Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Przelew z ZUS. 6200 zł dla nielicznej grupy Polaków

48

13. i 14. emerytura nie są jedynymi świadczeniami dodatkowymi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Seniorzy mogą się załapać również na ekstra dodatek wynoszący ponad 6 200 zł! Komu przysługuje taka kasa? Okazuje się, że kluczowy jest jeden warunek.

Przelew z ZUS. 6200 zł dla nielicznej grupy Polaków
Dostaniesz 5500 zł. Trzeba spełnić jeden warunek (Getty Images, Andrzej Rostek)

Osoby, które ukończyły 100 lat, mogą liczyć na tzw. emeryturę honorową. Jest to specjalny dodatek za wiek. Od 1 marca br. dla nowych stulatków wynosi on 6 246,13 zł. Świadczenie wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty. Zatem by obecnie dostać takie środki, trzeba być z rocznika 1924 (warunek: urodziny po 1 marca).

Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana na samorzad.gov.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Luna o Eurowizji, hejcie i swoim samopoczuciu. "To były takie igrzyska śmierci"

Michałek spostrzega też, że osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, by dostać dodatkowo premię za wiek.

ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia - kontunuuje przedstawicielka ZUS.

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane

Wysokość świadczenia honorowego jest równa kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin seniora.

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r., dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5540,25 zł brutto - podkreśla Michałek.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić