o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Gigantyczne pieniądze dla narodowców. Przyznano je bezprawnie?

648
Podziel się

Dwie organizacje związane z prawicowym aktywistą Robertem Bąkiewiczem otrzymają z budżetu łącznie 3 mln złotych. Dotacje mogły jednak być przyznane bezprawnie, ponieważ organizacje posługują się jednym numerem KRS.

Gigantyczne pieniądze dla narodowców. Przyznano je bezprawnie?
Robert Bąkiewicz jest organizatorem Marszu Niepodległości (PAP, Tomasz Gzell)
bEEqTmrV

Pod koniec czerwca pojawiły się informacje o tym, że dwa nacjonalistyczne stowarzyszenia — Straż Narodowa oraz Marsz Niepodległości otrzymają łącznie 3 mln zł dotacji z tzw. Funduszu Patriotycznego. Obie organizacje są kierowane przez Roberta Bąkiewicza — byłego działacza ONR oraz głównego organizatora Marszu Niepodległości, który odbył się nawet w czasie pandemii.

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", oba stowarzyszenia, które dostaną pieniądze z budżetu, posługują się jednym numerem KRS. Nie ma więc pewności, czy mogły się starać o pieniądze jako odrębne podmioty. Według prawa, stowarzyszenia nie trzeba rejestrować w KRS, jeżeli jest to tzw. stowarzyszenie zwykłe.

bEEqTmrX

"Straż Narodowa nie istnieje w obrocie prawnym"

"Taka sytuacja oznacza, że Straż Narodowa nie jest zarejestrowana w KRS, a zatem nie istnieje w obrocie prawnym jako stowarzyszenie" - mówi senator Bogdan Klich, który skierował do ministra kultury Piotra Glińskiego pytanie o prawne podstawy dotacji dla organizacji Bąkiewicza.

Senator zadał ministrowi Glińskiemu pytania o szczegółowe kryteria pozytywnej kwalifikacji wniosku Straży Narodowej, o status prawny stowarzyszenia, o to, jakiemu prawnemu podmiotowi przyznano dofinansowanie, oraz kto wchodził w skład komisji oceniającej. To Glińskiemu podlega bowiem Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który rozdysponowywał 30 mln zł przekazanych na Fundusz Patriotyczny.

bEEqTmsd

3 mln dotacji dla organizacji Bąkiewicza

Numery KRS obu organizacji można znaleźć na stronie stowarzyszeń, z czego widać, że jest on jeden i ten sam. W interpelacji Klich zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie Straż Narodowa, które otrzymało ponad 1,7 mln zł z budżetu, na swojej stronie internetowej posługuje się numerem KRS Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, które dostało dotację w wysokości 1,3 mln zł.

Jak dodaje "Wyborcza", oprócz wspomnianych organizacji prawicowych Robert Bąkiewicz jest też założycielem innej organizacji — Roty Marszu Niepodległości. W grudniu zeszłego roku organizowała zrzutkę na tzw. Straż Narodową w trakcie licznych protestów przeciwko zakazom aborcji.

bEEqTmse

Jeszcze jeden projekt bliski przyznania pieniędzy

Przedstawiciele tej organizacji mieli bronić kościołów przed "atakami uczestników protestów". To, czym dokładnie zajmują się członkowie organizacji przekonał się dziennikarz TVN24, który przeniknął w szeregi organizacji Bąkiewicza i uczestniczył w treningach walki wręcz i strzelania z broni palnej.

Zobacz także: Marsz Niepodległości 2020. Szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski o Robercie Bąkiewiczu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEqTmsy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(648)
CKM
2 miesiące temu
Narodowców należy wyposażyć w broń aby mogli skutecznie likwidować każdy zalążek zdrady narodowej prowadzącej naszą Polskę do kolejnych rozbiorów !
Halina
2 miesiące temu
Na zdjęciu widać jego ruchy obłędne
Halina
2 miesiące temu
Batkiewicz i 10 przykazań boskich
bEEqTmsz
Halina
2 miesiące temu
Żołnierze św inkwizycji Kiedy Kościół da rozkaz mordowania
avatar
2 miesiące temu
Marsz Niepodległości to zdaniem UB-ckiego Portaliku i Gadziny Wybiórczej przejaw nacjonalizmu ?????? Coś mi sie w kieszeni otwiera !!!!!
Ciekawa
2 miesiące temu
Czy ta straż gasi pożary,pomaga powodzianom. Stoi na straży pokrzywdzonych? ??
fakir
2 miesiące temu
Gazeta Wybiórcza za PO rocznie wydzierała z budżetu państwa setki milionów złotych szkodząc Polsce i Polakom.
Narodowiec
2 miesiące temu
Adolf wrocil wlasnie z Brukseli..
jest jeszcze ...
2 miesiące temu
Przyznana dotacja i liczenie się z tym, że narodowcy im pomogą w razie co,udowadnia,jakim kretynem jest Kaczyński. Z tego Polacy go niebawem rozliczą!
DYKTA tura
2 miesiące temu
Kaczynski zezwala na treningi bojówek prawicowych (walka wręcz, strzelanie ostrą amunicją ) dofinansowując je 3 mln złotych ! Za HITLERA dozbrajano i dofinansowano bojówki SA ! CZY PiS zaczyna maszerować tą samą drogą i niedługo dojdzie do bicia i maltretowania nie zgadzających się z jego ideologią ! Zaczynam bać się takiego obrotu spraw !
jus
2 miesiące temu
Wrogowie Polski wyją ze wściekłości kiedy polscy patrioci otrzymują jakieś dotacje !
polak maly
2 miesiące temu
Opisujcie sprawy bardziej szczegółowo.Piszcie na co te pieniądze dostali, jak je wydali i kto i kiedy będzie to sprawdzał.Spoleczenstwo musi to wiedzieć i akceptować, to są ich pieniądze.
Emerytka
2 miesiące temu
Proponuję posłuchać na YouTube "Kaczyński pozywa mnie za ujawnienie, że jest gejem! Czy dlatego prześladuje LGBT? Jan Piński" i wiele innych tematów. Rozdawnictwo rządu w historii Polski Już było, to odgrzewany temat lat 30-stych.
bEEqTmsr
Naród
2 miesiące temu
A na chore dzieci trzeba organizować zbiórki to straszne!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić