Ważny werdykt TSUE. Frankowicze czekają z wypiekami na twarzach

9

Frankowicze z niecierpliwością wyczekują dzisiejszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kilku pytań Sądu Okręgowego w Gdańsku. Za dwa tygodnie ważne rozstrzygnięcia zapadną natomiast w Sądzie Najwyższym. To mogą być sądne dni dla frankowiczów i banków.

Ważny werdykt TSUE. Frankowicze czekają z wypiekami na twarzach
Franki szwajcarskie (Pixabay)

Emocje sięgają zenitu! Serwis biznes.interia.pl podaje, że już w czwartek TSUE zdecyduje, od kiedy zaczyna biec przedawnienie ewentualnych roszczeń banku wobec frankowicza, gdy umowa o kredyt zostanie unieważniona.

To jednak nie wszystko. Dowiemy się również, czy w takiej sytuacji banki mogą domagać się od kredytobiorców wynagrodzenia za kapitał, za który frankowicze kupili mieszkania.

W październiku 2019 TSUE przechylił szalę na korzyść kredytobiorców. Uznano wówczas, że jeśli umowa zawiera niedozwolony zapis, to sąd może ją uznać za nieważną. Nie było jednak jasne, co następuje po takim unieważnieniu.

Decyzja TSUE nie zakończy telenoweli

Kolejne odsłona "frankowej" telenoweli już 11 maja przed Izbą Cywilną Sądu Narodowego. Wówczas rozwiane mają być kolejne wątpliwości. To również bardzo ważna data dla frankowiczów i banków.

Warto odnotować, że na stole wciąż leży propozycja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z grudnia zeszłego roku. Jej zadaniem jest nakłanianie banków i kredytobiorców do zawierania ugód.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić