aktualizacja 

Też to zauważyliście? Oburzeni ludzie pokazują zdjęcia ze sklepów

1317

Masło to jeden z najbardziej drożejących w ostatnich miesiącach produktów spożywczych. Aby klienci nie odczuwali tak bardzo wzrostu cen w sklepach, niektórzy producenci decydują się na zmniejszanie gramatury. "A ty konsumencie płać i płacz..." - piszą zbulwersowani ludzie na Twitterze, pokazując zdjęcia.

Też to zauważyliście? Oburzeni ludzie pokazują zdjęcia ze sklepów
Producenci oszukają klientów. To downsizing (Twitter)

Jeszcze w 2021 roku 200-gramowa kostka kosztowała w okolicach 5 zł. Dziś trudno w takiej gramaturze znaleźć masło tańsze niż za 7 zł. Sklepy i producenci znaleźli jednak rozwiązanie na drożyznę i wrócili do sprytnego triku sprzed lat.

Aby klienci nie odczuwali tak bardzo wzrostu cen w sklepach, niektórzy producenci decydują się na zmniejszanie gramatury. Zjawisko to nazywa się downsizingiem i polega na potajemnym zmniejszaniu opakowania, nie zmieniając przy tym ceny.

Dawno temu było 250g, później 200, teraz 170, a niebawem pewnie 150, producenci "radzą" sobie z podwyżkami, a ty konsumencie płać i płacz... Kostka masła to tylko przykład jeden z wielu - zauważa internautka o nicku "Niezgodna".
Mikroskopijne, 100-gramowe kostki masła w takiej cenie, jak kiedyś standardowe 200 gramów (kiedyś chyba było nawet standardowo 250). Tak wygląda pauperyzacja w praktyce - pisze z kolei dziennikarz Łukasz Warzecha.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Metoda znana od lat. Pochodzi z Ameryki

Na pomysł downsizingu wpadli oczywiście Amerykanie. Prof. John Gourbille z Harvard Business School badał, czym kierują się konsumenci przy wyborze płatków śniadaniowych. Okazało się, że większość z nich nie zwróciła uwagi, jeśli opakowanie ulubionych płatków nieco się zmniejszyło. Natomiast na wzrost ceny zareagowali niemal wszyscy badani.

Jak mówi Andrzej Wójcik z serwisu konsument.org.pl, w Polsce ochrona praw konsumenta pozostawia wiele do życzenia, więc producenci żywności są dużo odważniejsi w działaniach na szkodę kupujących.

Aby zachować wielkość kartonowych pudełek, wystarczy zmienić ułożenie produktów wewnątrz nich: nie układać ciastek bokiem, wprowadzić dodatkowe plastikowe tacki i ścianki.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić