Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Uwaga, nie wszyscy dostaną 3000 zł od rządu. Sprawdź, czy się łapiesz

33
Podziel się:

Po tym jak rząd przeforsował w Sejmie ustawę o dodatku węglowym, spora część społeczeństwa oburzyła się. Okazało się, że osoby ogrzewające domy gazem, drewnem czy olejem opałowym nie mogą liczyć na wsparcie finansowe. Sytuacja uległa jednak zmianie. Na jakie kwoty mogą liczyć posiadacze innych pieców niż węglowe?

Uwaga, nie wszyscy dostaną 3000 zł od rządu. Sprawdź, czy się łapiesz
Dopłaty do źródeł ciepła dla Polaków. Wiadomo, ile można otrzymać (Adobe Stock, Robert Petrovic)

Polski rząd wprowadził embargo na rosyjski węgiel, co ma związek z wojną w Ukrainie. To z kolei doprowadziło do znacznych braków surowca na rynku i wywindowało jego ceny. Aby ulżyć Polakom, którzy ogrzewają swoje domy "czarnym złotem", w Sejmie przegłosowano ustawę o dodatku węglowym. To jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł, którego nie trzeba wcale wydawać na zakup opału.

Oburzenie wśród sporej części społeczeństwa wywołał fakt, że na wsparcie mogą liczyć jedynie osoby ogrzewające domy piecem węglowym. Jednak szybko dokonano autorefleksji i postanowiono, że w przypadku korzystania z gazu, drewna, pelletu czy oleju opałowego również będzie można liczyć na finansową pomoc.

Dopłaty do źródeł ciepła dla Polaków. Wiadomo, ile można otrzymać

Zaproponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów ogrzewania - mówiła w Sejmie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zgodnie z postanowieniem rządu, posiadacze innych źródeł ciepła będą mogli liczyć na dodatek osłonowy, podobny do tego, który otrzymują osoby ogrzewające domy węglem. Obejmie ono takie źródła ciepła jak pellet drzewny, drewno kawałkowe, biomasa - w tym brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż, skroplony gaz LPG i olej opałowy.

Dodatek pozbawiony będzie tzw. progów dochodowych. Przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródła ciepła. Wyniesie odpowiednio:

  • 3 000 zł (liczba gospodarstw domowych: 390 000) - główne źródło ogrzewania: kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności brykiet drzewny, słoma, czy ziarna zbóż;
  • 2 000 zł (liczba gospodarstw domowych: 122 000) - główne źródło ogrzewania: kocioł olejowy;
  • 1 000 zł (liczba gospodarstw domowych: 530 000) - główne źródło ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 000) - główne źródło ogrzewania: kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.


Aby otrzymać wsparcie, należy posiadać potwierdzenie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. Termin na składanie wniosków w urzędach gminy mija 30 listopada 2022 roku.

Z informacji "Wprost" wynika, że rząd dodatkowo podjął decyzję o wsparciu również odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej od wytwórców ciepła systemowego. Chodzi o ustalenie taryfy z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych.

Dzięki temu rozwiązaniu wsparcie otrzymają m.in. wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, szkoły, żłobki oraz domy pomocy społecznej.

Zobacz także: Złe wiadomości z Chorwacji. "Ceny bardzo podskoczyły"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
asiek
2 miesiące temu
a co z tymi co mają ogrzewanie na prąd !!! prąd też podrożał!!!
wqqw
2 miesiące temu
Zostaliśmy wydymani - miesiąc temu obiecali 3 tony węgla, dziś na składach węgiel po 3500 za tonę - ile dostaniemy?, za 3000zł kupimy 800 kg, a że składy oszukują i doliczają za dowóz dostaniemy za te pieniądze 500 kg, i to jest pomoc rządowa. Gówno nie rząd. Skoro składy nie mają ograniczenia cenowego na sprzedaż, to zobaczymy w październiku węgiel po 4000 zł, albo i lepszy po 5000 zł za tonę.
wania
2 miesiące temu
A może żeby nie grzać w ministerstwie na zimę ministerstwo wywieźć wraz bocianami do Afryki
🐏🐑🐑🐑🐑🐐�...
2 miesiące temu
a kiedy dopłaty za spalanie butelek w nocy,po spożytym w dzień denaturacie? ja narazie tylko sie dopytywuje,a potem bende sie domagał a jeszcze potem żondał,bo .......nie zagsuje
Kręcenie wora
2 miesiące temu
A Balbina się łapie
ĄĘü
2 miesiące temu
Kit na kicie i satelicie i kilobicie 😂🤣
Carol Voityva
2 miesiące temu
I dlatego ja nic nie wymieniałem a teraz będę wygrany - mam jeszcze zapas węgla w komórce kupionego po starej cenie mam piec który wszystko spali, mam śmieci, trochę mebli lakierowanych pociąłem w ogrodzie powycinałem wszystko co się dało i tyle marznąć nie będę zimą musi być ciepło śmieci też będę spalał i rezygnuję z pojemników na śmieci wszystko trzeba spalić by było ciepło to się liczy i nic więcej i tak w całej POlsce będzie smród haha ale ekologia jak zwykle 100 lat za murzynami
Sabbath
2 miesiące temu
Dziękujemy Dobry Panie
loganty
2 miesiące temu
Pieniądze to są z podatków,a od"rządu"dostajemy podwyżki podatków...
Edek
2 miesiące temu
Wiadomo rząd kieruje te 3 tys tak jak z 500 + 13 14 19 emerytura do swoich wyborcow , a tamci będą zadowoleni że dajo bo za tuska to węgiel musieli sami kopac w kopalni.
Kalksztajn(wa...
2 miesiące temu
YAROwi Putin odłączył gaz,koty przemarzną
Przecież
2 miesiące temu
Minister radził że na zimę nazbierać chrustu 🤣😂
pol
2 miesiące temu
a ukraińcy pewnie 5x więcej dopłat, tacy biedni i nieszcześliwi, wszystko za naszą kasę.
789
2 miesiące temu
.....wa a kaloryfer to nie ogrzewanie, kupuję piec i wystawiam rurę przez balkon
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić