o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Za posiłki "na wynos" zapłacisz mniej? Ten wyrok może być przełomem

5
Podziel się

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ogłosił wyrok, który z pewnością powinien zainteresować miłośników jedzenia "na wynos". Jest bowiem szansa na to, że będzie można sporo zaoszczędzić.

Za posiłki "na wynos" zapłacisz mniej? Ten wyrok może być przełomem
Pizza (Pixabay)
bECGrpaZ

Ważna decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA, jak donosi "Rzeczpospolita", odpowiedział na pytanie, czy od sprzedaży dań gotowych do spożycia można naliczać obniżoną stawkę VAT. Obecnie ma to miejsce przy usługach restauracyjnych i cateringowych.

NSA wskazał, że "dla dostaw wewnątrz restauracji i food court realizowanych na wynos oraz dla dostaw 'drive in' i 'walk through'" można stosować stawkę 5 proc.

bECGrpbb

NSA odpowiedział ws. posiłków "na wynos"

NSA uważa, że do tej pory naliczane 8 proc narusza zasadę neutralności VAT. Chodzi o to, że zasada neutralności pozwala na obniżenie podatku należnego od sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony przy zakupach.

Naczelny Sąd Administracyjny uzasadnił, że dla stawki VAT nie ma znaczenia sposób zapakowania towaru oraz klasyfikacja statystyczna. O jej wysokości decyduje natomiast klient, kupując danie "na wynos".

bECGrpbh

Ten wyrok sprawia, że być może za jakiś czas za jedzenie "na wynos" będziemy płacić mniej. Oczywiście na ten moment nic nie jest przesądzone, więc trzeba uważnie monitorować temat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGrpbC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Tak niestety ...
2 miesiące temu
Restauracje dodatkowo doliczają za opakowanie na wynos to absurd.Nie jem na miejscu ,wiec o 20 % obnizam koszty,utrzymania /czytaj sprzątania sali,obsługi kelnerskiej ,szorowania talerzy ,sic tłuczenia kieliszków, prania obrusów.../ Szczytem dziadostwa jest doliczanie za pudełko do pizzy.Ehh polska wiocha
Takaja
2 miesiące temu
Hitem jest to, że przy Covid jak restauracje pozamykane, to naliczają za opakowanie na wynos! A czy to moja wina ze nie moge zjesc na miejscu? Restauratorzy oszukują na całego przy Covid. Biedacy
123
2 miesiące temu
Za posiłki "na wynos" zapłacisz mniej? - No może w USA, ale nie w Polsce hahahahah
bECGrpbD
PePe
2 miesiące temu
kolejny absurd podatkowy, tak? zarcie na miejscu jedna stawka podatku, a na wynos inna?
Remus
2 miesiące temu
Jeśli ktoś myśli, że klient zapłaci mniej, to musi być niespełna rozumu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić