Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Mandaty za brak maseczki w sklepie. Polacy zapominają o ważnym obowiązku

707
Podziel się:

W całej Polsce ruszają kontrole. Policjanci mają m.in. sprawdzać, czy nakaz noszenia maseczek w sklepach i komunikacji publicznej jest przestrzegany. Niepokorni wrócą do domu z mandatem w wysokości do 500 zł. Jak się jednak okazuje, Polacy w ogóle przestają przestrzegać tego obowiązku.

Polacy przestają nosić maseczki. Mandatów płacić nie chcą
Polacy przestają nosić maseczki. Mandatów płacić nie chcą (PAP)

Zaskakujące wyniki badania. Jak się okazuje, aż 4 na 10 Polaków przyznaje, że zdarzyło im się nie nosić maseczki ochronnej w miejscu, gdzie taki nakaz obowiązywał. Najwięcej takich przypadków miało miejsce na wsiach lub w małych miasteczkach. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla o2.pl na panelu Ariadna, nie wszystkich takie zachowanie oburza. Tylko 30 proc. badanych przyznało, że w podobnej sytuacji zwróciło uwagę osobie bez maseczki.

Mandaty za brak maseczki w sklepie i komunikacji publicznej. Co na to Polacy?

Jak wynika z naszego badania, aż co trzeci Polak negatywnie odnosi się do pomysłu, by za brak maseczki w komunikacji publicznej czy sklepie karać mandatem. Z kolei co dziesiąta osoba w ogóle nie ma na ten temat zdania.

Nie powinno więc dziwić, że aż co piąty Polak w ogóle nie chciałby, żeby podobne nakazy nadal obowiązywały. Takiego zdania jest 24 proc. badanych z rejonów wiejskich, 21 proc. z małych miejscowości i 18 proc. z dużych i wielkich miast. Popierających podobne regulacje jest zdecydowanie więcej, bo aż 74 proc.

Przypomnijmy, że zasłanianie ust i nosa w niektórych miejscach nadal jest obowiązkowe. Wymogu należy przestrzegać tam, gdzie zachowanie 2-metrowej odległości od innych ludzi nie jest możliwe. Ponadto maseczkę należy nosić w komunikacji publicznej, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, w kościołach, urzędach oraz bankach. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł, a sprawa może nawet trafić do sanepidu, który może wymierzyć karę administracyjną do 30 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(707)
Liber8
2 lata temu
Nic nie zapominam. Ta maskarada musi się teraz skończyć. Nie pozwolę małą grupę przestępców, pseudo lekarze ( Bill Gate ), prywatne firmy przy współudziale rządu zbudować nową dyktaturę. Zdajecie sobie sprawy z teraz handlowcy maja nas ścigacz po swoich powierzchniach sklepowych, wezwać policję, i skończyć w obozie reeudykacyjnym? Bardzo przypomina reżim dyktatorski który wyróżnia się tym, że jest pod prywatną kontrolą. To wojna prowadzona przez kilku potężnych w liberalnej gospodarce, by zniszczyć kraje i zawładnąć ludzkością. Polacy, TERAZ musimy powiedzieć STOP.
darek
2 lata temu
Proszę napisać podstawę prawną o nakazie noszeniu maseczki! Wiec odpowiem nie ma takiej podstawy i mogą mi skoczyć
nick
2 lata temu
Te dane statystyczne wyciągnięte z kieszeni prezesa. Maski sa nielegalne i nie konstytucyjne. Tyle w temacie. Jeśli ktoś przestudiuje artykuły nie ma tego dużo to należy się nimi posługiwać przed policja ewentualnie rozmawiać tylko w obecności prawnika.to jest obłęd jak ludzie nie posiadają mózgu. New Age wlasnie sie zaczął
Mix
2 lata temu
Łatwa kasa dla Policji w Flixbusie nie egzekwują masek ani odstępow bo pełny bus.Gotowe pieniadze do budżetu od glupich pasazerow
Sprzedawca
2 lata temu
Prowadzę firmę jednoosobową (sklep w niby Mieście kaszle...Przecław) gdzie codziennie max 15-20 osób jest (bo jak przystało na takie wielkie miasto nawet przed wirusem ludzi było mało a naprzeciw mam rynek i jak miasto duchów:P), i się pytam jak to jest jak klient przyjdzie bez maski i się policja uczepi to on zapłaci czy ja, a jeśli ja to dlaczego przecież ja mam maseczkę mimo że mi utrudnia sprzedawanie. Akurat ja to zakładam maseczkę jak przyjdzie klient bez maseczki lub jak jest więcej ludzi a ktoś nie ma maseczki (logiczne) a potem ściągam a co mają powiedzieć sprzedawczynie w Biedronce i innych wielkopowierzchniowych sklepach co cały czas noszą maseczki nieważne czy klienci mają maski czy nie. Dodam że jak zniesiono nakaz noszenia masek na polu (loginie myśląc na zewnątrz nie jestem w zamkniętym pomieszczeniu więc i tak i tak nie było nakazu by na zewnątrz chodzić w masce a tylko sobie umyślili zniesienie by ludzie widzieli że coś robią mimo że nie było takiego nakazu :P ale społeczeństwo wszystko chwyci, myślenie nie boli) to ludzie wchodzący do sklepów wielkopowierzchniowych większość całkiem zapomniało o maseczkach lub nawet o zabawy z rękawiczkami ale tu w tym wypadku są w sklepach albo jedno razowe albo płyn którego aż tak trudno przed wejściem użyć zamiast rękawiczek i dodam że nie raz widzę takich cwaniaków co pieczywo dalej biorą bez rękawiczek mimo że jeśli chodzi o pieczywo to każdy nawet przed wirusem (i zawsze) jak bierze pieczywo to przez rękawiczki a nie dotknie innych bułek lub chlebów a inni mają to jeść, przy pieczywie jak nie jest za ladą co sprzedawca podje powinien zawsze stać choć 1 pracownik co mimo że są karteczki żeby w rękawiczkach brać to przypomina lub sam podaje. Tyle bo się trochę za dużo rozgadałem a było by tego jeszcze więcej :P
kas
2 lata temu
nie ma NAKAZU noszenia masek itp w Polsce. jeszcze !
Ja nina
2 lata temu
Jezeli ktoś boi sie wirusa to niech siedzi w domu i da innym.żyć
DOZER
2 lata temu
SORY TO NIE DO TEGO KOMENTARZA
patriota
2 lata temu
nie noszę, mam gdzieś takie państwo i policję. Tyle w temacie.
kuba m3
2 lata temu
pandemii nie ma, maski nigdy nie założe
koronawirus
2 lata temu
nikt nie może dać mandatu za brak maseczki i nikt nie może nakazać jej noszenie ...przepis mówi że w miejscach publicznych należy mieć zasłonięte usta i nos ...maseczka jest jednym z elementów zasłaniania ale nie noszenia >>> jej brak nie może spowodować ukarania >
Tadeusz 33
2 lata temu
We are the Masons . Message: please were mask
Tadeusz 33
2 lata temu
A ja Tadeusz jestem 33
Agnieszka
2 lata temu
Niestety to prawda. Prowadzę sklep odzieżowy i wiele osób wchodzi bez maseczki. Zwracam uwagę im, by założyli tak samo mówię, by używali płynu do dezynfekcji. Mam na wejść specjalną ściankę zamówioną z Fami, na której on stoi. Jeśli ja mam być w maseczce to inni również powinni być. Musimy się nawzajem szanować i troszczyć o zdrowie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić