Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Podatek od psa. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów

244
Podziel się:

To nie jest dobra wiadomość dla właścicieli psów. Od 2023 roku w górę pójdzie stawka podatku od posiadania czworonoga. Dotąd opłata wynosiła 135 zł, po zmianach wzrośnie do 150,91 zł.

Podatek od psa. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów
Podatek od posiadania psa w górę. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów (WP)

W wielu polskich rodzinach nie brakuje psów, ale spora część społeczeństwa nawet nie jest świadoma istnienia podatku od posiadania psa. O funkcjonowaniu takiej opłaty na swoim terenie decyduje dana gmina. W drodze specjalnej uchwały rada gminy decyduje o zasadach poboru opłaty, terminach płatności, jak i wysokości stawek.

Podatek od posiadania psa w górę. Zła wiadomość dla właścicieli czworonogów

Podatek od psa płacony jest co roku. Gmina może jednak wprowadzać zwolnienia dla wybranych grup. W wielu miejscowościach na ulgę mogą liczyć osoby, które zaadoptują zwierzaka ze schroniska albo też zdecydowały się na jego kastrację, co ma ograniczyć liczbę bezdomnych psów.

W roku 2023 opłata od posiadania psa wzrośnie ze 135 zł do 150,91 zł. Spokojni mogą być jednak mieszkańcy m.in. Poznania, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Wrocławia, Piły, Gniezna czy Warszawy. W nich opłatę dla właścicieli czworonogów uznano za archaizm i zrezygnowano z niej.

Przedstawiciele samorządu zwracają też uwagę na to, że bardzo trudno jest weryfikować to, czy osoba posiadająca psa faktycznie opłaca należną daninę.

Ustawa z stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wylicza wyjątki, w których danina od posiadania psa nie jest pobierana. Opłaty nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Zobacz także: Złe wiadomości z Chorwacji. "Ceny bardzo podskoczyły"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(244)
Daniel upalo...
2 miesiące temu
Trzeba wtedy oddać wszystkie czworonogi do schronisk państwowych
Oburzonyobywa...
2 miesiące temu
Podatek od psów? A Ukraińcy za darmo w naszym kraju siedzą czego z nich podatków nie zciągacie np za jeżdżenie po naszych drogach swoimi drogimi autami co niejednego Polaka by na takie stać nie było a niby tacy biedni ci ukraińcy
Roseros
2 miesiące temu
Nie jestem za tym, aby były podnoszone opłaty za zwierzęta. Jednak jestem za tym, aby gminy i miasta dostawały kary finansowe ,za brak koszy na odpady takie jak woreczki z zawartością kup pupili wyprowadzanych na dwór. Powinny stać takie kosze co 50-100m na placach zabaw,przy blokach mieszkalnych,parkach oraz domach jednorodzinnych, głównych drogach i alejkach ,przy tych koszach powinny być jednorazowe woreczki,aby właściciel ,który ma sklerozę mógł sobie taki woreczek wziąć i posprzątać po swoim pupilu. Jeśli miasta boją się kosztów z tym związanych ,to może być np automat z woreczkami, na zasadzie "zapłać 10gr dostaniesz woreczek na odchody pupila". Myślę ,że taka akcja spodoba się nie jednemu mieszkańcowi.
Alex
2 miesiące temu
To dobra wiadomość dla prawdziwych kochających zwierzaki bo będą wiedzieli że jak ktoś płaci to i dba i chce mimo kosztów posiadać pieska,nie będzie darmowego znęcania się nad zwierzakami.
Marcin
2 miesiące temu
Na schronisko rzad daje pieniądze ja za swoje psy zaplacilem jak przyjdzie pora na placenie za psa zobaczycie ze większość ludzi porzuci psy i wtedy dopiero bedzie w schronisku biednie co za patologia to wymysla
Dkfkslxkgk
2 miesiące temu
Podatek za psa czy kota jest już od bardzo dawna nikt tego nie stosuje więc nie pisz głupot i nie twórz paniki jak zawsze robicie..
Państwo Polin
2 miesiące temu
Za psa trzeba płacić a Ukraińcy za darmo w Polsce wszystko dostają
Ffff
2 miesiące temu
Nie powinno być w ogóle podatku od psa,to skandal jak by płacić nawet 1 zł, jeśli ktoś powie, że nie sprzątają po psie to dać kary za niesprzatanie po pupilu 10 tys zł, wystarczy wysłać nagranie z telefonu i jak to coś jest mandat, naucza się ludzika,ale podatek jakikolwiek to bzdura
Pozdro
2 miesiące temu
Bardzo dobrze , a to ciągle zasrane parki i pod ogrodzeniami posesji a kury które je wyprowadzają jeszcze pyskują jak poprosisz posprzątać . Kto mieszka w blokach lub na osiedlach powinni płacić 😎👍
Ezg
2 miesiące temu
Ciekawe jeszcze od czego wprowadzą podatek? Od puszczania bąków? A może od dłubania w nosie? A może tak trochę ograniczyć rozdawnictwo, a nie tylko kombinować, jaki kolejny idiotyczny podatek zafundować?
Adm
2 miesiące temu
Sorry, a czy istnieje podatek od posiadania kota i czy Jarus ten podatek płaci?
Ewa
2 miesiące temu
Pierwsze słyszę o takich sumach. Ja płacę za psa 45zł na rok to nie dużo. Nie zgadzam się z opinią że psy tylko do domów.
Gość
2 miesiące temu
Podatek od psa może być pod warunkiem że 3/4 jego wysokości wróci do Administracji budynków mieszkalnych! A reszta czyli mieszkańcy prywatnych posesji, powinni płacić od rasowych psów i one wszystkie muszą dostać czipy aby je można było namierzyć gdzie są i co robią.
Jojo
2 miesiące temu
I zaś przybędzie dużo bezpańskich psów bo nie będą płacić tylko ich wypuszcza albo ich gdzieś w lesie zostawia i taki to będzie pożytek z podatku od psa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić