o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wyższe zasiłki dla bezrobotnych możliwe już w czerwcu. Zupełnie nowe świadczenie

143
Podziel się

Najpóźniej w lipcu bezrobotni mają dostać wyższy zasiłek i specjalne świadczenie, które ma pomóc im przez trzy pierwsze miesiące po utracie pracy. Nad projektem pracuje rząd, a już w przyszłym tygodniu ma zająć się nim Sejm.

Andrzej Duda zapowiedział 1 maja zupełnie nowe świadczenie dla bezrobotnych
Andrzej Duda zapowiedział 1 maja zupełnie nowe świadczenie dla bezrobotnych (PAP)
bDJyOFhh

O tym, że zasiłek dla bezrobotnych musi zostać podniesiony, rząd zaczął mówić kilka tygodni temu, gdy stało się jasne, że do końca roku zanotujemy znaczny wzrost bezrobocia. Dodatkowo Andrzej Duda zapowiedział utworzenie świadczenia solidarnościowego dla osób, które w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię straciły pracę.

Nowy zasiłek dla Polaków. Co planuje rząd?

Niewykluczone, że Sejm zajmie się projektem podwyżki świadczeń dla bezrobotnych już na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu - podaje "Rzeczpospolita". Głosowana będzie podwyżka z obecnych ok. 860 zł brutto do 1200 zł oraz wprowadzenie świadczenia solidarnościowego w wysokości 1300 zł przez trzy miesiące.

Kiedy wyższy zasiłek? Jeśli to się uda, wyższe zasiłki będą wypłacane od 1 czerwca, a najpóźniej od 1 lipca.

bDJyOFhj
Zobacz także: Obejrzyj: Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych"

Ekonomiści szacują. Wg. analiz nowe świadczenia dla bezrobotnych to wydatek z budżetu państwa rzędu 5,5 mld zł, przy założeniu, że w drugiej połowie roku przybędzie ok. 1 mln osób bezrobotnych.

Taki instrument może się okazać istotnym wsparciem dla konsumpcji prywatnej, choć patrząc od strony bodźców dla rynku pracy, może osłabiać skuteczność wprowadzonych już działań na rzecz zniechęcania firm do zwolnień - komentuje w "Rzeczpospolitej" Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska.

bDJyOFhp

Nowy zasiłek dla bezrobotnych. Obawy ekspertów

Zaraz po tym, jak prezydent ogłosił wprowadzenie nowego świadczenia, zebraliśmy komentarze ekspertów na jego temat. Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego obawiał się, że skumulowane świadczenie i wyższy zasiłek dla bezrobotnych mogą zniechęcić bezrobotnych do szukania pracy w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Tym samym możemy sobie zafundować sztuczny wzrost bezrobocia na 3 miesiące. Tym bardziej że w okresie wakacyjnym zawsze jest praca w rolnictwie, wierzymy, że wkrótce odrodzi się turystyka. Tymczasem wielu pracowników może stracić nimi zainteresowanie - zauważył Kolek.

bDJyOFhq

Dr Antoni Kolek nie pochwala systemu, który nie dość, że opłaca ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnym, ale jeszcze dodatkowo ich dotuje.

Moim zdaniem skuteczniejsze jest - i dotychczas system się na tym opierał - aktywizowanie bezrobotnych. O to przecież chodzi w gospodarce, by jak najmniej osób korzystało z pomocy państwowej - podniósł nasz rozmówca.

bDJyOFhr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJyOFhK
KOMENTARZE
(143)
Korwin
10 miesięcy temu
Każdy się wzbogaci ale nikt nie pyta kto zapłaci
www
10 miesięcy temu
rozdawnictwa ciag dalszy !!!! masakra
ola
10 miesięcy temu
Dajcie ludziom pieniądze teraz, przy pandemii, żeby nie tracili pracy a nie będziecie dopłacać do bezrobocia.
bDJyOFhL
MOHER
10 miesięcy temu
NAJDROŻSZY KUWETOWY W UTRZYMANIU.
Max
10 miesięcy temu
To w głowie nie mieści się zamiast dobrze płatnej pracy zasiłek dla bezrobotnych co ci socjaliści jeszcze nie wymyślą aby wykończyć Polskę i dostać się na stołek
Najnowsze komentarze (143)
dddd
2 miesiące temu
fajnie sie gada jak duzo sie zarabia albo kazdy sie madrzy a prawdziwego zycia nie przezył
Vvv
2 miesiące temu
Oni bank okradli? Skąd oni mają tyle forsy?
1234
3 miesiące temu
Z czyich on rozdaje? Ze swoich? Utrzymanie urzędu prezydenta kosztuje podatników 200 000 000, zł rocznie. Komu zabierają żeby innym rozdawać? Może wreszcie odpowiedzą?
lili
5 miesięcy temu
KAZDYCIS DOSTANIE Z TEGO CO ZOSTANIE
lili
6 miesięcy temu
TAK JAK FRANKOWICZE DUDA A SIE UDA??????
Michał
10 miesięcy temu
Pracowałem, i straciłem pracę. należy mi się zasiłek z którego będę mógł spłacić choć część zobowiązań i kupić sobie jedzenie czy opłacić rachunki aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Nie po to przez tyle lat zabierali mi składki na fundusz pracy zebym potem dostał 600pln netto przez 6 miesięcy. To jest jawna kpina. I gdzie mam niby znaleźć? W gospodarce? Tam teraz wszyscy zatrudniają na czarno. I co? Potem drzecie mordy ze oszukujemy państwo i nie odprowadzamy składek. Nie dość ze w podatkach oddaje państwu w ciagu roku ponad 25k pln to mam z tego nic nie miec? Bank nie czeka tylko dzwoni i truje tyłek o spłaty. Z czego mam spłacić skoro od kwietnia nie zarabiam i nie dostaje pensji? Te pieniądz się należą i to nie jest stałe świadczenie
jakg
10 miesięcy temu
byle duda wygrał
Lęk Społeczny
10 miesięcy temu
Zamiast wspomóc utrzymanie miejsca pracy facet proponuje trzymiesięczną zapomogę zwolnionym. A co potem? Bezdomni zjedzą bezrobotnych?
bDJyOFhD
Obibok
10 miesięcy temu
Czego tak mało?
BBB
10 miesięcy temu
Ciemny lud to kupi.
JUNIK.
10 miesięcy temu
Zaczynam wierzyć.NAPRAWDĘ TO DZIWNY KRAJ.
ooooommm
10 miesięcy temu
nie przekupicie wszystkich, są jeszcze normalni ludzie.
kwch
10 miesięcy temu
Wy naprawdę nie chcecie zmian? Naprawdę wam dobrze? Na piwo i fajki starczy, narobić się nie trzeba to i Duda wygra. Tylko ten co się chce czegoś dorobić to ma non stop zabierane. To się nie dziwcie że ambitni to z kraju uciekają.
Ciułacz
10 miesięcy temu
20 maja rada nadzorcza PKO SA kolektywnie złożyła dymisję. Czy największy polski bank utrzyma płynność finansową? I co Kowalski ma zrobić z wypłatą (o ile jeszcze dostaje...) ? Ewakuacja na Revoluta czy kantor i między ręczniki na dnie szafy?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić