmie kościół. plebanie są wypłacalne i zrefunduja oszczędności i lokaty w zamian za ofiarę na Kościół i dla poczebujacych
Coca-Cola
2 miesiące temu
Już jeden mój wpis usunęli fakt nie przebierałem w słowach o naszym"wspaniałym rządzie"😆. Prawda jest taka nie dał im w łapę to go pozamiatali.
Marek
2 miesiące temu
Bandyctwo KNF i BFG, już w 2016 roku GNB mial ujemne fundusze a CI banksterzy pozwolili Czarneckiemu zmniejszyć swój udział o 440 mln właśnie kosztem tych udziałowców. DO SADU Z OSZUSTAMI KNF I BFG
Vvvv
2 miesiące temu
Ja z Getin lokaty przeniosłem dzisiaj do innego banku straciłem 1300 zł, ale uratowałem 100 tys
Jagna
2 miesiące temu
Dziwić się należy, że ktokolwiek trzymał tam pieniądze. O tym, że Getin ma duże problemy było wiadomo od dawna. I oczywiście BFG gwarantuje depozyty do 100 tys euro, więc przynajmniej to jest do odzyskania, ale nie rozumiem jak można było trzymać ich obligacje czy akcje? To jest dla mnie nie do pojęcia.
Dawid
2 miesiące temu
Przynajmniej kredytu będę mógł zrezygnować bo nazwa się zmienia a tego w umowie nie ma i z nową nazwą banku nie podpisywskem umiwy
gość
2 miesiące temu
Lokuj pieniądze w polskim banku PKO BP
boss52
2 miesiące temu
Tu komuna się nigdy nie skończyła bo rządzi stary sort po każdej stronie Prywatny kapitał....ale jako kapitalik i w niektórych tylko dziedzinach...bo cóż innego zrobił nie jaki J.K. Bielecki (PO). Bagsikowi i Gąsiorowskiemu ART B!
Zak
2 miesiące temu
Komuna pis bis Iwigilacja
Zagłoba sum
2 miesiące temu
No to PiS załatwił Czarneckiego... Uwaga prywatni bankowcy! Czmychajcie z Polski póki czas! Tu się zaczyna KOMUNA II. Nacjonalizacja trwa!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić