Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Ukraina ujawnia prawdę o Czarnobylu. Odtajniono ukrywane informacje

262
Podziel się

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w rocznicę katastrofy w Czarnobylu odtajniła archiwalne dokumenty. Wynika z nich, że do awarii w elektrowni atomowej dochodziło wcześniej niż w 1986 roku. W ZSRR te informacje próbowano ukryć.

Ukraina ujawnia prawdę o Czarnobylu. Odtajniono ukrywane informacje
Awarie na Czarnobylu zdarzały się wcześniej (Getty Images)
bETblMut

W 35. rocznicę największej katastrofy w historii energetyki jądrowej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy upubliczniła tajne dokumenty. Uwagę zwrócił między innymi raport o innym wybuchu w elektrowni, autorstwa jej dyrektora Wiktora Briuchanowa. Wynika z niego, że w 1982 roku w Czarnobylu doszło do emisji znacznej ilości substancji radioaktywnych.

W 1984 roku doszło do kolejnej awarii w reaktorach 3 i 4 - ten ostatni dwa lata później był przyczyną katastrofy. Z dokumentów wynika, że w 1983 roku władze w Moskwie otrzymały informację, że elektrownia w Czarnobylu jest jedną z najbardziej niebezpiecznych w Związku Radzieckim z powodu braku środków bezpieczeństwa.

bETblMuv

Raport kończy się zdaniem: "Podjęto kroki, by nie pozwolić na pojawienie się panikarskich i prowokacyjnych pogłosek". W czerwcu 1986 roku władze ZSRR wydały dyrektywę, która utajniała wszystkie szczegóły o awarii w elektrowni. Niektóre znajdujące się w Moskwie archiwalne dokumenty KGB są nadal tajne.

Rocznica największej katastrofy atomowej

26 kwietnia 1986 r. doszło do największej katastrofy w historii energetyki atomowej i jednej z największych katastrof przemysłowych. W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie.

W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. W miejscu tym utworzono strefę wykluczenia, która obejmuje ok. 2577 kilometrów kwadratowych. Zajmuje ona północne rejony obwodu kijowskiego i żytomierskiego do granicy Ukrainy z Białorusią. Niektórzy eksperci uważają, że strefa ta jeszcze przez tysiąc lat nie będzie bezpieczna dla ludzi.

bETblMuB

Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań wskutek awarii około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETblMuW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(262)
Sensacja
7 miesięcy temu
Przecież o tym wiadomo już od dawna, że zdarzały się wcześniej awarie, ale mi sensacja!
SynSybiraka
7 miesięcy temu
Bardzo dobry artykuł. Należy o tym pamiętać, dochodzić prawdy. Takie czarnobylskie oszołomstwo to zagrożenie dla Świata. Naszego Świata. To zbrodnia na Całej Ludzkości. Niczym nie usprawiedliwiona, nie rozliczona do dziś. Nikt nie poniósł kary. Wywieziono do radzieckich obozów pracy przymusowej /czytaj : obozów koncentracyjnych/, gromadę wytypowanych kozłów ofiarnych. Przwdziwi zbrodniarze mieli glejty bezkarności-legitymacje KC KPZR. Komuchów Radzieckich. Mówmy o tym, jak będziemy milczeć to nas wszystkich wykończą. Powoli. W męce. Jak Sybiraków.
Chirurg
7 miesięcy temu
Świat cierpi na raka. Liczne ośrodki rakowe są utajniane. Wykryto i nagłośniono jedynie Ośrodek Czarnobylski. Całym rakiem Świata jest Rosja, chory, zdegenerowany, dogorywający twór. Utrzymywany sztucznie na kroplówce z ropy naftowej. Mało mówi, bełkocze, żyje kosztem otoczenia. Stan chwiejnej równowagi agonalnej. Czy będzie zgoda na pobranie narządów po zejściu? Niestety, narządy oczywiście skażone, nie nadają się dla innych organizmów.
bETblMuX
daro
7 miesięcy temu
A kogo to obchodzi
daro
7 miesięcy temu
A kogo to obchodzi
Gośćxxxx
7 miesięcy temu
W końcu naleź zarządać reparacji za zabory, za wywózki setek tysięcy wykształconych obywateli, za agresje i grabierze po ll wojnie światowej, za 50 lat komunizmu, za napromieniowanie setek tysięcy Polaków po wybuchu w Czernobylu. Oj, uzbierało się tego trochę. Fajnych mamy sąsiadów.
EXE
7 miesięcy temu
Ja do końca nie wierzę, że cały ten obszar jest wyjęty z produkcji rolnej. Rośliny z Ukrainy nie powinny trafiać do Polski, to jest nie do zwerfikowania, gdzie rosły.
polonista
7 miesięcy temu
Biden wprowadza demokracje a u was na portalu dyktatura.Cenzorzy szaleja.Jak tu napisac komentarz ?Moze po odejsciu Merkel ?
gnago
7 miesięcy temu
TA tysiące detektorów na świecie ,a nikt nie widział i nie słyszał?
kali
7 miesięcy temu
A u nas komuchy to nie u tajniły ,jak było epicentrum u nas w te dni ze śliczną pogodą to tłukłem głazy kamienia na drobniejszy do fundamentu własnego domu młotem 15kg,nikt nie zaproponował jodyny starszym , może w znacznej mierze ten fakt przyczynił się do tego że obecnie mam raka
Szwejk
7 miesięcy temu
Wiem ale nie powiem! Koniec przekazu.Następne sensacje za pół roku.
wp.pl
7 miesięcy temu
Najlepszym przykładem, że nasz rząd niczym się nie różni od rządu putinowskiego, to to że kasę wydaje się na lewo i prawo. Na przykład zarząd nowego narodowego lotniska obchodzi trzecie urodziny, a nie wbito dotąd nawet łopaty i wydano na pensję zarządu i rady nadzorczej już ponad dwadzieścia milionów zł.
andrex
7 miesięcy temu
tam powinno się obwozić głowy państw , by zrozumiały co zostanie z ich krajów po wybuchu wojny nuklearnej
bETblMuP
mor
7 miesięcy temu
nie grzesz
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić