Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Mandaty za brak maseczki w sklepie. Polacy zapominają o ważnym obowiązku

704
Podziel się

W całej Polsce ruszają kontrole. Policjanci mają m.in. sprawdzać, czy nakaz noszenia maseczek w sklepach i komunikacji publicznej jest przestrzegany. Niepokorni wrócą do domu z mandatem w wysokości do 500 zł. Jak się jednak okazuje, Polacy w ogóle przestają przestrzegać tego obowiązku.

Polacy przestają nosić maseczki. Mandatów płacić nie chcą
Polacy przestają nosić maseczki. Mandatów płacić nie chcą (PAP)
bCOFqBwB

Zaskakujące wyniki badania. Jak się okazuje, aż 4 na 10 Polaków przyznaje, że zdarzyło im się nie nosić maseczki ochronnej w miejscu, gdzie taki nakaz obowiązywał. Najwięcej takich przypadków miało miejsce na wsiach lub w małych miasteczkach. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla o2.pl na panelu Ariadna, nie wszystkich takie zachowanie oburza. Tylko 30 proc. badanych przyznało, że w podobnej sytuacji zwróciło uwagę osobie bez maseczki.

Mandaty za brak maseczki w sklepie i komunikacji publicznej. Co na to Polacy?

Jak wynika z naszego badania, aż co trzeci Polak negatywnie odnosi się do pomysłu, by za brak maseczki w komunikacji publicznej czy sklepie karać mandatem. Z kolei co dziesiąta osoba w ogóle nie ma na ten temat zdania.

bCOFqBwD

Nie powinno więc dziwić, że aż co piąty Polak w ogóle nie chciałby, żeby podobne nakazy nadal obowiązywały. Takiego zdania jest 24 proc. badanych z rejonów wiejskich, 21 proc. z małych miejscowości i 18 proc. z dużych i wielkich miast. Popierających podobne regulacje jest zdecydowanie więcej, bo aż 74 proc.

Przypomnijmy, że zasłanianie ust i nosa w niektórych miejscach nadal jest obowiązkowe. Wymogu należy przestrzegać tam, gdzie zachowanie 2-metrowej odległości od innych ludzi nie jest możliwe. Ponadto maseczkę należy nosić w komunikacji publicznej, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, w kościołach, urzędach oraz bankach. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł, a sprawa może nawet trafić do sanepidu, który może wymierzyć karę administracyjną do 30 tys. zł.

bCOFqBwJ
bCOFqBxe
KOMENTARZE
(704)
333333
miesiąc temu
Nie nosiłem, nie noszę i nie będę nosił.Ja mam takie 2 prace ze juz z 10 x powinienem umrzec i 20 razy zachorowac ahahahhahah jeszcze troche to karza wam nosiec wiaderka na głowach i bedziecie nosic obudzcie sie ludzie ,zadnej pandemi niema nie było .
Alojz
miesiąc temu
Tylko w czasie stanu wyjątkowego władza ma prawo karać za nie noszenie masek, w innym przypadku może tylko zalecać.
dhjd
miesiąc temu
Jakim prawem mandaty za brak masek, skoro podczas wieczoru po wyborach przy dudzie był elektorat i poplecznicy jeden ocierający się o drugiego i żaden w masce?
bCOFqBxf
4444444444
miesiąc temu
Bylem wczoraj na rozprawie w Sadzie w sprawie o glupi mandat.Powiem tak kazdy kto wchodzi do Sadu ma nosic maseczke ale juz wszyscy pracownicy Sadu w tym prokuratorzy sedziowie adwokaci protokolantki chodza po calym Sadzie bez masek czemu sami sobie mandatu nie wypisza ? Czemu ktos ma nosic a oni nie ?
Obudzony
miesiąc temu
Na wiecach wyborczych udowadniają w tym ścisku ludzi że ten wirus to ściema jakby był takim zagrożeniem to duda czy trzaskowski sami by w maskach za szybami się kryli. To jest sposób kontroli programowania społeczeństwa teraz maski a za chwile paszporty szczepień bez których nie zrobisz zakupów czy nie będziesz mógł podróżować. Za chwilę będą decydować czy możesz dalej żyć a może już jesteś bezużyteczny. Przypomnijcie sobie kaczyńskiego z początku plandemi jak śmigał z kwiatami pod pomnikami w ścisku bez maski a ludzie wyłapywani i karani mandatami na ulicach za brak masek.
Najnowsze komentarze (704)
Sprzedawca
4 dni temu
Prowadzę firmę jednoosobową (sklep w niby Mieście kaszle...Przecław) gdzie codziennie max 15-20 osób jest (bo jak przystało na takie wielkie miasto nawet przed wirusem ludzi było mało a naprzeciw mam rynek i jak miasto duchów:P), i się pytam jak to jest jak klient przyjdzie bez maski i się policja uczepi to on zapłaci czy ja, a jeśli ja to dlaczego przecież ja mam maseczkę mimo że mi utrudnia sprzedawanie. Akurat ja to zakładam maseczkę jak przyjdzie klient bez maseczki lub jak jest więcej ludzi a ktoś nie ma maseczki (logiczne) a potem ściągam a co mają powiedzieć sprzedawczynie w Biedronce i innych wielkopowierzchniowych sklepach co cały czas noszą maseczki nieważne czy klienci mają maski czy nie. Dodam że jak zniesiono nakaz noszenia masek na polu (loginie myśląc na zewnątrz nie jestem w zamkniętym pomieszczeniu więc i tak i tak nie było nakazu by na zewnątrz chodzić w masce a tylko sobie umyślili zniesienie by ludzie widzieli że coś robią mimo że nie było takiego nakazu :P ale społeczeństwo wszystko chwyci, myślenie nie boli) to ludzie wchodzący do sklepów wielkopowierzchniowych większość całkiem zapomniało o maseczkach lub nawet o zabawy z rękawiczkami ale tu w tym wypadku są w sklepach albo jedno razowe albo płyn którego aż tak trudno przed wejściem użyć zamiast rękawiczek i dodam że nie raz widzę takich cwaniaków co pieczywo dalej biorą bez rękawiczek mimo że jeśli chodzi o pieczywo to każdy nawet przed wirusem (i zawsze) jak bierze pieczywo to przez rękawiczki a nie dotknie innych bułek lub chlebów a inni mają to jeść, przy pieczywie jak nie jest za ladą co sprzedawca podje powinien zawsze stać choć 1 pracownik co mimo że są karteczki żeby w rękawiczkach brać to przypomina lub sam podaje. Tyle bo się trochę za dużo rozgadałem a było by tego jeszcze więcej :P
kas
5 dni temu
nie ma NAKAZU noszenia masek itp w Polsce. jeszcze !
Ja nina
6 dni temu
Jezeli ktoś boi sie wirusa to niech siedzi w domu i da innym.żyć
DOZER
6 dni temu
SORY TO NIE DO TEGO KOMENTARZA
patriota
6 dni temu
nie noszę, mam gdzieś takie państwo i policję. Tyle w temacie.
kuba m3
1 tyg. temu
pandemii nie ma, maski nigdy nie założe
mero
2 tyg. temu
Maski włóż, maski zdejm polecenia jak w wojsku .Kto nie wykona rozkazu czołganie w błocie
koronawirus
3 tyg. temu
nikt nie może dać mandatu za brak maseczki i nikt nie może nakazać jej noszenie ...przepis mówi że w miejscach publicznych należy mieć zasłonięte usta i nos ...maseczka jest jednym z elementów zasłaniania ale nie noszenia >>> jej brak nie może spowodować ukarania >
bCOFqBwX
Tadeusz 33
miesiąc temu
We are the Masons . Message: please were mask
Tadeusz 33
miesiąc temu
A ja Tadeusz jestem 33
Agnieszka
miesiąc temu
Niestety to prawda. Prowadzę sklep odzieżowy i wiele osób wchodzi bez maseczki. Zwracam uwagę im, by założyli tak samo mówię, by używali płynu do dezynfekcji. Mam na wejść specjalną ściankę zamówioną z Fami, na której on stoi. Jeśli ja mam być w maseczce to inni również powinni być. Musimy się nawzajem szanować i troszczyć o zdrowie.
Grażyna, 71
miesiąc temu
Wielu ludzi chodzi w jednorazowych maseczkach które są brudne i mokre od potu . Czy w ogóle jest sens ją mieć ? W ogóle uważam że nakazać lub zakazać można jedynie gdy jest ogłoszony stan wyjątkowy a takiego nie ogłoszono więc wszystkie mandaty są bezprawne . Noszenie maseczki jest więc indywidualna sprawą każdego z nas
Zdziwiona
miesiąc temu
Gdzie tu sens i logika. Wesela ,stypy , urodziny , komunie _bez maseczek. Tam nikt nie karze. W sklepach , tramwajach , autobusach -kary.Czy ktoś myśli ?
Jezus
miesiąc temu
To dobrzy ludzie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić