Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Rodzice muszą to przeczytać. Zamiast 500 plus 699 plus?

8
Podziel się:

Instytut Emerytalny dokonał symulacji, w myśl której świadczenie 500 plus jest waloryzowane razem z emeryturami od roku wprowadzenia świadczenia. Gdyby takie rozwiązanie weszło w życie, już w 2023 roku rodzice otrzymywaliby na każdego dziecko prawie 700 zł - dokładnie 699,24 zł.

Rodzice muszą to przeczytać. Zamiast 500 plus 699 plus?
700 plus w miejsce 500 plus? Zaskakujące wyliczenia (Pixabay, pasja1000)

Galopująca inflacja sprawia, że od dawna pojawiają się głosy, iż świadczenie 500 plus powinno być waloryzowane podobnie jak emerytury i renty. Wynika to z faktu, że obecnie wypłacane rodzicom 500 zł jest warte mniej, niż w momencie wprowadzenia programu, który miał stanowić wsparcie dla polskich rodzin.

700 plus w miejsce 500 plus? Zaskakujące wyliczenia

Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że gdyby 500 plus było waloryzowane wraz z emeryturami, w roku 2023 mogłoby być nazywane "700 plus". Świadczenie wzrosłoby bowiem do poziomu 699,24 zł. Wzrost 500 plus w pierwszych latach byłby minimalny, ale galopująca inflacja sprawiłaby, że już w roku 2020 rodzice otrzymywaliby 550 zł na każde dziecko, zaś obecnie świadczenie osiągnęłoby poziom ponad 600 zł.

Rządzący konsekwentnie powtarzają jednak, że 500 plus nie będzie waloryzowane, bo w budżecie państwa nie ma na to środków. Minister rodziny Marlena Maląg kilkukrotnie powtarzała już, że obóz rządzący stworzył kilka form wsparcia polskich rodzin i świadczenie 500 plus nie jest jedynym, które ma pomagać w wychowywaniu dzieci.

Co gorsza, rodzice zamiast waloryzacji 500 plus, mogą spodziewać się prędzej ograniczenia wypłaty świadczenia. Niedawno wiceminister finansów Artur Soboń mówił, że ze względu na trudną sytuację gospodarczą i możliwą recesję, niewykluczone jest wprowadzenie progów dochodowych. W tej sytuacji 500 zł na każde dziecko otrzymywaliby jedynie najbiedniejsi.

W pewnych rozwiązaniach dla najsłabszych mamy progi. Tam, gdzie to wsparcie jest powszechne, tych progów nie ma. Na stacji benzynowej nie ma progów (...) W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe i warto o tym rozmawiać - mówił Artur Soboń w rozmowie z Gazeta.pl.
Zobacz także: Stopy procentowe mogą sięgnąć 10 proc. Będzie wznowienie podwyżek?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
123456
2 miesiące temu
I tu wychodzi cała prawda, waloryzacja dla emerytów jest bo to prawie 100% wyborcy. Dla rodzin nie ma, bo procent niższy i nikomu nie zależy na polskiej rodzinie...
Velvet
2 miesiące temu
Jak wygra lewica lub razem to będziemy mieli nawet 3000+ dla każdego jako bezwarunkowy dochód podstawowy i nie będzie jeszcze większej inflacji, bo razem i lewica są tak unijne, że za europejskie wartości unia Europejska da nam tyle kasy, że będzie nas stać na 3000+ bo unia Europejska uzależnia dotacje od przestrzegania ich zachodnich wartości a im bardziej unijna partia w danym kraju tym więcej dotacji dostaje od Unii Europejskiej. PiS żeby dać 500+ zabrał nam Polakom minimum 1000 i jeszcze więcej nam zabrał na polski ład, tarcze antyinflacyjne i antykryzysowe oraz trzynastki itd. PiS przekupuje Polaków ich pieniędzmi i rozdaje im ich pieniądze a lewica będzie rozdawać Polakom kasę od Unii Europejskiej.
Yoko
2 miesiące temu
No cóż, niektóre osoby wszystko pis wybaczą i będą go bronić, bo to jedyny rząd co im coś dał " a za po było bezrobocie, mega kapitalistyczny wyzysk i zero pomocy socjalnej od państwa. A tu nagle dzięki kościół wygrał pis i ludziom dał trzynastki, czternastki, 500 + a potem wygadywanie w TVP, że kasa na tarczę antykryzysową, antyinflacyjną i na polski ład Polska dostała od Unii Europejskiej a już dawno unia Europejska nie daje nam kasy tylko kary do płacenia. A niestety są ludzie, którzy dla kasy i ratowania własnego tyłka zrobią i zniosą wszystko i dla nich nieważne na kogo zagłosują i jakie będą tego skutki dla nich samych i reszty narodu, najważniejsze żeby,, rząd coś im dał " jak 500+, bony, zasiłki itd.
Kasia Kasia
2 miesiące temu
Moja mama wychowała czwórkę dzieci bez 500 plus i się przeżyło !Albo dla wszystkich dzieci albo dla żadnego , nie powinno się dzieci wyróżniać . Jedni rodzice są pracowite , starają się o dobrobyt dziecka a drugie to lewe rączki do pracy mają i żyją tylko z 500 plus . Jak tylko dla biednych to tylko w bonach z zakaz kupna alkoholu i papierosów . A druga rzecz nie zapominajmy wybory się zbliżają i chcą przekupić patologie
Ślązok
2 miesiące temu
Jak przyjdzie Tusk będzie 1000 zł plus odsetki na łepka
Nikuś
2 miesiące temu
Kto nie pracuje niech nie je. W piśmie jest tak napisane
Sowa i przyja...
2 miesiące temu
Może najlepiej 1tyś. na każde dziecko? I tak pewnie by było mało. Proponuję zabrać całość i iść do pracy
novel
2 miesiące temu
a gdyby 500+ nie wprowadzili to rodzice dostawali by 0zł i też by nie narzekali.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić