Tysiące wniosków o 12 tys. zł. Polacy punkt 12 zalogowali się na portalu ZUS.

467

Polacy po odpaleniu fajerwerków od razu zalogowali się do portalu Empatia i złożyli wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przez pierwsze 11 godzin nowego roku złożono ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci.

Tysiące wniosków o 12 tys. zł. Polacy punkt 12 zalogowali się na portalu ZUS.
spacer dziecko rodzina 500+ szkoła boisko szkolne dzieci (money.pl, Rafał Parczewski)

Co można robić w noworoczną noc? Złożyć wniosek na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci złożyli rodzice ubiegający się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Wniosek o kapitał najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy będzie on przysługiwał w pełnej wysokości, od miesiąca, w którym dziecko skończy rok. Według danych resortu w 2022 r. świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online, za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Rodziny Kapitał Opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie
Autor: KRWL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić