Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

To jest najważniejsze w pracy dla młodych Polaków. Zdziwieni?

Wysokie zarobki to najważniejszy aspekt pracy dla 56,8 proc. młodych Polaków. Tak wynika z III edycji wspólnego raportu PwC Polska, Well.hr i Absolvent Consulting o nazwie "Młodzi Polacy na rynku pracy".

To jest najważniejsze w pracy dla młodych Polaków. Zdziwieni?
Co dla młodych Polaków jest najważniejsze w pracy? Odpowiedź nie zostawia wątpliwości (unsplash)

Najnowsze badanie przeprowadzone przez PwC Polska, Well.hr i Absolvent Consulting pokazuje, jak zmieniają się trendy wśród młodych Polaków. W roku 2021 największy odsetek młodych (49,8 proc.) jako kluczową kwestię w pracy wskazał możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. W roku 2020 najważniejsza była natomiast przyjazna atmosfera (50 proc.).

Najnowsza edycja raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy" nie zostawia wątpliwości - dla 56,8 proc. badanych najważniejsze są wysokie zarobki. Bez wątpienia wpływ na ten wynik miała wysoka inflacja, która doprowadziła do podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie - wyższych rat kredytów hipotecznych.

To dla młodych Polaków jest najważniejsze w pracy

Tegoroczna edycja badania została przeprowadzona już po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Dlatego też autorzy postanowili zapytać młodych Polaków o to, czy walki toczące się za wschodnią granicą wpłynęły na ich szanse na rynku pracy. Aż 37 proc. badanych uznało, że tak.Podobny odsetek stwierdził, że nie. Około 27 proc. studentów nie ma zdania w tej sprawie.

Co ciekawe, brak wpływu wojny na swoją sytuację na rynku pracy najczęściej deklarują studenci i absolwenci, którzy już podjęli zatrudnienie.

Pomimo trwającej wojny za naszą wschodnią granicą i szalejącej inflacji, spora część młodych optymistycznie patrzy w przyszłość. Z badania wynika, że aż 64,2 proc. badanych stoi na stanowisku, iż ich szanse na rynku pracy poprawiły się.

Jak zauważają autorzy raportu, to pierwsza tak pozytywna zmiana nastawienia po trzech latach. Ma to najpewniej związek z pandemią koronawirusa. Lockdown doprowadził bowiem do zamrożenia wielu sektorów gospodarki i redukcji etatów w wybranych branżach, co miało wpływ na nastroje młodych Polaków.

Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej to "obowiązkowy" benefit dla odpowiednio 37,2 proc. i 41,5 proc. badanych. Dostęp do szkoleń - ważny jest dla 37,2 proc. badanych. Wśród najważniejszych benefitów są także ubezpieczenie zdrowotne (27,1 proc.) oraz prywatna opieka medyczna (32,8 proc.). Dodatkowe dni płatnego urlopu oraz krótszy tydzień pracy to ważne świadczenia dla odpowiednio: 10,8 proc. i 9,5 proc. badanych - napisano w raporcie.

Łukasz Kuczera, dziennikarz Wirtualnej Polski

Zobacz także: Małpia ospa chorobą homoseksualistów? Ekspert: ''Wirus w ściśle powiązanej ze sobą sieci seksualnej''
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić