o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Koronawirus. Protesty wpływają na wzrost zakażeń w Polsce? Oto co mówią eksperci

54
Podziel się

Premier Mateusz Morawiecki uznał, że za wzrost liczby zakażonych koronawirusem odpowiadają m.in. protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego delegalizującemu aborcję w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu. Jednak naukowcy z UW mają odmienne zdanie. Według nich stwierdzenie, że to protesty są odpowiedzialne za nowe zakażenia, jest nieprawdziwe.

Koronawirus. Protesty wpływają na wzrost zakażeń w Polsce? Oto co mówią eksperci
Rząd obwinia protesty o wzrost liczby zakażonych koronawirusem (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bDHVufkl

Według premiera Mateusza Morawieckiego protesty przyczyniły się do wzrostu liczby zakażeń. Badania mówią jednak coś innego.

Mieliśmy nadzieję, że protesty, z którymi mieliśmy do czynienia, zwłaszcza dwa tygodnie temu, nie doprowadzą do takiej liczby nowych zakażeń, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi i dzisiejsze dane statystyczne wskazują, że doprowadziły do wyższej liczby zakażeń - mówił w środę na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
bDHVufkn

Premier dodał, że jeśli w Polsce są osoby, które chcą protestować, to niech to robią w internecie. Powołał się także na badania ekspertów, którzy mieli stwierdzić, że protesty są źródłem 5 tys. nowych zakażeń dziennie.

Protesty przyczyną kolejnych zakażeń?

W międzyczasie Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego wydało komunikat, że "nieuprawnionym stwierdzeniem" jest powoływanie się na ich modele przy podkreślaniu wpływu protestów na wzrost zakażeń w Polsce.

Zobacz także: Strajk kobiet a Marsz niepodległości. Będzie rozwiązanie siłowe? Minister Adam Niedzielski nie mówi "nie"
bDHVufkt

A premier Morawiecki powoływał się właśnie na modele naukowców z UW. Jeżeli protestów by nie było, liczba zakażeń 26 listopada wyniosłaby 26,2 tys. Jeżeli ludzie nadal będą wychodzić na ulice, liczba zachorowań na COVID-19 może dojść do poziomu 31 tys.

Jednak ICM UW informuje, że w swoich założeniach do analizy brano pod uwagę skuteczność wprowadzenia strefy czerwonej i żółtej w kraju. Nie brano uwagę czynnika, jakim są protesty.

bDHVufku
W związku z powyższym nieuprawnione jest stwierdzenie, że z modelu ICM UW wynika, iż protesty uliczne mogą zwiększyć liczbę stwierdzonych przypadków z 25 tys. na 31 tys. - czytamy w komunikacie ICM UW.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHVufkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Mirage
4 miesiące temu
Ogólnie przyjętym na całym świecie jest, iż przebywanie w dużych skupiskach ludzkich zwiększa ryzyko zakażenia, więc wnioski można wyciągnąć samemu. Czy to będą protesty, marsze niepodległości, czy też nawet zajdy miłośników danej partii.
Marzena
4 miesiące temu
A co się stało z tymi którzy stwierdzili że Covid to ściema? Chorują?
fan
4 miesiące temu
UW to chyba uwstecznieni ludzie. jeżeli jest kontakt zbiorowisko ludzi to sa zakazenia . troszkę logicznego myślenia a nie filozofii UW.iy
bDHVufkP
uhg
4 miesiące temu
UW zawsze sympatyzuje z PO
Witek
4 miesiące temu
A czemu sa te protesty?
Najnowsze komentarze (54)
kamel
4 miesiące temu
A co sprawia,że coraz więcej jest chorych,jak nie protesty.Mogą mydlić oczy że protesty się nie przyczyniają do rozpowszechniania choroby.Karać protestujących i to surowo bez żadnych ulg.
ooo
4 miesiące temu
aha... a to ciekawa teoria... czyli mam rozumieć że COVID też przyłączył się do strajków?? I strajkuje razem z wszystkimi co chcą zabijać własne dzieci ..... super.
wystarczy
4 miesiące temu
zrozumieć podstawowy fakt: te podawane liczby to ilość nowych zakażeń tylko ilość policzonych testów. Sposób w jaki liczone są testy dyktuje rząd. Do niedawna testy wykonywane prywatnie w ogóle nie były brane pod uwagę - nawet te pozytywne . ale teraz gdy rząd potrzebuje zgonić winę na protesty nagle zaczęły być uwzględniane w wynikach. Ściema i manipulacja.
rocco
4 miesiące temu
Protesty Tak wybory Nie
Kiki
4 miesiące temu
Mateuszek kłamczuszek zawsze zwala odpowiedzialność na innych. Teraz w tych wzrostach wychodzą powroty do szkoły, a nie protesty. Protesty to mogą dopiero zacząć wychodzić.
JAM ŁASICA
4 miesiące temu
jak jeden uczony lekarz kupił za duże pieniądze lampę Aladyna a dopiero po zakupie dowiedział się że Jim z lampy jest na kwarantannie :)
JAM ŁASICA
4 miesiące temu
selekcja naturalna
Zdumiony
4 miesiące temu
Skoro na UW mamy takich uconych którzy opowiadają takie brednie to jaka kadra wyjdzie z UW skoro działa prawo (cytat św. pamięci dziekana Waszkiewicza Polit.Wrocł.) : " Naturalny dobór osłów - nikt ponad mistrza swego " .
bDHVufkH
Karolina
4 miesiące temu
Tego,ze do danych właśnie zaczęli dokładać wyniki z testów robionych prywatnie i szybkich testów płytkowych, których wcześniej nie dopuszczano( pomijam,że powiedziano,że "mogą" dawać wynik fałszywie dodatni). Nie rozumiem co w tym zaskakującego?
wpływ
4 miesiące temu
no to ciekawe jak ludzie podziękują paniom typu lampart/kij za nawoływanie do strajku i sprowadzenia zagrożenia epidemicznego na innych. Może oddadzą chorym i nie pracującym zebrane pieniądze o których media mówiły.
afrykaner
4 miesiące temu
podpisujcie apostazję,nie wysyłajcie dzieci na lekcje religii ,pokażcie kościołowi gest Kozakiewicza.
pin
4 miesiące temu
A czy to prawda co napisał niejaki 19-letni M.Rogalski hobbystycznie zbierający dane o pandemii,że to na podstawie jego projektu obliczane są te "modele"rozwoju sytuacji i przewidywanego spadku czy wzrostu zakazeń? Co na to ci naukowcy modelowo tworzący wzór z UW?I co na to wy wyborcy,że premier z nich korzysta i na tej podstawie decyduje o lockdownie czyli o waszym losie?
Wybór rażenia
4 miesiące temu
Wirusa na babskich protestach nie było. Na Marszu Nie[podległości będzie, dlatego Trzaskowski zakazał.
vvv
4 miesiące temu
Czyli Naukowcy obliczyli co wpływa na emisję wirusa w strefie żółtej i czerwonej? Nie brali pod uwagę masowych "spacerów" małolatów i ich protektorów. I na tej podstawie, że nie badali wpływu rozwoju epidemii, poprzez emisję wirusa na "spacerach" łyskawic , twierdzą, że słowa premiera , że te demonstracje przyczyniły się do wzrostu ilości zakażanych są nieuprawnione ?! naukowcy żeś mać.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić