Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Coraz więcej Polaków dorabia do emerytury. Oto, jak zwiększyć domowy budżet

9

Dorabianie do emerytury staje się coraz popularniejsze wśród Polaków. Część z nich decyduje się na to, bo chce. Inni - bo muszą. Niskie świadczenia sprawiają, że seniorom nie starczyłoby na codzienne życie. Z danych ZUS wynika, że w ostatnich czterech latach liczba pracujących emerytów wzrosła o 33 proc.

Coraz więcej Polaków dorabia do emerytury. Oto, jak zwiększyć domowy budżet
Coraz więcej Polaków dorabia do emerytury. Oto, jak zwiększyć domowy budżet (Adobe Stock, Seventyfour)

W Polsce nie brakuje emerytów, którzy chcą dorobić do otrzymywanych środków. Część Polaków szuka dodatkowego zajęcia, gdyż wcześniej uzyskała świadczenie emerytalne ze względu na wykonywany zawód. Inni nie mają wyjścia - ich emerytury są tak niskie, że dorabianie to jedyny sposób na zbudowanie odpowiedniego budżetu na rachunki i codzienne życie.

Na rynku nie brakuje ofert pracy wyłącznie dla emerytów - najczęściej można je znaleźć w internecie. Zdarza się, że informacje o chęci zatrudnienia pojawiają się w gablotach w spółdzielniach mieszkaniowych. Czasem najskuteczniejsza jest po prostu poczta pantoflowa - jedna osoba dorabiająca do emerytury poleca kolejną.

Coraz więcej Polaków dorabia do emerytury. Oto, jak zwiększyć domowy budżet

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na dorobienie do emerytury będzie zatrudnienie w roli gospodyni domowej. Okazuje się, że na rynku nie brakuje ofert tego typu pracy. Wystarczy posiadać doświadczenie w prowadzeniu domu i sprawdzać się w kuchni. Gosposi bardzo często poszukują osoby majętne, które ze względu na wykonywaną pracę nie są w stanie przypilnować codziennych zakupów czy też znaleźć czasu na gotowanie posiłków.

Do zakresu gosposi domowej często wchodzi też opieka nad dziećmi - dbanie o to, co powinno przygotować do szkoły, przyrządzenie prania czy spakowanie dodatkowego stroju na WF.

Ciekawym rozwiązaniem może być prowadzenie księgowości firm. To idealne rozwiązanie dla emerytowanych księgowych i pracownic skarbówki. Zwłaszcza że decydując się na dorabianie w ten sposób, możemy pracować zdalnie, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo sami wybieramy liczbę firm, z którymi współpracujemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wakacje 2022. Ceny noclegów i jedzenia w Gdańsku

W przypadku emerytowanych mężczyzn nie brakuje ofert dotyczących ochrony imprez i mienia. Pracę w roli ochroniarza można znaleźć w galeriach handlowych, sklepach czy na terenie zamkniętych osiedli. Do podstawowych obowiązków w tym przypadku należy kontrola obiektu i klientów, a w razie poważniejszych problemów - wzywana jest grupa interwencyjna.

Dorabianie do emerytury może też zmotywować do założenia własnej firmy zewnętrznej. Byli ekonomiści czy pracownicy banków czasem decydują się na pracę w roli doradcy ubezpieczeniowego czy doradcy kredytowego. Podobnie jak w przypadku księgowości, można dorabiać w sposób zdalny, samemu decydując o liczbie klientów. To ma swoje plusy.

Zajęciem typowym dla kobiet może okazać się wykorzystywanie naturalnych talentów. Część pań dorabia na emeryturze poprzez szycie, haftowanie czy ręczne tworzenie biżuterii. To bardzo popularna forma, bo nie brakuje osób, które świeżo po zakupie spodni w galerii handlowej muszą skrócić nogawki albo też przerobić sukienkę. Ręcznie tworzone kolczyki można z kolei sprzedawać poprzez internet, ogłaszając się w mediach społecznościowych czy na popularnych platformach sprzedażowych.

Kolejnym zajęciem stricte dla panów może być dorabianie w roli "złotej rączki". Na rynku brakuje bowiem osób, które byłyby w stanie szybko i tanio wykonać podstawowe usługi. Jeśli któryś z emerytów potrafi naprawić kran, wymienić lampę albo pomalować mieszkanie, może zarobić pokaźne sumy.

Emerytowani nauczyciele mogą z kolei pomyśleć o udzielaniu korepetycji i szykowaniu do egzaminów. Od lat nie brakuje osób, które po godzinach chcą chłonąć dodatkową wiedzę albo też muszą nadrobić zaległości względem rówieśników. Najłatwiej o dodatkowy zarobek będzie tym pedagogom, którzy znają języki obce i przedmioty ścisłe - takie jak matematyka, fizyka czy chemia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić