aktualizacja 

W 2021 czeka nas spory skok cen. Prąd, podatek od psa i abonament...

15

Jeśli wysokie ceny nie dają wam już spać po nocach, nie mamy niestety dobrych wieści. W 2021 roku będzie tylko drożej. Rachunki za prąd, śmieci czy chociażby telewizję pójdą do góry. Money.pl przyjrzało się bliżej zapowiadanym podwyżkom.

W 2021 czeka nas spory skok cen. Prąd, podatek od psa i abonament...
W 2021 czeka nas skok cen. Polacy mocno oberwą po kieszeniach (East News)

Rok 2020 nie był łaskawy dla portfeli Polaków. Inflacja w tym czasie była najwyższa od 2012 roku. Niestety, perspektywy na nowy rok nie napawają optymizmem.

Okazuje się, że już od stycznia więcej zapłacimy za prąd, telewizję czy choćby wywóz śmieci. W sklepach też taniej nie będzie, chociaż podwyżki cen żywności mają wyhamować - zauważa money.pl.

Na początek prąd. Taryfy od stycznia wzrosną o około 3,5 proc. Do tego dojdzie opłata mocowa, a to już oznacza około 10 zł więcej na rachunku dla przeciętnego gospodarstwa.

Według szacunków mBanku, rachunki za prąd dla przeciętnej polskiej rodziny mogą wzrosnąć nawet o 12-13 proc. Podobny wzrost cen uderzył w Polaków już rok temu.

Ceny za wywóz śmieci? Do góry

Niestety, w 2021 roku nie zaoszczędzimy na śmieciach. Tu jednak głos decyzyjny mają samorządy, które zostały zmuszone do obarczenia mieszkańców wyższymi opłatami. Ceny w poszczególnych regionach będą się jednak różnić.

Np. w Warszawie stawki te są uzależnione od zużycia wody. Według ostatnich danych GUS, przeciętne zużycie wody w miastach wynosi około 2,65 metra sześciennego. Biorąc to pod uwagę, para z jednym dzieckiem może zapłacić około 84 zł miesięcznie. Do tej pory mieszkańcy stolicy płacili prawie o 20 zł mniej, bo cena miesięczna wynosiła 64 zł.

Zobacz także: Ksiądz już nie zapuka. "Konieczne jest wprowadzenie podatku kościelnego"

Telewizja i cukier

Kolejnym punktem na wykresie podwyżek będzie telewizja. Rząd zdecydował, że w 2021 roku abonament RTV za korzystanie z telewizji wzrośnie o 8 proc. Ile zapłacimy? Nowa stawka wyniesie 24,50 zł.

A to nie wszystko. Od kilku miesięcy money.pl informuje o nowym podatku cukrowym, który wejdzie w życie już od stycznia. Opłata uderzy m.in. w entuzjastów napojów słodzonych.

Autor: NKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić