Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Znalezisko na wsi. Mieszkańcy muszą wyjechać na 10 lat

75
Podziel się:

Mieszkańcy małej wsi Mitholz będą musieli opuścić swoje domy na ponad 10 lat przez wysokie ryzyko wybuchu. Według wyliczeń rządu, w podziemnym składzie obok wsi znajduje się 3,5 tys. ton amunicji z czasów II wojny światowej. Składowisko ma być oczyszczone do 2031 roku.

Znalezisko na wsi. Mieszkańcy muszą wyjechać na 10 lat
Wieś Mitholz w Szwajcarii (Wikimedia Commons)

O niewielkiej wsi Mitholz w szwajcarskiej gminie Kandergrund cały świat usłyszał w grudniu 1947 roku. Wówczas doszło do potężnych eksplozji na składowisku amunicji armii szwajcarskiej. Katastrofa była jedną z największych eksplozji spowodowanych przez człowieka bez użycia broni jądrowych. W eksplozjach zginęło dziewięć osób, a siedem zostało rannych.

Wysokie ryzyko wybuchu

Prawie cała wieś została zrównana z ziemią. Wybuchy zniszczyły budynki mieszkalne i stację kolejową. Wieś została zbudowana prawie od nowa i od tego czasu wykorzystywana głównie na potrzeby wojska. W 2017 r. szwajcarskie władze zleciły przeprowadzenie oceny ryzyka związanego z ponownym wybuchem.

Badania wykazały, że w podziemnym składzie wciąż znajduje się 3,5 tys. ton amunicji, w tym m.in. granaty ręczne, miny i bomby lotnicze. Na podstawie tych danych rząd stwierdził, że ryzyko wybuchu znajduje się na "niedopuszczalnie wysokim poziomie". Władze zdecydowały więc, że całkowicie oczyszczą wieś od pozostałości amunicji z czasów II wojny światowej.

Mieszkańcy opuszczą domy na 10 lat

"Tylko w ten sposób można ostatecznie wyeliminować zagrożenia, jakie stwarzają pozostałości amunicji" - czytamy w komunikacie szwajcarskiego resortu obrony. W tym celu zapowiedziano ewakuację wszystkich 170 mieszkańców Mitholz. Zgodnie z zapowiedziami mieszkańcy będą musieli opuścić swoje domy na co najmniej 10 lat.

Przygotowania do ewakuacji już trwają, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie ludzie będą zmuszeni do wyjazdu z Mitholz. Szwajcarski resort obrony wraz z władzami federalnymi przygotowuje plan opuszczenia wsi. Ma on być gotowy do jesieni 2022 r. Na razie wiadomo, że władze mają pomagać mieszkańcom w przygotowaniach do wyjazdu oraz w poszukiwaniach nowych domów.

1 mld franków na oczyszczenie wsi

Składowisko amunicji ma zostać całkowicie oczyszczone od 2031 roku. Całe przedsięwzięcie wraz z ewakuacją mieszkańców będzie kosztować państwo szwajcarskie około miliarda franków szwajcarskich (ponad 4,2 mld złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(75)
Puk puk
rok temu
Skąd i po co tyle zapasów? Przecież to neutralny kraj. No właśnie co to znaczy neutralny i kto o tym decyduje? Tego w artykule nie ma!
Ciekawe
rok temu
Dlaczego Niemcy nie weszli do Szwajcarii ani Monako w czasie II Wojny światowej?
Krakowianka E...
rok temu
Szkoda że nic nie mówią o zlocie odebranym ofiarą zbrodni niemieckich. Tego też jest tony. Żyją jak lordy na cudzej krzywdzie.
Uczeń
rok temu
Czy Szwajcaria została rozliczona z kolaboracji z faszystowskimi Niemcami? Bo nic o tym nie ma w książkach od historii.
Na co czekasz
rok temu
Zaraz swit, a ja czekam na ᴢɴᴀᴍcie
thgth
rok temu
Neutralna Szwajcaria z Niemieckim arsenalem ? Jednak historia jest bardziej zaklamana niz mogłoby sie wydawac. Neutralnosc tylko na papierze
razabi
rok temu
Skoro wieś wykorzystywana na cele wojskowe to jacy tam mieszkańcy?
CUŚ NIE TAK.
rok temu
Dlaczego aż 10 lat?
opo
rok temu
podobno to neutralny kraj był w czasie II W.Ś.
oko
rok temu
Szwajcaria magazynowala bomby, nie majac lotnictwa....
Rybka
rok temu
Dziennie więc wyciągną 958kg aminicji licząc te 10 lat po 365 dni. Czyli na godzinę 119kg przy 8 godzinnym dniu pracy. To w sumie dwóch łebków w żółwim tempie będzie się obijać. Leniwe Szwajcary. Gdyby było niedopuszczalne zagrożenie to by to w pisdu wysadzili. To powinno robi. 20 osób na 3 zmiany w jeden miesiąc Ktoś wyciąga miliardy i tu jest interes a ta broń to co ma jej być. W Bałtyku beczki z iperytem leżą w słonej wodzie i nikt mikiardów wydać na oczyszczenie się nie kwapi. Jakiś kolejny wał...
majki
rok temu
Ewakuować, podłożyc trochę dynamitu, odpalic, ponownie zasiedlić. Straty na znszczonej infrastrukturze pewnie max 100mln franków. Cała operacja tydzień. Co oni chcą robić 10 lat i za miliard? Chyba że działają jak dojna podkomisja Macierewicza.
praktyk
rok temu
a to nie lepiej od razu wysadzić, zbudować kopie wsi od nowa i za rok można się wprowadzać. ?
tell
rok temu
W szwajcarskim jeziorze Thun leży jeszcze więcej amunicji a po powierzchni plywają statki wycieczkowe,żaglówkii inne takie a w pobliskich wioskach ludność ma w domach armaty np w Faulensee co można znależć na youtube
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić