Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Sprawdź, ile wyniesie twoja emerytura. Uwaga, widok może przygnębiać

24
Podziel się:

ZUS udostępnił dane dotyczące prognozowanych emerytur. To dzwonek alarmowy dla osób, które dziś mają około 30-tki albo 40-tki. Być może wysokość świadczeń skłoni je, aby zaczęły jak najszybciej planować przyszłość. Powód? Oczywiście prognozowana wysokość emerytur.

Sprawdź, ile wyniesie twoja emerytura. Uwaga, widok może przygnębiać
Ile wynosi twoja emerytura? Teraz 30- i 40-latkowie mogą to sprawdzić osobiście (Getty Images)

Prognozowaną wysokość emerytury można sprawdzić w podsumowaniu, przygotowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ułożono je, sugerując się stanem pod koniec grudnia 2021 roku.

Wysokość emerytury – jak sprawdzić? Z pomocą przychodzi ZUS

Prawdopodobną wysokość świadczeń emerytalnych mogą sprawdzić nie tylko osoby około 30-tki i 40-tki, lecz nawet obecni 20-latkowie. W tym celu należy wejść na stronę internetową Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jak podaje Money.pl, jeśli dany płatnik skończył już 35 lat, ma możliwość sprawdzenia aż kilku wariantów hipotetycznej emerytury. W ten sposób mogą się zorientować, ilu pieniędzy mogą się spodziewać, jeśli będą nadal odprowadzać składki o obecnej wysokości i odejdą na emeryturę w wieku ustawowym lub gdyby wcześniej zrezygnowali z pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Płatnik ma możliwość zorientowania się, ile wynosi łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 r. Jest to stan po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Dodatkowo sprawdzimy wysokość kwoty zebranym na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz dodanej do otwartego funduszu emerytalnego.

Za pośrednictwem PUE osoby zainteresowane mogą skontrolować wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Jak podkreśla Money.pl, ze względu na panujące w Polsce kryzys demograficzny nie należy nastawiać się na wysokie świadczenia. Szacunkowa emerytura to około 25 proc. naszej ostatniej pensji.

Będziemy żyli coraz dłużej, a przy tego typu symulacjach zakłada się, że wiek emerytalny w danym kraju się nie zwiększy. To oznacza, że liczba miesięcy naszego życia, przez które ZUS będzie wypłacał nam nasze nagromadzone składki będzie się zwiększała, a to oznacza, że emerytura nominalnie będzie coraz niższa – wyjaśnił w wywiadzie dla portalu Money Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Abi
2 tyg. temu
Niech niemiecki Onet sprawdzi jakie są emerytury w Deutschland....mój kumpel obywatel Niemiec dostał za 32 lata pracy 700 euro
Zseyo
2 tyg. temu
Emeryci w przeszłości pójdą siedzieć za brak spłaty rachunków i podatków i tak Państwo będzie ich utrzymywało, teraz to ok 3000 na więźnia.
Redned
2 tyg. temu
Przecież covid ,zrobił swoje ,to jeszcze im mało.
Dada
2 tyg. temu
Na cmentarzu niech wiek sprawdzą Ile ludzie żyją
Mario
2 tyg. temu
Może naród powinien się zastanowić i rząd i ZUS każdy jak polaca podatki to były już brane na emerytalne składki a jak bierze emeryturę to też biorą podatki czy to nie nazywa się podwójny podatek od już pobranych oplat
Dzinga
2 tyg. temu
A ja pracuję na czarno już 30 lat i teraz mogę się odejść na emeryturę 😁 z konta jak bym żył 90 lat mam co miesiąc 3000
Wyjedź z pols...
3 tyg. temu
Chcesz żyć godnie wyjeżdżać na wakacje i żyć jak człowiek , moja rada wyjedź z polski póki jeszcze można. Bo niedługo wprowadzą zakaz opuszania kraju
Lepper
3 tyg. temu
Leper dobrze mówił ta Polska już dawno jest sprzedana. Mieliśmy fabryki samochodów Jelcz star Nysa żuk polonez Fiat , wszystko zostało sprzedane utracone bo się niby nie opłacało a takie piękne wozy dzisiaj Polska miała.
55555
3 tyg. temu
Potrącali nam na rentę i emerytury nikt nie jest na dwóch świadczeniach gdzie nasze pieniądze z renty?
MKr
3 tyg. temu
Dlaczego nikt nie mówi, gdzie są pieniądze tych co pracowali a nie zdążyli wziąć emerytury
Saba
3 tyg. temu
Akurat będziemy coraz dłużej żyli ! Coraz więcej chorób trudności z leczeniem pandemia szkodliwe substancje w jedzeniu i powietrzu do tego ciągły stres a jeśli już doczeka się emerytury to bieda albo praca dodatkowa -dla niektórych dozgonną?
xxxx
3 tyg. temu
Ktoś tutaj siedzi na etacie PiS-u i stawia minusy.
J. Kowalski
3 tyg. temu
A co z tzw. uprzywilejowanymi darmozjadami typu:KRUS-owcy , wszelkiej maści służby mundurowe , resortowe typu - górnicy , prawnicy i inne takie agenty Tomki????BYKI po 40 lat spasione to to i na etatach ochroniarzy drugą wypłatę pobierają !!!OJ JARKU , JARKU popłyniesz za to !!!!
Gość
3 tyg. temu
Czesi w 1999r byli na końcu stawki jeżeli chodzi o dzietność dziś są w pierwszej trójce. Ale u nas się to nie uda. Tam swpierają Invitro, złobki i przedszkola są zapewnione. Dzietność w Polsce w tym czasie prawie nie urosła. W Czechach wystrzeliła
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić