Kosma Szczepaniak| 

Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Jak z niej skorzystać? Jak wypełnić wniosek?

5

Jednym z elementów tarczy antykryzysowej, jest zawarty w niej zapis umożliwiający mikroprzedsiębiorcom otrzymanie jednorazowej pożyczki w wysokości 5000 złotych. Kto może się o nią ubiegać oraz jak należy wypełnić wniosek?

Kto może ubiegać się o 5000 złotych pożyczki?
Kto może ubiegać się o 5000 złotych pożyczki? (PAP)

Tarcza antykryzysowa wprowadziła kilka instrumentów pomocy przedsiębiorcom w walce z koronawirusem. Jednym z nich jest pożyczka w wysokości 5000 złotych przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Pożyczka będzie wypłacana jednorazowo po uprzednim podpisaniu specjalnej umowy. Okres jej spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji.

Wydłużenie okresu spłaty. Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia przedłużyć okres spłaty pożyczki ponad przewidziane 12 miesięcy, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.

Pożyczka 5000 złotych. Jak się o nią ubiegać?

Poniżej przedstawiamy warunki oraz kroki, jakie należy podjąć, aby uzyskać pomoc finansową od Państwa. Zostały one przygotowane w oparciu o oficjalny serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Konieczny jest status mikroprzedsiębiorcy i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.
  • Skorzystać może mikroprzedsiębiorca (w tym mikroprzedsiębiorca niezatrudniający pracowników),
  • Przygotować należy umowę, wniosek, formularz pomocy publicznej oraz kopię pełnomocnictwa (jeżeli wniosek składa pełnomocnik) - dostępne na praca.gov.pl
  • Szczegółowa instrukcja wypełnienia wniosku również znajduje się na stronie praca.gov.pl
  • Dokumenty należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru
  • Wniosek można złożyć też za pomocą formularza elektronicznego na portalu praca.gov.pl lub w postaci papierowej.
  • Stałe oprocentowanie pożyczki wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, zawarte jest we wniosku o umorzenie pożyczki, Pożyczkobiorca składa je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić