Sklepy znów podniosą ceny. Powód może zaskoczyć

42

Wszechobecna drożyzna bardzo mocno dokucza Polakom. Między innymi szybkie ubożenie doprowadza do tego, że coraz więcej osób decyduje się na kradzieże. Branża handlowa twierdzi, że jeden z ruchów prezydenta Andrzeja Dudy stanowi dodatkową zachętę do zabierania produktów ze sklepów bez płacenia.

Sklepy znów podniosą ceny. Powód może zaskoczyć
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Niestety, kradzieże w sklepach to coraz większa zmora branży handlowej. Okazuje się, że w małych sklepach osiedlowych łupem złodziei pada nawet 1,5 wartości produktów!

Z danych Komendy Głównej Policji (KGP) wynika, że od stycznia do października 2022 stwierdzono 26 030 przestępstw kradzieży w sklepach. To o 29,5 więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków odnotowano 20 107. W porównaniu do statystyk z 2020 roku doszło do skoku o 58,8 procent. Wówczas zarejestrowano 16 387 przestępstw kradzieży w sklepach - przekazuje radiozet.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chwilowe wytchnienie na stacjach. "Paliwa podrożeją mniej więcej o złotówkę"

Rozgłośnia przywołuje opinię Macieja Tygielskiego, eksperta branży retailowej z Grupy SkipWish. Zauważa on, że wzrost przestępstw kradzieży to duży problem społeczny, a jednocześnie podkreśla, że nie jest to zaskoczenie. Ludzie zaczęli kraść na większą skalę, co wyraźnie wskazuje na to, iż społeczeństwo poważnie odczuwa skutki coraz wyższych kosztów życia.

Zmienia się profil osoby, która dokonuje przestępstwa czy wykroczenia kradzieży. Zauważamy, że coraz więcej ludzi kradnie, aby zapewnić swoje podstawowe potrzeby bytowe. Do tego okres covidowy spowodował, że sieci handlowe optymalizowały koszty, w tym koszty ochrony. Początkowo zwiększenie kradzieży nie było odczuwalne dla handlu, ale obecnie staje się to coraz większym problemem - mówi natomiast Grzegorz Wojtasik, wiceprezes zarządu Impel Facility Services, cyt. przez radiozet.pl.

Branża handlowa bije na alarm

Przedstawiciele branży handlowej obawiają się, że dodatkową zachętą do kradzieży mogą okazać się zmiany przepisów. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę podwyższającą kwotę kradzieży klasyfikowanej jako przestępstwo do 800 zł.

To jednak nie wszystko. Równolegle pojawiają się głosy, że liczne kradzieże mogą pociągnąć za sobą kolejne podwyżki cen.

Jeśli placówki handlowe zaczną ponosić większe straty, to będą podnosić ceny towarów. W konsekwencji Polacy przede wszystkim zapłacą więcej za żywność - zauważył Maciej Tygielski.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić