Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

Praca nawet przez pół wieku? Prezes ZUS: "Trzeba się z tym oswajać"

137
Podziel się:

Młode osoby, które teraz wchodzą na rynek pracy, czeka zupełnie nowa rzeczywistość emerytalna. A co to oznacza? Będą pracować po prostu dłużej niż ich dziadkowie. "Wieloletni staż pracy to dla przyszłej emerytury kwestia podstawowa", mówi w rozmowie z money.pl prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Praca nawet przez pół wieku? Prezes ZUS: "Trzeba się z tym oswajać"
Według Gertrudy Uścińskiej dłuższy staż pracy jest nieunikniony (Flickr, Adam Guz, KPRM)
Dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym - stwierdziła prezes ZUS, Gertruda Uścińska w trakcie rozmowy z dziennikarzem money.pl

Według Uścińskiej, już niedługo pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Oprócz tego normą stawać się też będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat.

A to oznacza, że młodzi ludzie mogą porzucić nadzieję o krótkim stażu pracy. Ich dziadkowie pracowali krócej, jednak fach, który wykonywali, też się znacząco różnił.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. "Apteki powinny być wykorzystane do tego, żeby szczepić Polaków"
Nowe technologie tworzą nowe możliwości, a przede wszystkim odciążają liczne grupy zawodowe. Nasi rodzice i dziadkowie pracowali w erze zawodów fizycznych. Dziś rzeczywistość pracowników wygląda o wiele, wiele lepiej - dodaje prezes ZUS.

Uścińska wspomina o rekordzistce, której staż pracy wyniósł 61 lat. Kobieta pracowała w sektorze finansowym, a zebrane składki przełożyły się na emeryturę w wysokości 20 tys. miesięcznie!

Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc. - wyjaśnia Uścińska.

A czy kształtując nowe wzorce pracy wśród Polaków, Uścińska również będzie pracować dłużej?

W mojej rodzinie wieloletnia praca jest akurat tradycją. Dla siebie też obrałam taką drogę. Wieloletni staż pracy to dla przyszłej emerytury kwestia podstawowa - tłumaczy.

Przypomnijmy, że aktualny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Milenials
rok temu
Prezydent i PiS obniżając wiek emerytalny zmyślnie zadbali o głosy wyborcze ukrywając skutki ekonomiczne. Zadbali o pokolenie z lat 50 i tak kupili sobie rządy w PL mając w d...e młode pokolenia które w zdecydowanej większości nie bierze udziału w wyborach.
Jerry
rok temu
Tak się zastanawiam, kiedy wejdzie ustawa mówiąca o tym, ile może żyć kobieta a ile mężczyzna?🤣🤣🤣🤣🤣
12345
rok temu
Mam 61 lat i nieprzerwany od 1974 staż pracy (udokumentowany w ZUS ani dnia na bezrobociu rozpoczynałem od szkoły zawodowej) - wykształcenie uzupełniałem wieczorowo ciągle pracując. Zazwyczaj zarabiałem więcej niż średnia krajowa (czasami nawet dwukrotnie) Wiele lat pracowałem na dodatkowe pół etatu płacąc składki. Nie mam ŻADNYCH PRZYWILEJÓW ale już za 4 lata mam szanse przejść na emeryturę ( śmiać się czy płakać ) ZUS obiecuje mi 3500 brutto. Mój szwagier w moim wieku ( były wojskowy średniak ) od 22 lat na emeryturze = ok. 5500 brutto. Mój zięć policjant przejdzie na emeryturę wcześniej ode mnie. Skoro mamy taki system emerytalny to oczywistym jest, że jego KATASTROFA JEST NIEUNIKNIONA!
12345
rok temu
Czy wydłużony staż pracy dla wszystkich? Czy tylko dla nauczycieli, strażaków, górników, policji, wojska, itp. ?
AdaM
rok temu
Dobrze nawet dożywocie tylko pieniądze z moich składek przechodzą na najbliższych członków mojej rodziny a nie ZUS-u
Xyz
rok temu
ZUS to złodziejska instytucja... dlaczego pieniądze zgromadzone na koncie emeryta po jego śmierci przepadają? Przecież płacił składki! To jego pieniądze i jego rodziny! Druga sprawa to, że młodzi już nie mają nadziei, że dożyją emerytury. Chory system!
Pszcz
rok temu
Czyli rób i nie pytaj o emeryturę bo jeśli w ogóle jej dożyjesz to możesz już mieć sklerozę żeby ją odebrać piękna perspektywa.
Wilczekosy.
rok temu
Co za bzdury, następne odwrócenie od czegoś ważnego uwagi.
30sk
rok temu
Mając na uwadze okoliczności zus to gracz us a każdy to oddZiał na jednym krs jat to oddZiał nie.ładnie.rządzić się prywAtnymi dokumentami
Alternatywa
rok temu
Pytam się dlaczego ZUS ma monopol na nasze życie??? Konkretne pytanie i oczekuję konkretnej odpowiedzi.
Dranie
rok temu
Za błędy polityków mają odpowiadać nasze dzieci?????
gość
rok temu
robotyzacja automatyzacjia komputery miały sie właśnie przyczynić do tego aby człowiek mniej pracował i jak to jest?
Ela
rok temu
pracować do 80tki i umrzeć, to sie oplaca państwu i Zus-owi
Wq1
rok temu
Oszczędzam, aby nie musieć
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić