Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Śmigłowce zamiast karetek. O jednym głośno się nie mówi

7
Podziel się:

Co do zasady, śmigłowce LPR używane są wtedy, gdy sytuacja jest naprawdę poważna i potrzeba pilnej pomocy. Protest ratowników czy też zwyczajny brak karetek sprawiają, że podniebne maszyny wykorzystywane są do interweniowaniu przy bardziej błahych przypadkach. To generuje duże koszty.

Śmigłowce zamiast karetek. O jednym głośno się nie mówi
Śmigłowiec LPR (Wikimedia Commons)

W ostatnich miesiącach głośno mówiło się o tym, że śmigłowce pojawiały się w centrach miast. Wcześniej coś takiego zdarzało się sporadycznie.

Ile kosztuje godzina lotu śmigłowcem LPR? - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe operuje według rocznego budżetu. Każda misja jest inna i zawiera wiele składowych, dlatego nie jesteśmy w stanie wyliczyć tak jednostkowych kosztów - tłumaczy Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, cytowana przez "Fakt".

Koszt godziny lotu jest oczywiście uzależniony od kilku czynników. Chodzi m.in. o odległość i ilość zużytego paliwa, na co wpływa z kolei temperatura, ciśnienie, masa startowa śmigłowca, a nawet masa pacjenta. Do tego trzeba również doliczyć wydatki na utrzymanie bazy i ludzi.

Śmigłowiec LPR w akcji - ile to kosztuje?

"Fakt" postanowił przytoczyć odpowiedź wiceministra zdrowia Waldemara Kraski na jedną z interpelacji poselskich. Polityk zdradził, jaki jest koszt utrzymania śmigłowców LPR.

Wyjaśniał, że koszt 24-godzinnego dyżuru śmigłowca EC 135 to 42 tys. 288 zł 45 gr. Średni koszt godziny lotu takiej maszyny to natomiast 8 tys. 900 zł, o czym na co dzień się nie mówi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Jednymtchem
10 miesięcy temu
Na kolizji dwóch aut za Wejherowem w który poszkodowana została jedna osoba przyjechało 5 wozów strażackich , 4 pogotowia ratunkowe, 3 wozy policyjne. Koszta akcji razem z lawetami 150 tys. zł. Dziękuje za uwagę. Dobranoc
Dzidek
10 miesięcy temu
Ziutka wieźli jak z kartoflami a potem i tak leżał 3 godz przed drzwiami lekarza .
jAM
10 miesięcy temu
Może zatrudnić radiowozy i policjantów pilnujących dzień i noc nasz ŻOLIBORSKI SKARB NARODOWY. Śmigłowce tylko dla rządu i kolegów z pisu.
tania ensacja
10 miesięcy temu
Afanio - masz 200% racji- dzisiaj jak uczennica w szkole podstawowej zgłasza bule niesiaczkowe, nawalony rowerzsta na wsi lezy w rowie, rozwalona chłodnica w aucie a lala mówi że ja boli kośc ogonowa, to sie wzywa 10 jednostek PSP, OSP w tym ratownictwa chemicznego, dwie karetki, 2 radowozu POLICJI łacznie z 44 ludzi - no i obecnie obligatoryjnie śmiglowiec - totalny chaos, blokada dróg, kolosalne koszty , a rowerzysta do Izby wytrzezwieN, PSP trociunami posypała 2 m2 nawierzchni. Ale sensacja na wsi kolosalna- dwie wiochy stoja na ulicy, szkoła 2 dni nie pracuje. PYTANIE : na nr 112 kto tam pracuje, ocenia stan zgrozenia, kto technicznie i ekonomicznie ocenia potrzeby na miejscu zdarzenia ? NIKT - a podatnik pałci kolosalne koszty za co ? za tania sensacje i spacer słuzb.
Navi
10 miesięcy temu
Miliony bezrobotnych i tanich busów używanych - można z tego zorganizować rozsądny transport TAXI zamawiany przez 112 do lekkich przypadków.
Afanio
10 miesięcy temu
Śmigłowce należy utrzymywać. Co się stanie z sensacjami zaczynającymi się od słów: wylądował śmigłowiec...
Normalna
10 miesięcy temu
Prywatyzacja transportu medycznego się klania
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić