Wróć na
oprac. wz
|

Obniżka pensji w tarczy 4.0. Pracownicy i związkowcy wściekli

128
Podziel się

Blady strach padł na część pracowników po ogłoszeniu rozwiązań z "tarczy antykryzysowej 4.0". W firmach z problemami możliwa jest obniżka pensji o połowę i nawet na 12 miesięcy po ustaniu epidemii koronawirusa.

Jadwiga Emilewicz broni rozwiązań z tarczy 4.0.
Jadwiga Emilewicz broni rozwiązań z tarczy 4.0. (PAP)
bCHnzzat

Zapisy nowej wersji tzw. tarczy antykryzysowej umożliwiają niektórym firmom redukcję wymiaru etatu o 20 proc. lub ograniczenie pensji pracownika o 50 proc. Propozycja oburzyła przedstawicieli związków zawodowych.

To brutalny atak na pracowników. Rząd po raz kolejny uderza w prawa pracownicze - mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa.

Wydaje się, jakby projekt został stworzony właściwie wyłącznie z myślą o pracodawcach, z dążeniem do zagwarantowania korzyści wyłączenie dla biznesu - ocenia kierownictwo Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

bCHnzzav

Rozwiązanie które oburzyło związkowców, już jednak funkcjonuje. Nowe przepisy tylko rozszerzają katalog sytuacji, w których można je zastosować.

W tej chwili przedsiębiorca, którego obroty spadły przez epidemię przynajmniej o 15 proc. (lub 25 proc. w zależności od okresu porównania), może wysłać pracowników na postojowe i płacić im 50 proc. wynagrodzenia (lecz nie mniej niż pensja minimalna). Może też zredukować im etat o wspomniane 20 proc.

Obniżenie wymiaru pracy i pensji było zresztą warunkiem uzyskania dofinansowania od państwa. Takie przepisy wprowadziła już pierwsza tarcza antykryzysowa.

bCHnzzaB

Według nowej wersji przepisów te działania mają być też możliwe w przypadku istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń. I dotyczyć mają też firm, które nie ubiegają się o wsparcie państwa. Nie jest jednak tak, że każdy przedsiębiorca z automatu i w każdej chwili będzie mógł dowolnie - i co ważniejsze bez zgody pracownika - zmieniać jego umowę, wymiar pracy i wynagrodzenie.

Zmiany obejmą wyłącznie przedsiębiorców, u których udział kosztów wynagrodzeń w przychodach wynosi więcej niż 30 proc. i jeszcze będzie rósł w wyniku epidemii. Czyli oprócz kryterium samych obrotów pojawia się drugie - kryterium dużych kosztów zatrudnienia.

Żaden z pracodawców nie ma zamiaru obniżać pensji pracownika przez rok, bo tak mu się podoba. Przestańmy żyć w przeświadczeniu, że podstawowym celem pracodawcy jest dociskanie pracownika. Firmy potrafią doceniać - tłumaczy w rozmowie z money.pl Maciej Witucki, przewodniczący Konfederacji Lewiatan.

bCHnzzaC

Zobacz też: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCHnzzaW
KOMENTARZE
(128)
Poseł
miesiąc temu
Obniżyć pensje poslom
Alik5
miesiąc temu
Głosujcie dalej na prawicę, PIS lub obecnego prezydenta a doczekacie się "krainy mlekiem i miodem płynącej". Wtedy głód was obudzi ze snu.
Obiektywny
miesiąc temu
Tego z całego życzę wszystkim wyborcom pis:) Nawet o 70%.
bCHnzzaX
zzzz
miesiąc temu
a co na to niejaki związkowiec Duda?
Jannina
miesiąc temu
wystarczy pozbyć się podatku cit i pit zostawiając przychodowy oraz pozbyć się dodatków dla polityków wraz z immunitetem. Nagle rozliczenie marnotrawienia miałaby inny wyraz. Warto też opodatkować budynki należące do kościoła nie wykorzystane na msze. Kasa byłaby odrazu.
Najnowsze komentarze (128)
JArosław K
3 tyg. temu
Papier cieprliwy nawet największe głupoty przyjmie.....
Nnn
miesiąc temu
Super... Poprostu każdego można zwolnić i tyle, dziękujemy serdecznie... Przynajmniej w kościele będzie ciepło, a jak będę grzeczna zupe dostanę 😄😄😄😄😄😄😄
Lpo
miesiąc temu
Ale kłamią w mojej firmie tylko na to czekają
Stoda
miesiąc temu
Ja juz drugi miesiac mam obniżoną pensje i czas pracy o 20 %
zax
miesiąc temu
Sobie kórwa obniżcie, nam musi wystarczyć 2 tysiące złotych i ciągle z nas doicie a wy jebane złodzieje dostajecie za waszą pseudo pracę kilkanaście jak i nawet kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc i jeszcze wam skurwiele mało, gdyby to ode mnie załeżało to nikt w tym kraju mówię tu o politykach nie zarobił by więcej niż 5 tysięcy na miesiąc, a niby po co nam więcej a każdy kto by się sprzeciwił odrazu bym wypierdolił na kopach lub nawet publicznie zabił by reszta zobaczyła na własne oczy że to nie przelewki.
Mxn
miesiąc temu
No to po PIS-ie
Jacek-3
miesiąc temu
Obniżka dla pracowników, podwyżka dla kościoła - i szafa gra. ;-)
:)))))))))))
miesiąc temu
NADAL BEDZIECIE NA PISIORY GŁOSOWAC? buahhhahahahahaahhhaah
bCHnzzaP
won
miesiąc temu
takiej bandy jeszcze nie było !!! zarobili na pseudo wirusie a ludziom pensje obnizaja i zwalniaja !! PRECZ Z PIS !!!
axel
miesiąc temu
bedzie bieda to ludzie wyjda na ulice i bedzie drugi armagedon jak teraz w stanach
elear
miesiąc temu
tawariszcz "ilicz" policzył ...
rolnik
miesiąc temu
KOMUNO WRÓĆ
Lol
miesiąc temu
Gratuluję tym którzy pracują na pensji ponstwowej głosującej i popierającej pis
Jacek
miesiąc temu
no to pis pokazał gdzie ma swoich naiwnych wyborców .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić