aktualizacja 

Podatek od psa. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów

500

To nie jest dobra wiadomość dla właścicieli psów. Od 2023 roku w górę pójdzie stawka podatku od posiadania czworonoga. Dotąd opłata wynosiła 135 zł, po zmianach wzrośnie do 150,91 zł.

Podatek od psa. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów
Podatek od posiadania psa w górę. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów (WP)

W wielu polskich rodzinach nie brakuje psów, ale spora część społeczeństwa nawet nie jest świadoma istnienia podatku od posiadania psa. O funkcjonowaniu takiej opłaty na swoim terenie decyduje dana gmina. W drodze specjalnej uchwały rada gminy decyduje o zasadach poboru opłaty, terminach płatności, jak i wysokości stawek.

Podatek od posiadania psa w górę. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów

Podatek od psa płacony jest co roku. Gmina może jednak wprowadzać zwolnienia dla wybranych grup. W wielu miejscowościach na ulgę mogą liczyć osoby, które zaadoptują zwierzaka ze schroniska albo też zdecydowały się na jego kastrację, co ma ograniczyć liczbę bezdomnych psów.

W roku 2023 opłata od posiadania psa wzrośnie ze 135 zł do 150,91 zł. Spokojni mogą być jednak mieszkańcy m.in. Poznania, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Wrocławia, Piły, Gniezna czy Warszawy. W nich opłatę dla właścicieli czworonogów uznano za archaizm i zrezygnowano z niej.

Przedstawiciele samorządu zwracają też uwagę na to, że bardzo trudno jest weryfikować to, czy osoba posiadająca psa faktycznie opłaca należną daninę.

Ustawa z stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wylicza wyjątki, w których danina od posiadania psa nie jest pobierana. Opłaty nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Zobacz także: Złe wiadomości z Chorwacji. "Ceny bardzo podskoczyły"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić