Ważna zmiana. Jest nowa lista zwolnionych z abonamentu RTV

95

Podwyższona została wysokość emerytury, która zwalnia z opłat abonamentu RTV. O sprawie informuje "Gazeta Pomorska", rozwiewając tym samym wątpliwości wielu seniorów.

Ważna zmiana. Jest nowa lista zwolnionych z abonamentu RTV
Kto nie musi płacić abonamentu RTV? (Pixabay)

Z "Gazetą Pomorską" skontaktowała się zaniepokojona seniorka z Włocławka. Kobieta zaniepokoiła się o to, że waloryzacja emerytury może okazać się dla niej nieco problematyczna. - W październiku ubiegłego roku skończyłam 60 lat i przeszłam na emeryturę. Od listopada załatwiłam sobie na poczcie zwolnienie z płacenia abonamentu RTV, bo moja emerytura wynosiła niecałe 3160 złotych brutto - podkreśliła.

Tegoroczna waloryzacja, podobnie jak ubiegłoroczna, była wysoka. Z jednej strony mnie to bardzo cieszy, bo co miesiąc mam więcej w portfelu, ale z drugiej martwi, czy wciąż się załapię na darmowy abonament RTV. W ubiegłym roku "byłam na granicy". Na decyzję waloryzacyjną z ZUS wciąż czekam. Jaka jest teraz maksymalna wysokość emerytury, by senior nie musiał płacić na publiczne radio i telewizję? - zapytała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anita Sokołowska o serialu "Przyjaciółki" i programie "Taniec z Gwiazdami"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podaje, że zwolnienie od opłat przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 60. rok życia i mają teraz prawo do emerytury. Jej wysokość nie może jednak przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W 2024 roku jest to 3577,74 zł brutto.

Warto więc przyjrzeć się decyzji ws. tegorocznej waloryzacji. Jeżeli ktoś ma emeryturę mniejszą niż wspomniany pułap, to śmiało może iść na pocztę, by dopełnić formalności związanych ze zwolnieniem z płacenia abonamentu.

Kto nie musi płacić abonamentu?

Z płacenia abonamentu RTV zwolnione są m.in. osoby, co do których orzeczono o: zaliczeniu do I grupy inwalidów, całkowitej niezdolności do pracy, znacznym stopniu niepełnosprawności, ale i trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Płacić nie muszą również seniorzy po 75. roku życia. "Uprawnienie do zwolnienia od opłat ustala Poczta Polska SA na podstawie danych z rejestru PESEL" - poinformowano.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić