Rodzicu, jest szansa na wielką kasę. Czy wiesz o wszystkich możliwościach?

9

Rodzice oraz opiekunowie mogą skorzystać z kilku form wsparcia finansowego ze strony państwa. Chodzi o dodatki jednorazowe, ale i świadczenia, które są wypłacane cyklicznie. Wyjaśniamy, na czym polegają poszczególne rozwiązania.

Rodzicu, jest szansa na wielką kasę. Czy wiesz o wszystkich możliwościach?
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Najpopularniejszym świadczeniem na dzieci jest bez wątpienia "Rodzina 500 plus". To wsparcie wypłacane jest bez żadnego kryterium dochodowego. Przysługuje ono rodzicom wychowującym dziecko do 18. roku życia, bez względu na poziom dochodów.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

- Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na drugie oraz kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Całkowita pula środków do wykorzystania to 12 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie ma co konkurować". Nie pójdą na marsz z Tuskiem

Ci, którzy nie są uprawnieni do uposażenia lub zasiłku macierzyńskiego, mogą ubiegać się o "kosiniakowe". Takie świadczenie wynosi 1000 zł "na rękę". Okres wypłaty wsparcia wynosi od 52 do 71 tygodni. Jest uzależniony od liczby dzieci, które przyszły na świat w trakcie jednego porodu.

Becikowe to z kolei jednorazowe świadczenie, które wynosi obecnie 1000 zł. By je otrzymać, trzeba spełnić dwa warunki:

  • maksymalnie 1922 zł miesięcznie dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym;
  • pozostawanie pod opieką medyczną przynajmniej od 10 tyg. ciąży, aż do momentu porodu.

Inne świadczenia na dzieci

Jest oczywiście również szereg innych świadczeń na dzieci. Warto wspomnieć choćby o programie "Dobry Start" - to 300 zł jednorazowego wsparcia na uczniów.

Oczywiście w naszym kraju wciąż obowiązuje zasiłek rodzinny. Ponadto korzystać można z Karty Dużej Rodziny (3 dzieci i więcej).

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić