Za kilka dni pójdą przelewy. Wielka kasa dla Polaków

9

Ponad 2 miliony pracowników otrzyma dodatkową emeryturę. Chodzi o 240 złotych z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Business Insider zwraca uwagę, że aby otrzymać pieniądze, jest jeden warunek.

Za kilka dni pójdą przelewy. Wielka kasa dla Polaków
Pracownicy otrzymają dodatkową gotówkę. (Pixabay)

Portal Business Insider zauważa, że do rozdzielenia instytucje finansowe zarządzające PPK, mają blisko 500 milionów złotych. Chodzi o dopłaty roczne za ubiegły rok, które do ponad 2 milionów Polaków, trafią do 15 kwietnia.

Uwzględniając dopłatę za 2023 r., w ramach dopłat rocznych na rachunkach uczestników PPK znajdzie się ponad 1,56 mld zł, a uwzględniając wpłaty powitalne, dopłaty od państwa wyniosą prawie 2,42 mld zł — cytuje Business Insider portal mojeppk.pl.

Bęz względu na to, ile rachunków PPK posiada się, uczestnik programu może nabyć prawo tylko do jednej dopłaty rocznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 11.04

Kto może dostać dopłatę roczną z PPK?

Dopłata roczna w wysokości 240 złotych przysługuje tym uczestnikom programu, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosły co najmniej 3,5 proc. sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna.

Jak zauważają dziennikarze, aby uczestnik PPK mógł otrzymać dopłatę roczną za ubiegły rok, wpłaty na jego konto powinny wynieść co najmniej 732,90 zł.

Według zasad, uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2 proc. (z takiego obniżenia może skorzystać uczestnik PPK osiągający miesięcznie wynagrodzenie nieprzekraczające 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę), muszą zgromadzić co najmniej 25 procent tej kwoty, czyli 183,23 zł.

PPK to program długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy, w którym na prywatny rachunek pracownika wpływają wpłaty od pracodawcy, wpłaty samego pracownika oraz wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa.

Autor: MTK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić