o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Banki w Polsce sznurują usta. Rząd będzie wiedział o nas jeszcze więcej. Nowy system

20
Podziel się

Resort finansów pochylił się nad przepisami, które umożliwią służbom szerszy wgląd w konta Polaków. W opinii eksperta Macieja Kaweckiego wiele służb już taki dostęp ma. W wyjątkowych sytuacjach mogą bez problemu sięgnąć po informacje o naszych kontach.

Banki w Polsce sznurują usta. Rząd będzie wiedział o nas jeszcze więcej. Nowy system
Minister finansów Tadeusz Kościński (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)
bELzjiVx

We wtorek resort finansów przekazał, że pracuje nad nowym systemem. System "umożliwi przechowywanie informacji o produktach służących gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych i zapewni dostęp do niego m.in. organom ścigania".

Większa kontrola nad finansami Polaków

Co to oznacza? Służby będą mogły w łatwiejszy sposób skontrolować rachunki bankowe i inne instrumenty finansowe Polaków. Jak argumentuje ministerstwo, szerszy dostęp służb ma przyczynić się przede wszystkim do przeciwdziałania przestępstwom. Nowa strategia zapobiegnie praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu.

Czy to znaczy, że służby będą miały nieograniczony dostęp do naszych kont bankowych? To zależy od tego, co znajdzie się w projekcie ustawy. Eksperci na razie wstrzymują się z komentarzem.

bELzjiVz
Zobacz także: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

Mimo wszystko pojawiają się wątpliwości. W rozmowie z money.pl mówi o nich dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej i prezes Instytutu Lema.

Trzeba pamiętać, że dzisiaj służby w uzasadnionych przypadkach i tak mogą uzyskać informację o tym, jakie środki są zgromadzone na naszych kontach. Założeniem było ułatwienie pozyskiwania informacji o rachunkach bankowych osób zmarłych, czyli tzw. zapomnianych kontach - mówi Kawecki.
bELzjiVF

Ekspert przypomina, że podobny projekt był już kiedyś procedowany w rządzie. Chodzi o projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków, który powstał w 2017 roku.

Tamten projekt budził spore kontrowersje właśnie w kontekście szerokiego dostępu służb do danych bankowych - mówi dr Kawecki.
bELzjiVG

Finalnie projekt nie pojawił się nawet w porządku obrad. Rada Legislacyjna przy Radzie Ministrów wskazała, że ma on konstytucyjne wady

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELzjiWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
JestOdDawna
11 miesięcy temu
Przecież pisowcy już jakiś czas temu,kiedy likwidowali SKOKI (bo byli w nich masakrycznie zadłużeni-posłanka rekordzista miała 1 mln. 600 tys.długu+odsetki), ustanowili "prawo" do wglądu w nasze konta i - w razie wyższej konieczności - "mają prawo" zabrać nasze pieniądze na potrzeby ratowania państwa!!!
nick
11 miesięcy temu
Mam 60 lat, jestem sama, muszę się bać wyjść z domu w tym kraju, a kiedy podjęłam niewielką kwotę ze swoich życiowych oszczędności, zostałam wezwana do banku by tłumaczyć się że nie jestem terrorystką i nie piorę brudnych pieniędzy. Nawet nie mam pojęcia jak sie to robi! Cóż w tej sytuacji powiedzieć o rządzie, który nas sprzedał i teraz musi wykonywać rozkazy "właściciela" Polski?
józek
11 miesięcy temu
nie mogą wrócić... bo ściągnął wszystkie punkty...
bELzjiWb
toki
11 miesięcy temu
jak chcą zajrzeć głębiej, to właśnie idę do WC...
bank
11 miesięcy temu
jak to zorganizować...
józek
11 miesięcy temu
inwestycja głodna sukcesu filar tak samo ale akcja...
rząd
11 miesięcy temu
planuję, rząd tzn rządzący a konkretnie... tak myślę że zrozumienie systemu bankowego to raczej na szczycie jest narodowy i tak się to odbywa w każdym kraju i euro...
Gosc
11 miesięcy temu
Terroryzm = PiS Nic dodac nic ujac
On45652
11 miesięcy temu
". Jak argumentuje ministerstwo, szerszy dostęp służb ma przyczynić się przede wszystkim do przeciwdziałania przestępstwom. Nowa strategia zapobiegnie praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu." Czyli co, sami na siebie bata kręcą ??:)
yann
11 miesięcy temu
Moje konto to moja własność bez nakazu nie macie prawa tam zaglądać! A jak chcecie to proszę o powiadomienie pisemne 7 dni przed. Tak samo nie macie prawa wejść do mieszkania czy przeszukać auto. Wolność? śmieszne w dzisiejszych czasach, robi się gorzej niż za komuny. pis do kosza!!
Szczepcio
11 miesięcy temu
Gorzej jak za komuny i to za Bieruta!
plan
11 miesięcy temu
może zamknąć wszystkich prewencyjnie? już to widzę jak Kowalski finansuje terroryzm
Anioł
11 miesięcy temu
Ludzie już mają dosyć tej waszej polityki pieniężnej,korony itd.niedlugo i tak za pieniądze nic nie dostaniecie.te wasze miliony chu... Warte.bedzcie jeszcze Nas prosić żeby złoto wymienić za chleb.a ludzie jednak wolą chleb niż pieprzone miliony
bELzjiVT
EXE
11 miesięcy temu
Ludzie będą trzymać kasę w domu, zamiast w banku...konta otwarte za granicą i już. Kto straci? Polska. Nadmierna inwigilacja jest niekorzystna bo nie żyjemy w puszce. Bardzo łatwo można ominąć Polski system i trzymać kasę w innym miejscu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić