o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wyższe zasiłki dla bezrobotnych możliwe już w czerwcu. Zupełnie nowe świadczenie

143
Podziel się

Najpóźniej w lipcu bezrobotni mają dostać wyższy zasiłek i specjalne świadczenie, które ma pomóc im przez trzy pierwsze miesiące po utracie pracy. Nad projektem pracuje rząd, a już w przyszłym tygodniu ma zająć się nim Sejm.

Andrzej Duda zapowiedział 1 maja zupełnie nowe świadczenie dla bezrobotnych
Andrzej Duda zapowiedział 1 maja zupełnie nowe świadczenie dla bezrobotnych (PAP)
bEroGvsl

O tym, że zasiłek dla bezrobotnych musi zostać podniesiony, rząd zaczął mówić kilka tygodni temu, gdy stało się jasne, że do końca roku zanotujemy znaczny wzrost bezrobocia. Dodatkowo Andrzej Duda zapowiedział utworzenie świadczenia solidarnościowego dla osób, które w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię straciły pracę.

Nowy zasiłek dla Polaków. Co planuje rząd?

Niewykluczone, że Sejm zajmie się projektem podwyżki świadczeń dla bezrobotnych już na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu - podaje "Rzeczpospolita". Głosowana będzie podwyżka z obecnych ok. 860 zł brutto do 1200 zł oraz wprowadzenie świadczenia solidarnościowego w wysokości 1300 zł przez trzy miesiące.

Kiedy wyższy zasiłek? Jeśli to się uda, wyższe zasiłki będą wypłacane od 1 czerwca, a najpóźniej od 1 lipca.

bEroGvsn
Zobacz także: Obejrzyj: Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych"

Ekonomiści szacują. Wg. analiz nowe świadczenia dla bezrobotnych to wydatek z budżetu państwa rzędu 5,5 mld zł, przy założeniu, że w drugiej połowie roku przybędzie ok. 1 mln osób bezrobotnych.

Taki instrument może się okazać istotnym wsparciem dla konsumpcji prywatnej, choć patrząc od strony bodźców dla rynku pracy, może osłabiać skuteczność wprowadzonych już działań na rzecz zniechęcania firm do zwolnień - komentuje w "Rzeczpospolitej" Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska.

bEroGvst

Nowy zasiłek dla bezrobotnych. Obawy ekspertów

Zaraz po tym, jak prezydent ogłosił wprowadzenie nowego świadczenia, zebraliśmy komentarze ekspertów na jego temat. Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego obawiał się, że skumulowane świadczenie i wyższy zasiłek dla bezrobotnych mogą zniechęcić bezrobotnych do szukania pracy w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Tym samym możemy sobie zafundować sztuczny wzrost bezrobocia na 3 miesiące. Tym bardziej że w okresie wakacyjnym zawsze jest praca w rolnictwie, wierzymy, że wkrótce odrodzi się turystyka. Tymczasem wielu pracowników może stracić nimi zainteresowanie - zauważył Kolek.

bEroGvsu

Dr Antoni Kolek nie pochwala systemu, który nie dość, że opłaca ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnym, ale jeszcze dodatkowo ich dotuje.

Moim zdaniem skuteczniejsze jest - i dotychczas system się na tym opierał - aktywizowanie bezrobotnych. O to przecież chodzi w gospodarce, by jak najmniej osób korzystało z pomocy państwowej - podniósł nasz rozmówca.

bEroGvsv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEroGvsO
KOMENTARZE
(143)
dddd
7 miesięcy temu
fajnie sie gada jak duzo sie zarabia albo kazdy sie madrzy a prawdziwego zycia nie przezył
Vvv
7 miesięcy temu
Oni bank okradli? Skąd oni mają tyle forsy?
1234
8 miesięcy temu
Z czyich on rozdaje? Ze swoich? Utrzymanie urzędu prezydenta kosztuje podatników 200 000 000, zł rocznie. Komu zabierają żeby innym rozdawać? Może wreszcie odpowiedzą?
bEroGvsP
lili
10 miesięcy temu
KAZDYCIS DOSTANIE Z TEGO CO ZOSTANIE
lili
10 miesięcy temu
TAK JAK FRANKOWICZE DUDA A SIE UDA??????
Michał
rok temu
Pracowałem, i straciłem pracę. należy mi się zasiłek z którego będę mógł spłacić choć część zobowiązań i kupić sobie jedzenie czy opłacić rachunki aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Nie po to przez tyle lat zabierali mi składki na fundusz pracy zebym potem dostał 600pln netto przez 6 miesięcy. To jest jawna kpina. I gdzie mam niby znaleźć? W gospodarce? Tam teraz wszyscy zatrudniają na czarno. I co? Potem drzecie mordy ze oszukujemy państwo i nie odprowadzamy składek. Nie dość ze w podatkach oddaje państwu w ciagu roku ponad 25k pln to mam z tego nic nie miec? Bank nie czeka tylko dzwoni i truje tyłek o spłaty. Z czego mam spłacić skoro od kwietnia nie zarabiam i nie dostaje pensji? Te pieniądz się należą i to nie jest stałe świadczenie
jakg
rok temu
byle duda wygrał
Lęk Społeczny
rok temu
Zamiast wspomóc utrzymanie miejsca pracy facet proponuje trzymiesięczną zapomogę zwolnionym. A co potem? Bezdomni zjedzą bezrobotnych?
Obibok
rok temu
Czego tak mało?
BBB
rok temu
Ciemny lud to kupi.
JUNIK.
rok temu
Zaczynam wierzyć.NAPRAWDĘ TO DZIWNY KRAJ.
ooooommm
rok temu
nie przekupicie wszystkich, są jeszcze normalni ludzie.
kwch
rok temu
Wy naprawdę nie chcecie zmian? Naprawdę wam dobrze? Na piwo i fajki starczy, narobić się nie trzeba to i Duda wygra. Tylko ten co się chce czegoś dorobić to ma non stop zabierane. To się nie dziwcie że ambitni to z kraju uciekają.
bEroGvsH
Ciułacz
rok temu
20 maja rada nadzorcza PKO SA kolektywnie złożyła dymisję. Czy największy polski bank utrzyma płynność finansową? I co Kowalski ma zrobić z wypłatą (o ile jeszcze dostaje...) ? Ewakuacja na Revoluta czy kantor i między ręczniki na dnie szafy?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić