o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Praca nawet przez pół wieku? Prezes ZUS: "Trzeba się z tym oswajać"

137
Podziel się

Młode osoby, które teraz wchodzą na rynek pracy, czeka zupełnie nowa rzeczywistość emerytalna. A co to oznacza? Będą pracować po prostu dłużej niż ich dziadkowie. "Wieloletni staż pracy to dla przyszłej emerytury kwestia podstawowa", mówi w rozmowie z money.pl prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Praca nawet przez pół wieku? Prezes ZUS: "Trzeba się z tym oswajać"
Według Gertrudy Uścińskiej dłuższy staż pracy jest nieunikniony (Flickr, Adam Guz, KPRM)
bDYmWkad
Dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym - stwierdziła prezes ZUS, Gertruda Uścińska w trakcie rozmowy z dziennikarzem money.pl

Według Uścińskiej, już niedługo pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Oprócz tego normą stawać się też będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat.

bDYmWkaf

A to oznacza, że młodzi ludzie mogą porzucić nadzieję o krótkim stażu pracy. Ich dziadkowie pracowali krócej, jednak fach, który wykonywali, też się znacząco różnił.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. "Apteki powinny być wykorzystane do tego, żeby szczepić Polaków"
Nowe technologie tworzą nowe możliwości, a przede wszystkim odciążają liczne grupy zawodowe. Nasi rodzice i dziadkowie pracowali w erze zawodów fizycznych. Dziś rzeczywistość pracowników wygląda o wiele, wiele lepiej - dodaje prezes ZUS.
bDYmWkal

Uścińska wspomina o rekordzistce, której staż pracy wyniósł 61 lat. Kobieta pracowała w sektorze finansowym, a zebrane składki przełożyły się na emeryturę w wysokości 20 tys. miesięcznie!

Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc. - wyjaśnia Uścińska.
bDYmWkam

A czy kształtując nowe wzorce pracy wśród Polaków, Uścińska również będzie pracować dłużej?

W mojej rodzinie wieloletnia praca jest akurat tradycją. Dla siebie też obrałam taką drogę. Wieloletni staż pracy to dla przyszłej emerytury kwestia podstawowa - tłumaczy.

Przypomnijmy, że aktualny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYmWkaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Milenials
4 miesiące temu
Prezydent i PiS obniżając wiek emerytalny zmyślnie zadbali o głosy wyborcze ukrywając skutki ekonomiczne. Zadbali o pokolenie z lat 50 i tak kupili sobie rządy w PL mając w d...e młode pokolenia które w zdecydowanej większości nie bierze udziału w wyborach.
Jerry
4 miesiące temu
Tak się zastanawiam, kiedy wejdzie ustawa mówiąca o tym, ile może żyć kobieta a ile mężczyzna?🤣🤣🤣🤣🤣
12345
4 miesiące temu
Mam 61 lat i nieprzerwany od 1974 staż pracy (udokumentowany w ZUS ani dnia na bezrobociu rozpoczynałem od szkoły zawodowej) - wykształcenie uzupełniałem wieczorowo ciągle pracując. Zazwyczaj zarabiałem więcej niż średnia krajowa (czasami nawet dwukrotnie) Wiele lat pracowałem na dodatkowe pół etatu płacąc składki. Nie mam ŻADNYCH PRZYWILEJÓW ale już za 4 lata mam szanse przejść na emeryturę ( śmiać się czy płakać ) ZUS obiecuje mi 3500 brutto. Mój szwagier w moim wieku ( były wojskowy średniak ) od 22 lat na emeryturze = ok. 5500 brutto. Mój zięć policjant przejdzie na emeryturę wcześniej ode mnie. Skoro mamy taki system emerytalny to oczywistym jest, że jego KATASTROFA JEST NIEUNIKNIONA!
bDYmWkaH
12345
4 miesiące temu
Czy wydłużony staż pracy dla wszystkich? Czy tylko dla nauczycieli, strażaków, górników, policji, wojska, itp. ?
AdaM
4 miesiące temu
Dobrze nawet dożywocie tylko pieniądze z moich składek przechodzą na najbliższych członków mojej rodziny a nie ZUS-u
Xyz
4 miesiące temu
ZUS to złodziejska instytucja... dlaczego pieniądze zgromadzone na koncie emeryta po jego śmierci przepadają? Przecież płacił składki! To jego pieniądze i jego rodziny! Druga sprawa to, że młodzi już nie mają nadziei, że dożyją emerytury. Chory system!
Pszcz
4 miesiące temu
Czyli rób i nie pytaj o emeryturę bo jeśli w ogóle jej dożyjesz to możesz już mieć sklerozę żeby ją odebrać piękna perspektywa.
Wilczekosy.
4 miesiące temu
Co za bzdury, następne odwrócenie od czegoś ważnego uwagi.
30sk
4 miesiące temu
Mając na uwadze okoliczności zus to gracz us a każdy to oddZiał na jednym krs jat to oddZiał nie.ładnie.rządzić się prywAtnymi dokumentami
Alternatywa
4 miesiące temu
Pytam się dlaczego ZUS ma monopol na nasze życie??? Konkretne pytanie i oczekuję konkretnej odpowiedzi.
Dranie
4 miesiące temu
Za błędy polityków mają odpowiadać nasze dzieci?????
gość
4 miesiące temu
robotyzacja automatyzacjia komputery miały sie właśnie przyczynić do tego aby człowiek mniej pracował i jak to jest?
Ela
4 miesiące temu
pracować do 80tki i umrzeć, to sie oplaca państwu i Zus-owi
bDYmWkaz
Wq1
4 miesiące temu
Oszczędzam, aby nie musieć
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić