Wyższe świadczenie dla seniorek. Tak urosło w marcu

420

W marcu wszystkie renty i emerytury zwaloryzowano o 7 proc. W związku z tym o blisko 88 zł wzrosła wysokość tzw. matczynej emerytury. Komu przysługuje to świadczenie?

Wyższe świadczenie dla seniorek. Tak urosło w marcu
Seniorzy (Pixabay)

Matczyna emerytura "Mama 4 plus" została wprowadzona w 2019 roku. Mogą się o nią ubiegać przede wszystkim kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci, "a ponieważ poświęciły się potomkom, nie uzyskały prawa do renty czy emerytury, lub ich świadczenie z ZUS jest niższe od minimalnego" - wyjaśnia "Super Express".

Mężczyźni również mogą uzyskać taki dodatek. Warunkiem jest samotne wychowanie czwórki dzieci.

"Mama 4 plus" to bardzo dobre świadczenie, bo pomaga ono rodzicom czworga i więcej dzieci, którzy z uwagi na wychowanie pociech nie wypracowali sobie stażu emerytalnego i nie pracowali - powiedział "Super Expressowi" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jednocześnie zdradził, że z matczynej emerytury korzysta przeszło 70 tys. osób. Szwed podkreślił, że to rozwiązanie "wyrównuje szanse".

Ile wynosi matczyna emerytura?

Matczyna emerytura ma obecnie wartość emerytury minimalnej, tj. 1338,44 zł brutto. Jeżeli ktoś zatem dostaje z ZUS 750 zł brutto, to matczyna emerytura wyniesie 588,44 zł.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić