Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

To będzie rewolucja. Zmiany w urlopach i zwolnieniach z pracy

9
Podziel się:

"Dziennik Gazeta Prawna" zapowiada prawdziwą rewolucję. Okazuje się, że firmy będą musiały uzasadniać wypowiadanie umów na czas określony. Ponadto wydłużony ma zostać urlop rodzicielski.

To będzie rewolucja. Zmiany w urlopach i zwolnieniach z pracy
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

"DGP" spostrzega, że w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowane zostały założenia projektu nowelizacji kodeksu pracy. Wynika z nich, że Polacy uzyskają dodatkowe dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego.

Portal money.pl zauważa, że to zmiana wymuszona przez unijną dyrektywę work-life balance. Czas na wprowadzenie zmian Polska ma do sierpnia 2022 roku.

Wolne ma być zagwarantowane dla ojca dziecka. Jeżeli nie wykorzysta on tego okresu, to po prostu on przepadnie. Matki natomiast nadal będą mogły korzystać z rocznych urlopów po urodzeniu dziecka.

Z kolei wszyscy zatrudnieni zyskają pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego, w trakcie którego będą mogli zajmować się niesamodzielnymi członkami rodziny, np. dziadkami. W razie nagłego wypadku lub choroby każdy pracownik będzie mógł też skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy, za które otrzyma połowę wynagrodzenia - zaznacza "DGP".

Wielkie zmiany w kwestii wypowiedzeń

Okazuje się, że szykowane są też niemałe modyfikacje dotyczące wypowiadania umów o pracę na czas określony.

To prawdziwa rewolucja, bo obecnie taki wymóg dotyczy tylko kontraktów bezterminowych. Po zmianie trudniej będzie rozwiązać umowy czasowe m.in. z uwagi na ryzyko zaskarżenia powodów zwolnienia do sądu. Co więcej, obowiązkowa będzie też konsultacja zamiaru wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym - podsumowuje wspomniane źródło.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Wanda
5 miesięcy temu
Jeszcze powinny być płacone alimenty na każdego zwolnionego pracownika.Ledwo co się zatrudnieni a już po miesiącu na pół roku zwolnienia na depresję,a do tego urlop po męczącym zwolnieniu lekarskim.Progrsm Polski nierób+
waku
5 miesięcy temu
Pracownik jest najsłabiej chroniony w społeczeństwie i to właśnie wzmocnienie jego pozycji jest pozytywne. Praktycznie brak związków zawodowych i jakiekolwiek wystąpienie przeciw pracodawcy zazwyczaj reprezentowanemu przez radców prawnych i kancelarie prawne stawia pracownika na straconej pozycji
ddd
5 miesięcy temu
socjalizm pachnący coraz bardziej komunizmem ot polska jeszcze związki zawodowe powinny być traktowane na równym poziomie z właścicielem zakładu i bez ich zgody nie będzie można zwolnić ani zatrudnić pracownika który chce pracować za mniejszą pensje
Młody pracoda...
5 miesięcy temu
Fajnie, ale powinno się zmienić nazwę "urlop wypoczynkowy" na sponsoring pracodawcy. Bo o ile ktoś otrzymuje płatny urlop za przepracowanie jakiegoś okresu czasu jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe. Nie rozumiem natomiast dlaczego urlop ma się dostawać "za nie przepracowanie", "bo coś mi wyskoczyło wiec ty musisz płacić". Mistrzostwem jest urlop rodzicielski: ktoś kto jest cały rok na urlopie rodzicielskim nabywa urlop wypoczynkowy(!) tak 20-26dniu urlopu za nieprzepracowanie na rzecz pracodawcy finansowane z jego firmy. Układ pracodawca pracownik to układ gdzie ktoś otrzymuje wynagrodzenie za pracę, jest trochę chore jak ktoś otrzymuje wynagrodzenie za brak pracy. jestem zwolennikiem urlopu ale by był on powiązany z praca, a nie jej brakiem.
Bronek
5 miesięcy temu
To dobrze ludzie będą mieć dużo wolnego i nie musza pracować.
Anna
5 miesięcy temu
a jak często pracodawca będzie wymuszał owe dwa dni?
Pracodawca
5 miesięcy temu
Trzeba zwalniać póki można, bo potem firma zbankrutuje, a pracownikom trzeba będzie płacić.
Zyx
5 miesięcy temu
I dobrze
jola
5 miesięcy temu
już mam dosyć ciągłych zmian chcę spokojnie żyć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić