aktualizacja 

To nie fotomontaż. Spójrzcie na ceny czereśni we Włoszech

18

Wiele wskazuje na to, że czereśnie mogą zyskać w tym roku miano "europejskiej drożyzny", jeśli chodzi o rynek owoców. Niedawno grozę budziły wysokie ceny spotykane w Polsce, teraz doniesienia o szalejącej drożyźnie docierają do nas prosto ze słonecznych Włoch.

To nie fotomontaż. Spójrzcie na ceny czereśni we Włoszech
Czereśnie we Włoszech biją rekordy cenowe. Winna susza (Pixabay, TikTok, MrGajowy3)

Na przełomie kwietnia i maja na polskich bazarach pojawiły się pierwsze czereśnie. Jak się jednak okazało, te owoce były jednak dostępne tylko dla bogaczy. Ceny sięgały bowiem nawet 200 złotych za kilogram, przez co ten lubiany, słodki owoc rzadko trafiał do toreb zakupowych Polaków. Teraz można już je nabyć za kilkanaście złotych.

Jak się okazuje, sytuacja w Polsce nie jest odosobniona. Zaskakująco brzmią doniesienia z Włoch, w których kupno czereśni obecnie oznacza ogromny wydatek, o czym rozpisują się lokalne media.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiśnie kontra czereśnie

Czereśnie we Włoszech biją rekordy cenowe. Sadownicy rozkładają ręce

Wysokie ceny czereśni widać zwłaszcza w miejscach oddalonych od lokalizacji, w których znajdziemy sady owocowe. W Mediolanie za kilogram tego owocu trzeba zapłacić co najmniej 10 euro, a są miejsca, gdzie sprzedawcy życzą sobie nawet 20 euro za kilogram. To - w przeliczeniu na naszą walutę - kwota ok. 85 złotych.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Powód drożyzny jest niestety oczywisty. Plantatorzy borykają się z wybrykami natury - mowa tutaj głównie o suszy, która dotknęła m.in. prowincję Bari, która odpowiada za 40 proc. krajowej produkcji czereśni. To przełożyło się na znacznie mniejsze zbiory i niedobór owoców na rynku.

Z zupełnie innym problemem mierzą się sadownicy z północy. W okolicy miasta Modena sady zostały zniszczone przez gwałtowne burze i spora część owoców została dosłownie spłukana. Problemy stanowią także rosnące koszty produkcji przy konieczności utrzymania odpowiedniej jakości owoców. To sprawia, że czereśnie we Włoszech w tym sezonie mogą stać się produktem luksusowym.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić