Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
LOS
|

Rząd PiS przepłaca na testach? Jedna decyzja uderzy w małe firmy

5
Podziel się:

Dotychczas na testy PCR Narodowy Fundusz Zdrowia wydawał miliardy złotych, ale to ma się zmienić. NFZ ściął wycenę badania o ponad połowę.

W efekcie z wykonywania testów, których celem jest wykrycie zakażenia koronawirusem, rezygnują m.in. mniejsze laboratoria.

Rząd PiS przepłaca na testach? Jedna decyzja uderzy w małe firmy
Dezynfekcja samochodu w trakcie pandemii COVID-19 (PAP)

Nowa wycena testów PCR to efekt analizy przeprowadzonej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Urząd ten bada m.in. różne metody diagnostyczne pod kątem ich kosztów dla systemu opieki zdrowotnej.

Test PCR tańszy o ponad połowę

AOTMiT doszła do wniosku, że dwa lata po wybuchu pandemii, koszt wykonania testu spadł. I państwo nie powinno już za nie płacić tyle samo. Innymi słowy - tak drogo. Narodowy Fundusz Zdrowia na ten cel przeznaczył 3,7 miliarda zł. Zdaniem urzędników to zbyt duża kwota.

Dlatego też wykonanie testu ma od teraz kosztować NFZ 113 zł. A jeszcze zaledwie przed kilkoma dniami za taki test Fundusz płacił 280 zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz także: Omikron w Polsce. Czy handel zniesie więcej obostrzeń?
"Analiza danych pokazała, że w stosunku do poprzedniej wyceny miało miejsce (...) obniżenie kosztów zakupu testów niezbędnych do przeprowadzenia badań o 27 proc." - napisało Ministerstwo Zdrowia do "DGP".

Resort podaje też inne przykłady materiałów zużywalnych, które staniały. Przykładem są chirurgiczne maseczki, których cena spadła o 89 proc. - Ogółem koszty pracy stanowią 40-58 proc. kosztu wykonania badania (bez kosztu wymazówki i odczynników), w zależności od metody wykonania izolacji materiału - podaje Kamila Malinowska, dyrektor biura prezesa AOTMiT.

Cena testów spada? Jest zupełnie inaczej!

Zupełnie inaczej na sprawę patrzą podmioty, które testy wykonują. Przedstawiciele jednej z sieci laboratoriów diagnostycznych, z którymi rozmawiał "DGP", wskazują, że AOTMiT w swojej analizie pominął wiele czynników wpływających na cenę badania. Chociażby to, że jeśli wyjdzie wynik niepewny, koszt ponosi laboratorium.

Zdaniem przedstawicieli sieci resort pominął znacznie więcej czynników. Wymieniają przy tym m.in. ogromne ilości odpadów medycznych. Do tego dochodzą awarie i naprawy urządzeń, które działają w pandemii na najwyższych obrotach. Laboratoria wskazują również, że w wycenie agencji nie uwzględniono np. inflacji i rosnących kosztów funkcjonowania placówek. Chociażby przez rosnące ceny prądu.

"Kompletnie pominięto koszty prowadzenia punktów pobrań, pobierania i transportu materiału do badań, przechowywania próbek po badaniu i ich utylizacji oraz nie odniesiono się do amortyzacji wyposażenia, podczas gdy jego zakup to koszt kilkuset tysięcy złotych i dodatkowo ciągłe serwisy" - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Zwykly
4 miesiące temu
Na antygenowym tescie wychodzi dokładnie taki sam wymin co ma PCR a kosztuje kilka zloty....wiem bo e tamtym tyg kilka testow mielismy w rodzinie, testy Boson i Sejoy sprawdzily sie w 100% (pozytywne i negatywne)
Trwam dalej
4 miesiące temu
Test PCR coś wykazują w większosci są dodatnie, tylko nic z tego nie wynika, nie wiadomo co to za wirus grypy, covid czy inny?
Dr
4 miesiące temu
Nic nowego, tak AOTiM wycenia większość procedur. Nie uwzględnia kosztów innych, jedynie "wsad do kotła".
Mama
4 miesiące temu
Test w lidlu kosztuje 100 zł za 5 szt. Wg wielu jest wiarygodny- jeśli tak mogę stw ciąże czemu nie mogę tak stw Covidu. I dopiero badać te które są pozytywne powtórnie? Uważam ze obecnie za łatwo o testy. Osoby robiące je pod katem wyjazdu służbowego/turystycznego tez powinny robić jej na swój koszt. Ja zrobiłam dwa testy, na oba skierował mnie lekarz- oba wyszły negatywnie. Jeśli takie jest podejście, ze robimy testy na wszelki wypadek - i koszty są gigantyczne. Niestety wydadzą na testy obetną profilaktykę;-(
Sebastian
4 miesiące temu
Ciekawe ze teraz państwo może płacić z testy a wcześniej mie chciało mimo ze tak samo ludzie umierali
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić