Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska| 
aktualizacja 

Sanepid skierował mnie na kwarantannę. Czy mogę pracować zdalnie?

11

Dostałem skierowanie na kwarantannę, jednak pracuję teraz w trybie zdalnym. Czy w takiej sytuacji pracodawca może od nas wymagać, abyśmy pracowali dalej? W grę wchodzi jeszcze zasiłek chorobowy. Money.pl postanowiło to sprawdzić.

Sanepid skierował mnie na kwarantannę. Czy mogę pracować zdalnie?
Czy w trakcie kwarantanny można nie przyjmować zasiłku chorobowego? ZUS rozwiewa wątpliwości (Anatol Chomicz / Forum, RM, Anatol Chomicz / Forum)
Osoba ubezpieczona, która jest na kwarantannie, nawet bez pozytywnego wyniku, ma prawo wystąpić o zasiłek do pracodawcy lub ZUS. Oczywiście, w takiej sytuacji już nie powinna pracować i otrzymywać wynagrodzenia, ponieważ wystąpiła o zasiłek, czyli o ekwiwalent wynagrodzenia - mówił w rozmowie z money.pl rzecznik opolskiego oddziału ZUS Sebastian Szczurek.

W takiej sytuacji, jeśli chcemy pobierać zasiłek chorobowy, pracodawca nie może nakazać nam dalej pracować.

Zobacz także: Narodowa kwarantanna. Czy dojdzie do zamknięcia przedszkoli? Minister odpowiada

Andrzej Radzisław, radca prawny, ekspert prawa pracy w kancelarii Goźlińska Petryk, zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. Praca na kwarantannie może wiązać się z innymi problemami prawnymi dla pracodawcy.

Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba taka może być zakażona, a mimo to kieruje ją do pracy zdalnej, narusza przepisy BHP i naraża też taką osobę na odmowę przyznania jej zasiłku chorobowego, jeśli w czasie nałożonej kwarantanny czy izolacji poczuje się ona gorzej i będzie chciała przejść na taki zasiłek – zaznacza prawnik.

Ekspert dodaje, że spotkał się już z sytuacjami, gdy lekarze POZ odmawiali wystawienia L4, kiedy w systemie widzieli, że dana osoba jest objęta kwarantanną lub izolacją.

Dlatego według prawnika najlepszym rozwiązaniem w czasie kwarantanny, o ile to możliwe, jest powstrzymanie się od wykonywania obowiązków i zawnioskowanie do ZUS o przyznanie świadczenia chorobowego na cały okres.

Pieniądze, jakie otrzyma osoba za czas kwarantanny, wynoszą 80 proc. jej wynagrodzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić