o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Banki w Polsce sznurują usta. Rząd będzie wiedział o nas jeszcze więcej. Nowy system

20
Podziel się

Resort finansów pochylił się nad przepisami, które umożliwią służbom szerszy wgląd w konta Polaków. W opinii eksperta Macieja Kaweckiego wiele służb już taki dostęp ma. W wyjątkowych sytuacjach mogą bez problemu sięgnąć po informacje o naszych kontach.

Banki w Polsce sznurują usta. Rząd będzie wiedział o nas jeszcze więcej. Nowy system
Minister finansów Tadeusz Kościński (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)
bDyKkCOd

We wtorek resort finansów przekazał, że pracuje nad nowym systemem. System "umożliwi przechowywanie informacji o produktach służących gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych i zapewni dostęp do niego m.in. organom ścigania".

Większa kontrola nad finansami Polaków

Co to oznacza? Służby będą mogły w łatwiejszy sposób skontrolować rachunki bankowe i inne instrumenty finansowe Polaków. Jak argumentuje ministerstwo, szerszy dostęp służb ma przyczynić się przede wszystkim do przeciwdziałania przestępstwom. Nowa strategia zapobiegnie praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu.

Czy to znaczy, że służby będą miały nieograniczony dostęp do naszych kont bankowych? To zależy od tego, co znajdzie się w projekcie ustawy. Eksperci na razie wstrzymują się z komentarzem.

bDyKkCOf
Zobacz także: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

Mimo wszystko pojawiają się wątpliwości. W rozmowie z money.pl mówi o nich dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej i prezes Instytutu Lema.

Trzeba pamiętać, że dzisiaj służby w uzasadnionych przypadkach i tak mogą uzyskać informację o tym, jakie środki są zgromadzone na naszych kontach. Założeniem było ułatwienie pozyskiwania informacji o rachunkach bankowych osób zmarłych, czyli tzw. zapomnianych kontach - mówi Kawecki.
bDyKkCOl

Ekspert przypomina, że podobny projekt był już kiedyś procedowany w rządzie. Chodzi o projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków, który powstał w 2017 roku.

Tamten projekt budził spore kontrowersje właśnie w kontekście szerokiego dostępu służb do danych bankowych - mówi dr Kawecki.
bDyKkCOm

Finalnie projekt nie pojawił się nawet w porządku obrad. Rada Legislacyjna przy Radzie Ministrów wskazała, że ma on konstytucyjne wady

bDyKkCOG
KOMENTARZE
(20)
Polak
2 miesiące temu
bardziej inwigilacja i kradzież pieniędzy polakom
kola
2 miesiące temu
a konta polityków rządzącej partii??? Przecież to najgorsi przestępcy gdzie władza tam korupcja nic nowego a jak kto twierdzi inaczej zapewnia o uczciwości to znaczy że kłamie. Z resztą pieniądze nielegalnie pozyskane mająć immunited przewozi sie do banku innego kraju gdzie nasze służby nie mają wglądu . Takie pierdoły to możecie pisać i opowiadać dzieciom w przedszkolu albo na lekcji katehezy bo kazdy polityk świętszy od Papierza a ten nie jest święty
Naiwniacy ???
2 miesiące temu
Kto trzyma pieniądze w banku w takim kraju ???
bDyKkCOH
Cccc
2 miesiące temu
Najlepiej to niech mają JesCze możliwości wypłaty z naszych kont.Bedziemy dla nich pracować. I 10 każdego miesiąca onj będą sobie ściągać kaskę. Super jestem za.
Szczepcio
2 miesiące temu
Gorzej jak za komuny i to za Bieruta!
Najnowsze komentarze (20)
JestOdDawna
2 miesiące temu
Przecież pisowcy już jakiś czas temu,kiedy likwidowali SKOKI (bo byli w nich masakrycznie zadłużeni-posłanka rekordzista miała 1 mln. 600 tys.długu+odsetki), ustanowili "prawo" do wglądu w nasze konta i - w razie wyższej konieczności - "mają prawo" zabrać nasze pieniądze na potrzeby ratowania państwa!!!
nick
2 miesiące temu
Mam 60 lat, jestem sama, muszę się bać wyjść z domu w tym kraju, a kiedy podjęłam niewielką kwotę ze swoich życiowych oszczędności, zostałam wezwana do banku by tłumaczyć się że nie jestem terrorystką i nie piorę brudnych pieniędzy. Nawet nie mam pojęcia jak sie to robi! Cóż w tej sytuacji powiedzieć o rządzie, który nas sprzedał i teraz musi wykonywać rozkazy "właściciela" Polski?
józek
2 miesiące temu
nie mogą wrócić... bo ściągnął wszystkie punkty...
toki
2 miesiące temu
jak chcą zajrzeć głębiej, to właśnie idę do WC...
bank
2 miesiące temu
jak to zorganizować...
józek
2 miesiące temu
inwestycja głodna sukcesu filar tak samo ale akcja...
rząd
2 miesiące temu
planuję, rząd tzn rządzący a konkretnie... tak myślę że zrozumienie systemu bankowego to raczej na szczycie jest narodowy i tak się to odbywa w każdym kraju i euro...
Gosc
2 miesiące temu
Terroryzm = PiS Nic dodac nic ujac
bDyKkCOz
On45652
2 miesiące temu
". Jak argumentuje ministerstwo, szerszy dostęp służb ma przyczynić się przede wszystkim do przeciwdziałania przestępstwom. Nowa strategia zapobiegnie praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu." Czyli co, sami na siebie bata kręcą ??:)
yann
2 miesiące temu
Moje konto to moja własność bez nakazu nie macie prawa tam zaglądać! A jak chcecie to proszę o powiadomienie pisemne 7 dni przed. Tak samo nie macie prawa wejść do mieszkania czy przeszukać auto. Wolność? śmieszne w dzisiejszych czasach, robi się gorzej niż za komuny. pis do kosza!!
Szczepcio
2 miesiące temu
Gorzej jak za komuny i to za Bieruta!
plan
2 miesiące temu
może zamknąć wszystkich prewencyjnie? już to widzę jak Kowalski finansuje terroryzm
Anioł
2 miesiące temu
Ludzie już mają dosyć tej waszej polityki pieniężnej,korony itd.niedlugo i tak za pieniądze nic nie dostaniecie.te wasze miliony chu... Warte.bedzcie jeszcze Nas prosić żeby złoto wymienić za chleb.a ludzie jednak wolą chleb niż pieprzone miliony
EXE
2 miesiące temu
Ludzie będą trzymać kasę w domu, zamiast w banku...konta otwarte za granicą i już. Kto straci? Polska. Nadmierna inwigilacja jest niekorzystna bo nie żyjemy w puszce. Bardzo łatwo można ominąć Polski system i trzymać kasę w innym miejscu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić