A.S.| 
aktualizacja 

Przełomowy wyrok polskiego sądu. Chodzi o brak maseczki

176

Sąd rejonowy w Kościanie w woj. wielkopolskim ogłosił wyrok, który może być podstawą do kolejnych odwołań od nałożonych w czasie pandemii mandatów. Uznano skargę mężczyzny, który nie przyjął mandatu za poruszanie się na rowerze bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Według sądu ograniczenia były "wprowadzone bezprawnie".

Przełomowy wyrok polskiego sądu. Chodzi o brak maseczki
W czasie najsilniejszych obostrzeń policja wystawiła wiele mandatów za brak maseczki. Teraz podważa je sąd. (Policja)

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" sąd rejonowy w Kościanie uznał odwołanie od wynoszącego 500 złotych mandatu, który miał zostać nałożony na mężczyznę, który poruszał się na rowerze bez maseczki.

W połowie kwietnia pan Sebastian, mieszkający w gminie Czempiń, został zatrzymany przez policjantów, którzy zarzucili mu łamanie zasad epidemicznych. Mundurowi chcieli mu nałożyć mandat w wysokości 500 złotych, jednak mężczyzna nie przyjął mandatu. Dorzucono również zarzut wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby życiowej.

Czytaj także:

Nie przyjęcie nałożonego mandatu

Pan Sebastian odwołał się od decyzji policjantów, a jego skarga została uznana przez sąd. W uzasadnieniu stwierdzono, że "brak jest podstaw pozwalających na tak daleko idącą ingerencję w prawa i wolności jednostki".

Innymi słowy sędziowie podważyli wprowadzony w trakcie epidemii nakaz zakrywania ust i nosa, który miał być związany z art. 54 Kodeksu wykroczeń, mówiącym o "przepisach porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych".

Jak uzasadniała sędzia Agnieszka Olszewska, zakaz przemieszczania się wprowadzono bezprawnie, bo możliwe jest wyłącznie jego ograniczenie, a nie zakaz, a również i ten powinno wprowadzić się ustawą, nie rządowym rozporządzeniem. Podobnie jest z nakazem noszenia maseczki.

Jak mówiła Olszewska, rząd nie ma prawa decydować dowolnie co wolno, a czego nie wolno obywatelom. Według niej, powszechny nakaz noszenia maseczek, jest nielegalny. Decyzja ta może być bardzo ważna w kontekście dalszych odwołań od mandatów, których bardzo wiele, często budzących kontrowersje, wystawiono w czasie najsurowszych obostrzeń.

Zobacz także: Grzybobranie może cię słono kosztować

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić