Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Getin Bank przestaje istnieć. Notowania spółki zostały wstrzymane

15
Podziel się:

Ze względu na ryzyko upadłości i złą sytuację finansową w piątek rano Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Notowania spółki zostały w związku z tym wstrzymane. Obsługa klientów pozostaje bez zmian. Działają także bankomaty, karty, bankowość elektroniczna czy placówki GNB. Bank będzie działał pod nową nazwą VeloBank.

Getin Bank przestaje istnieć. Notowania spółki zostały wstrzymane
Notowania Getin Noble Banku zostały wstrzymane przez planowaną restrukturyzację. (Pexels, Energetic.com)

Przymusowa restrukturyzacja 

Getin Noble Banka już od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. Bardzo zła sytuacja kapitałowa banku zmusiła Bankowy Fundusz Gwarancyjny do podjęcia decyzji o przymusowej restrukturyzacji spółki. Oznacza to, że Getin Noble Bank będzie zarządzany od teraz przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a działalność banku zostanie przeniesiona 3 października do Banku BFG, czyli banku pomostowego. Właścicielem oprócz BFG bedzie także System Ochrony Banków Komercyjnych, który został utworzony w czerwcu przez osiem największych banków komercyjnych. Jest to: ING Bank Śląski, Alior, Millenium, Pekao, PKO BP, BNP Paribas Bank Polska oraz Santander Bank Polska. 

Dlaczego bank musi przejść przymusową restrukturyzację? Zostały spełnione trzy kluczowe przesłanki, które determinują BFG do podjęcia działań, czyli: zagrożenie upadłością, brak pewności, że działania nadzorcze lub samej instytucji pozwolą wyeliminować zagrożenie upadłością i konieczność wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego w interesie publicznym. 

Pieniądze klientów Getin Banku są bezpieczne 

Czemu służy przymusowa restrukturyzacja? To m.in. ochrona depozytu klientów, którego wartość wynosi prawie 40 mld złotych. Wszystkie pieniądze ulokowane w Getin Noble Banku są więc bezpieczne. Całość środków została przeniesiona do Banku BFG, w którym pełna gwarancja depozytów wynosi 100 tys. euro. Tak naprawdę dla klientów banku nic się nie zmienia. Mają oni zapewniony nieprzerwany dostęp do swoich środków, a obsługa także nie ulega zmianom. Działają placówki, bankomaty, bankowość elektroniczna oraz mobilna. 

Na przeprowadzenie restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności GNB oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi jego klientów przeznaczono kwotę ponad 10 mld złotych. Jest to bezzwrotne wsparcie, które pochodzi głównie z funduszy własnych BFG. 

Restrukturyzacja była przesądzona 

Już od lipca 2022 roku głośno było o tym, że bank zagrożony jest restrukturyzacją. Przejęcie Getin Noble Banku było kwestią czasu, tym bardziej że rząd rozszerzył uprawnienia BFG, zmieniając ustawę o dodatku węglowym. Poszerzony został katalog podmiotów, które mogą zostać objęte restrukturyzacją. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
prawda w oczy...
2 miesiące temu
Skąd się wziął bank Czarneckiego? Nagle powstał znikąd i błyskawicznie przebił się do grona głównych banków... Czarnecki to przecież konfident (TW) służby bezpieczeństwa PRL. Stąd wyszedł on i jego lewar finansowy.
prawda w oczy...
2 miesiące temu
Czarnecki to ten sam człowiek, który oszukał setki tysięcy frankowiczów i powinien za to siedzieć. W cywilizowanym świecie zajął by się nim sąd karny. Tak jak np. w Paryżu sąd zajął się Cetelem, zasądzając klientom wysokie odszkodowania. Jakieś mdłe oświadczenia, dla idiotów, że zrealizowano "plan Zdzisława", że PIS wykonał skok na kasę, odbierając "niewinnemu" Czarneckiemu jego bank to zasłona dymna na miarę listka figowego i nie przykrywa oszustw jakie wykonał ten człowiek i ludzie mu podlegli na obywatelach Polski. To nie tylko oszustwo na kredytach pseudofrankowych, bo w tym franków w ogóle nie było, ale także polisolokaty i afery z Getbackiem. Nie próbujcie ze mną polemizować, chyba że macie w ręku prawomocny wyrok sądu unieważniający umowę pseudofrankową. JA mam i wiem o czym piszę. W przeciwieństwie do wszelkiej maści propagandystów lewicowo-liberalnych.
Pytam
2 miesiące temu
Skąd w 1986 i 1991 roku Czarnecki (urodzony 1 1962 r. we Wrocławiu) miał kasę na to, co Wikipedia opisuje jako: "Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986 r., tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN zajmujące się pracami podwodnymi[4]. Był twórcą i głównym udziałowcem działającego od 1991 Europejskiego Funduszu Leasingowego – pierwszej i największej firmy leasingowej w Polsce."
Trzeżwy
2 miesiące temu
Kolejny skok kaczystów na prywatną właśność....To samo było z Idea Bankiem,to samo jest z Getin Bankiem....Oba podmioty były własnością Leszka Czarneckiego który ujawnił aferę KNF...Ci którzy jeszcze mają jakieś wątpliwości kto nami rządzi niech sobie prześledzą raporty Idei Banku która w momencie przejęcia wskazywały coraz lepsze wyniki...Wówczas KNF zmieniła wytyczne dla IB których nie można było wypełnić....
Obywatel
2 miesiące temu
Obecnie tylko banki pisowskie mają rację bytu. Tam się łatwo kradnie przez zaufanych.
Zato
2 miesiące temu
Bank światowy ma się dobrze 🤣
kim
2 miesiące temu
Kto założył ten bank! Proszę POczytać!
SzczytObłudy
2 miesiące temu
Wreszcie...
matkaboska
2 miesiące temu
Zmiana uprawnień BFG znalazła się w ustawie o dodatku węglowym. A Mateusz kupił obligacje i przepisał szemrane nieruchomości na żonę. Władza się ogrzeje i wyżywi. Taki mamy klimat.
Taka prawda
2 miesiące temu
Koń by się uśmiał......
Ile jeszcze ....
2 miesiące temu
Nie chciał Czarnecki dawać "łapow" to władza to załatwiła ..demokratycznie ...
Kovalsky
2 miesiące temu
Już dawno powinien paść.
Bubu
2 miesiące temu
Zaraz padnie cały system bankowy i będzie amen w pacierzu
pol
2 miesiące temu
To eSBeski bank!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić