Przyjąłeś uchodźców? Przysługuje ci takie wsparcie

Ci, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy, mogą ubiegać się o wsparcie. Ruszyły już nabory wniosków ws. wypłaty tych świadczeń. Formularze można wypełniać między innymi za pośrednictwem internetu.

Przyjąłeś uchodźców? Przysługuje ci takie wsparcie
Wielu Ukraińców ucieka przed wojną do Polski (PAP, Wojtek Jargi�o)

Wojna w Ukrainie sprawiła, że do Polski przybyło wielu uchodźców. Mnóstwo polskich rodzin postanowiło wyciągnąć do nich pomocną dłoń, gwarantując dach nad głową.

W ostatnich dniach Polacy dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy. Otwierają im swoje domy i serca w najtrudniejszym dla nich czasie. Polacy zawsze mieli wielkie serce - mówił premier Mateusz Morawiecki na początku marca.

Zauważał jednocześnie, że łatwiej jest nieść pomoc ze wsparciem finansowym. W związku z tym zdecydowano, że ci, którzy przyjęli obywateli Ukrainy pod swój dach, otrzymają dodatkowe pieniądze.

Tyle można dostać za opiekę nad uchodźcami

"Obecnie finansowanie wynosi 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez względu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy" - czytamy na gov.pl.

Maksymalnie można zatem dostać 1200 zł miesięcznie na uchodźcę. Póki co ustalono, że świadczenie można będzie pobierać maksymalnie przez 60 dni. O wsparcie można się ubiegać między innymi przez internet - za pośrednictwem platform ePUAP.

Zobacz także: "Sankcje nie wystarczą". Specjalistka krytykuje działania NATO
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić