Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Wielkie zmiany na autostradach. Koniec bramek i nowy system opłat

18

1 grudnia 2021 roku czeka nas rewolucja w sposobie poboru opłat na autostradach A2 i A4. Tylko do końca tego miesiąca będziemy mogli płacić za przejazd w sposób manualny, później bramki odejdą do lamusa. Jak będzie wyglądało pobieranie opłat na autostradach po zmianach? Czym jest system E-toll? Wyjaśniamy.

Wielkie zmiany na autostradach. Koniec bramek i nowy system opłat
Wielkie zmiany na autostradach. Koniec bramek i nowy system opłat (Wikimedia Commons, Ralf Lotys CC BY 3.0 Wikimedia)

Od 1 grudnia 2021 roku zmiany obejmą odcinek autostrady A4 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Gliwice Sośnica. Chodzi o odcinki, które są zarządzane przez Krajową Administrację Skarbową. Na tych trasach z końcem miesiąca zniknie możliwość opłacenia przejazdu przy tzw. bramkach.

Wielkie zmiany na autostradach. Koniec bramek i nowy system opłat

Jak będzie wyglądał system opłacania przejazdów na A2 i A4 po zmianach? Kierowcy mają do wyboru trzy opcję - aplikację E-Toll w smartfonie, zakup i zamontowanie specjalnego urządzenia w samochodzie albo zakup biletu na stacji paliw. Nad całym systemem czuwać będą kamery, które w miejscu obecnych bramek będą sczytywać numery rejestracyjne pojazdów. Ponadto pojawią się też kontrole mobilne.

Biorąc pod uwagę wyłączenie manualnego poboru opłat po 30 listopada 2021 roku, kierowcy powinni być przygotowani na zmiany. Należy odpowiednio wcześniej zakupić i skonfigurować w samochodzie urządzenie OBU lub ZSL, zarejestrować się w aplikacji mobilnej E-Toll albo przygotować się na zakup jednorazowego biletu na stacji paliw.

Zobacz także: Gang okradający pasażerów pociągów rozbity. Nagranie z akcji CBŚP i policji w Wielkopolsce

Wydaje się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest aplikacja E-Toll, którą można pobrać na smartfony z Google Play oraz App Store. Musi ona być włączona podczas pokonywania danej trasy i posiadać dostęp do danych GPS, bo na tej podstawie weryfikowany jest pokonany odcinek.

W aplikacji E-Toll szybko i sprawnie możemy doładować konto, najniższa płatność to 20 zł. Oferuje ona możliwość automatycznego doładowywania środków w momencie, gdy na koncie znajdzie się kwota mniejsza od założonej przez nas.

Przejazd autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków i A4 Wrocław-Gliwice Sośnica, bez ważnej opłaty, zagrożony będzie karą grzywny w wysokości 500 zł. Będą one naliczane natychmiast w momencie sczytania tablic.

Bez zmian pozostają natomiast sposoby naliczania opłat na prywatnych odcinkach autostrad. Mowa m.in. o pomorskim fragmencie trasy A4, jak i A4 Katowice-Kraków. To nie podoba się kierowcom, którzy narzekają, że podróżując po kraju trzeba obecnie posiadać kilka różnych aplikacji do wnoszenia opłat.

Zobacz także: Inflacja największym problemem PiS-u. Prof. Dudek: Prezes lubi gromkie zapowiedzi
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić