Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Rosjanie wszystkich oszukali. Zagarnęli miliardy tuż po wybuchu wojny

Po inwazji Rosji na Ukrainę część przedsiębiorstw z Europy i USA postanowiła wycofać się z tamtejszego rynku. Najnowsza analiza Reutersa wskazuje, że w wyniku tych działań straciły one prawie 107 mld dolarów, które zagarnęły rosyjskie władze. Dodatkowo sprawę skomplikowały niekorzystne decyzje moskiewskich władz, które odcięły się od Zachodu.

Rosjanie wszystkich oszukali. Zagarnęli miliardy tuż po wybuchu wojny
Rosjanie wszystkich oszukali, zagarnęli majątek zachodnich firm (Pixabay)

Po ataku Rosji na Ukrainę, część działających na rosyjskim rynku zachodnich firm, postanowiła zakończyć tam swoją działalność. W części przypadków decyzje władz w Moskwie wymusiły na przedsiębiorstwach odsprzedaż aktywów po znacznie zaniżonych cenach.

Z najnowszej analizy Reutersa wynika, że do początku 2024 roku zachodnie korporacje opuszczając rosyjski rynek straciły łącznie ok. 107 mld dolarów. Te pieniądze zagarnęli dla siebie Rosjanie.

Reuters informuje, że w sytuacji wycofania się zachodnich firm z Rosji, tamtejszy rząd obciążył je wysokimi wymaganiami finansowymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 28.03

Jak wskazuje agencja "koncern, który sprzedawał swoje aktywa, musiał to zrobić z co najmniej 50 procentowym rabatem. W praktyce oznaczało to przypadki pozostawienia fabryk czy sklepów wraz z wyposażeniem za "symbolicznego rubla"". Taka sytuacja dotyczyła m.in. francuskiej marki samochodów Renault.

Najwyższe rabaty dotyczyły natomiast m.in. koncernu Shell i rosyjskiej spółki Polymetal, która miała w swoim zarządzie zachodnich udziałowców.

Wiele zachodnich przedsiębiorstw nie zdecydowało się jednak na wycofanie biznesów z Rosji. Przykładem jest m.in. Auchan czy Nestle. Na tzw. "liście wstydu" tworzonej przez wykładowców z amerykańskiego uniwersytetu w Yale wciąż znajduje się kilkadziesiąt firm z Europy Zachodniej i USA.

Agencja Reuters wskazuje, że na skutek wycofania się z rosyjskiego rynku przedsiębiorstwa przyczynią się do wzrostu sumy strat o kolejne miliardy dolarów.

Jednym z najbardziej radykalnych działań rosyjskich władz w tym obszarze jest tymczasowe przejęcie władzy nad zachodnimi firmami. Stało się tak m.in. w przypadku Carlsberga.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić