Śmigłowce zamiast karetek. O jednym głośno się nie mówi

8

Co do zasady, śmigłowce LPR używane są wtedy, gdy sytuacja jest naprawdę poważna i potrzeba pilnej pomocy. Protest ratowników czy też zwyczajny brak karetek sprawiają, że podniebne maszyny wykorzystywane są do interweniowaniu przy bardziej błahych przypadkach. To generuje duże koszty.

Śmigłowce zamiast karetek. O jednym głośno się nie mówi
Śmigłowiec LPR (Wikimedia Commons)

W ostatnich miesiącach głośno mówiło się o tym, że śmigłowce pojawiały się w centrach miast. Wcześniej coś takiego zdarzało się sporadycznie.

Ile kosztuje godzina lotu śmigłowcem LPR? - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe operuje według rocznego budżetu. Każda misja jest inna i zawiera wiele składowych, dlatego nie jesteśmy w stanie wyliczyć tak jednostkowych kosztów - tłumaczy Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, cytowana przez "Fakt".

Koszt godziny lotu jest oczywiście uzależniony od kilku czynników. Chodzi m.in. o odległość i ilość zużytego paliwa, na co wpływa z kolei temperatura, ciśnienie, masa startowa śmigłowca, a nawet masa pacjenta. Do tego trzeba również doliczyć wydatki na utrzymanie bazy i ludzi.

Śmigłowiec LPR w akcji - ile to kosztuje?

"Fakt" postanowił przytoczyć odpowiedź wiceministra zdrowia Waldemara Kraski na jedną z interpelacji poselskich. Polityk zdradził, jaki jest koszt utrzymania śmigłowców LPR.

Wyjaśniał, że koszt 24-godzinnego dyżuru śmigłowca EC 135 to 42 tys. 288 zł 45 gr. Średni koszt godziny lotu takiej maszyny to natomiast 8 tys. 900 zł, o czym na co dzień się nie mówi.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić