Szturm po 12 tys. zł na dziecko. Ministra ujawnia dane

153

Od 1 stycznia 2022 r. rodzicom części dzieci w wieku od 12. do 36. miesięcy przysługuje łącznie 12 tys. zł na ich wychowanie. Ministra rodziny Marlena Maląg podała, ile wniosków złożyli Polacy w ciągu 24 godzin od wejścia w życie programu.

Szturm po 12 tys. zł na dziecko. Ministra ujawnia dane
(money.pl, KI)

Od 1 stycznia Polacy mogą wnioskować o 12 tys. złotych na dziecko. Tyle łącznie wynosi program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jest jednym z elementów Polskiego Ładu.

12 tys. zł+. Maląg podaje dane

Ministra rodziny Marlena Maląg przyznała, że liczba wniosków o dofinansowanie dynamicznie wzrasta. W Polskim Radiu 24 wyliczała, że w sobotę od północy do godziny 11 Polacy złożyli ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci.

- Na dzisiaj, na godzinę 7 rano wniosków było złożonych na blisko 60 tys. dzieci - przekazała Marlena Maląg.
Zobacz także: 120 tys. zł odprawy. Górnicy przerzucani na jeden dzień do JSW. "To niezrozumiałe"

To spora grupa ze wszystkich uprawnionych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że prawa do 12 tys. zł+ ma nawet 615 tys. dzieci.

12 tys. zł+. Komu przysługuje?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko. Warunkiem jest to, że pociecha musi być w wieku od 12. do 36. miesięcy.

Rodzic sam decyduje, ile pieniędzy chce otrzymać. Ma dwie możliwości: 500 zł co miesiąc przez dwa lata lub też 1 tys. zł co miesiąc przez rok.

Co istotne, powyższej decyzji nie można zmienić. Trzeba więc przemyśleć, jaka forma wypłaty lepiej zasili domowy budżet.

Wnioski o dofinansowanie złożyć trzeba w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS decyduje o wypłatach środków, a ma na to dwa miesiące. Co istotne, wnioski można złożyć wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Autor: KRO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić