aktualizacja 

Seniorzy tylko czekali na ten dzień. Otrzymają dodatkowe pieniądze!

8

Już 1 kwietnia zacznie się wypłacanie dodatkowych emerytur dla seniorów. Ile wyniesie tzw. trzynastka? Ile osób otrzyma takie wsparcie? Znamy szczegóły.

Seniorzy tylko czekali na ten dzień. Otrzymają dodatkowe pieniądze!
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

"Trzynastkę" wypłaca się od 2019 roku. Trafia na konto seniorów "z urzędu". Nie trzeba zatem składać specjalnych wniosków, by uzyskać takie wsparcie.

Dodatkowe pieniądze trafią na konta starszych osób wraz z kwietniowymi emeryturami. Świadczenie zostanie wypłacone w sześciu terminach.

Jego wysokość wyniesie 1388,44 zł. Będzie wyższe o 87,56 zł od tego, które seniorzy dostali w 2021 roku.

Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku (1 kwietnia - przyp. red.) dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez PAP.

Trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji. Od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Wsparcie przysługuje wszystkim tym, którzy do 31 marca 2022 roku uzyskali prawo do świadczeń określonych w ustawie.

Kiedy emeryci dostaną wyższe emerytury? Terminy wypłat trzynastek

ZUS standardowo wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach, tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Emerytury są dostępne na kontach jeden dzień przed terminem płatności, a jeżeli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, to dwa dni.

Tak się złożyło, że tym razem wypłaty będą realizowane już od 1 kwietnia. Seniorzy zatem już niebawem dostaną wyższe przelewy niż zazwyczaj.

Zobacz także: Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"
Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić