Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
A.S.
|
aktualizacja

Przełomowy wyrok polskiego sądu. Chodzi o brak maseczki

76
Podziel się:

Sąd rejonowy w Kościanie w woj. wielkopolskim ogłosił wyrok, który może być podstawą do kolejnych odwołań od nałożonych w czasie pandemii mandatów. Uznano skargę mężczyzny, który nie przyjął mandatu za poruszanie się na rowerze bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Według sądu ograniczenia były "wprowadzone bezprawnie".

Przełomowy wyrok polskiego sądu. Chodzi o brak maseczki
W czasie najsilniejszych obostrzeń policja wystawiła wiele mandatów za brak maseczki. Teraz podważa je sąd. (Policja)

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" sąd rejonowy w Kościanie uznał odwołanie od wynoszącego 500 złotych mandatu, który miał zostać nałożony na mężczyznę, który poruszał się na rowerze bez maseczki.

W połowie kwietnia pan Sebastian, mieszkający w gminie Czempiń, został zatrzymany przez policjantów, którzy zarzucili mu łamanie zasad epidemicznych. Mundurowi chcieli mu nałożyć mandat w wysokości 500 złotych, jednak mężczyzna nie przyjął mandatu. Dorzucono również zarzut wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby życiowej.

Czytaj także:

Nie przyjęcie nałożonego mandatu

Pan Sebastian odwołał się od decyzji policjantów, a jego skarga została uznana przez sąd. W uzasadnieniu stwierdzono, że "brak jest podstaw pozwalających na tak daleko idącą ingerencję w prawa i wolności jednostki".

Innymi słowy sędziowie podważyli wprowadzony w trakcie epidemii nakaz zakrywania ust i nosa, który miał być związany z art. 54 Kodeksu wykroczeń, mówiącym o "przepisach porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych".

Jak uzasadniała sędzia Agnieszka Olszewska, zakaz przemieszczania się wprowadzono bezprawnie, bo możliwe jest wyłącznie jego ograniczenie, a nie zakaz, a również i ten powinno wprowadzić się ustawą, nie rządowym rozporządzeniem. Podobnie jest z nakazem noszenia maseczki.

Jak mówiła Olszewska, rząd nie ma prawa decydować dowolnie co wolno, a czego nie wolno obywatelom. Według niej, powszechny nakaz noszenia maseczek, jest nielegalny. Decyzja ta może być bardzo ważna w kontekście dalszych odwołań od mandatów, których bardzo wiele, często budzących kontrowersje, wystawiono w czasie najsurowszych obostrzeń.

Zobacz także: Grzybobranie może cię słono kosztować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(76)
baba rama
rok temu
jechać z nimi Andrzej Duda
Terri
2 lata temu
We Wloszech ma rowerze jezdzi sie bez maseczki dystans jest ,jak nei jest w czerwonej strefie to moze jezdzic ile che i nic komu do tego ( widzac ze sie malpuje wsxystko z zagranicy)
Maciek
2 lata temu
ta pani juz nie bedzię orzekała więcej karac i jeszcze raz karac jestem za
Maja
2 lata temu
Brawo brawo brawo Rząd ani nikt inny nie ma prawa mi mówić co mogę a czego nie a już tym bardziej nakazywać!!! Brawo dla Sądu
myślący
2 lata temu
szkoda że ludzie są tacy naiwni
kaczor
2 lata temu
nie każdy sędzia ma tyle odwagi
Puchacz
2 lata temu
Obowiązuje domniemanie konstytucyjności przepisu dopóki nie zostanie on zakwestionowany przez sąd konstytucyjny a nie rejonowy. Pani Sędzia powinna mieć dyscyplinarkę za własne widzimisię, wiecierozumiecie
Gość
2 lata temu
Czy nie ściągnięto do kraju milionów maseczek, z którymi coś trzeba zrobić? Na marginesie: na yt są filmy pokazujące "sterylne" warunki, w jakich były szyte te maseczki ściągane z Azji.
grajux
2 lata temu
Idąc tokiem rozumowania wielu komentarzy tutaj wychodziło by, że wiele chorób jest wymyślonych bo w śród moich znajomych i pewnie ich znajomych jest bardzo dużo chorób co nikt nie miał :D Czyli też oszustwo nie ma żadnych chorób to może wszystko wymyślone :) Ja się akurat słucham osób z odpowiednim wykształceniem - bo jak mi tutaj mówią osoby po szkole średniej, że choroby nie ma to ciekawe jakie dowody mają na to :) Bo słowo to jest za mało, jak mają dowody, że choroby nie ma to proszę o pisanie przesyłanie do gazet i wszędzie ale każdy to tłumaczy a to filmem na youtube gdzie mówią często osoby bez odpowiedniego wykształcenia. Jak ktoś idzie do sądu to się słucha prawnika czy stolarza? Jak idziesz jesteś chory to wolisz się słuchać kolegów bo po co nam wykształcony lekarz. I tak można wymieniać dalej. A tutaj nagle wiele doktorów, profesorów.
Obi
2 lata temu
Rzeczywiście "przełomowy". Przełamana została kolejna granica farsy sądów. Z jednej strony sędziowie bronią swoich minimalistycznych wyroków twierdzeniami o nieuchronności kary, cywilizowaniu społeczeństw, które chciały by "oko za oko", a z drugiej skłaniają się do ferowania wyroków wbrew logice, sprawiedliwości, zadośćuczynieniu... opowiadając o konieczności literalnego stosowania prawa. Do takich wyroków nie są potrzebni ludzie, wystarczy baza danych z kodeksem karnym i wyroki będą w 5 minut. Od sędziego wymagane jest, by swoim głębszym pojmowaniem istoty spraw, wydawał jak najbardziej sprawiedliwe wyroki, mając na uwadze ich społeczne oddziaływanie. To, co obecnie prezentują niektórzy sędziowie, to jest kuriozum prawa, a tzw. karniści im w tym sekundują... To dramat obracający się przeciw społeczeństwu, i tu, w tym wypadku porównanie do faszyzmu jest jak najbardziej na miejscu. W ten sposób przecież bronili się zbrodniarze - koniecznością przestrzegania prawa i wykonywaniem poleceń służbowych. Jeden wstyd.
mały wirus
2 lata temu
Do przestraszonych maseczkarzy. Zróbcie prosty test. Niech każdy rozejrzy się po swojej okolicy i w miejscu zamieszkania, ile zna osób które zmarły na covid19. Sami będziecie zaskoczeni. Ciągle nam wmawiająże tam gdzieś się czai covid. A tam ,to jestesmy My. I co wokół nas? Informacje podawane są nasycone tajemniczością nie do sprawdzenia. Tak działa psychoza strachu . MAMY SIE BAĆ a PRZESTRASZONYM NARODEM ŁATWO RZĄDZIĆ. DLATEGO WYBORY SĄ NIE DO OBALENIA.
Przebudzony
2 lata temu
Ustawa o covid 19 pozwala nie nosić maseczek zgodnie z prawem, Ludzie ! czemu nie kożystacie z tego przywileju . panowie przy władzy wiedzą poco ta ustawa jest i oni nie noszą. Dla televizji noszą. bo trzeba naród przestraszyc i wiziąć któtko za pysk w maseczkach widać kogo juz wzięli.
normalny
2 lata temu
Do maseczkarzy Jeżeli czujecie się zagrożeni przez tych co nie noszą masek, to nie wychodżcie z domu i rozwiązujcie sobie problem po swojemu. Pozwólcie bez protestu normalnym żyć normalnie,i normalnie umrzeć. Maseczkarzom wmówiono że śmierć jest tuż tuż za ich plecami i czekają oni na szczepionki które zdepopulują ich i ich rodziny, Szczepionki nigdy nie ma inie bedzie odpowiedniej bo wirus się ciagle mutuje. Czyli jest wszystko normalnie z prawami natury.
normalny
2 lata temu
Od kiedy to rząd i nierząd troszczy się o moje zdrowie? ten cyrk cały z maseczkamin , dopiero się rozkręca biznes. Wielka szkoda że nasi przedstawiciele WŁADZY są tak ślepi i zdawałoby się że mają swój rozum.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić